Decydując się na zaciągnięcie kredytu często słyszymy określenie RRSO. W poniższym artykule przedstawimy co to jest RRSO? Podamy przykłady, oraz sprawdzimy jak wygląda i jak obliczać RRSO przy pożyczkach, na przykład w kredycie hipotecznym. Banki prześcigają się z oprocentowaniem kredytu jaki zaciągniemy, oferując pożyczkę za 10% w skali roku. W innych instytucjach procent ten może wynosić nawet 178.
Co to jest RRSO?
RRSO jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli koszt jaki musimy ponieść w związku z zaciągniętym kredytem, lub przy innych pożyczkach. RRSO określane jest w procentach.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania stanowi bardzo często kuszącą ofertę dla klienta chcącego zaciągnąć kredyt. Banki oferujące pożyczkę na różnych warunkach, często oferując kredyt w promocji bez prowizji za jego udzielenie. Warto przeanalizować dokładnie umowę kredytową i zwrócić uwagę, właśnie na wskaźnik RRSO. Omówiliśmy co to jest RRSO. Zobaczmy czym różni się ono od oprocentowania kredytu.
Oprocentowanie kredytu a RRSO
Klient kuszony niskim oprocentowaniem pożyczki musi pamiętać, że jest to zaledwie jeden z czynników na podstawie którego zostanie wyliczona jego rata. Jest to tylko koszt odsetek, a na RRSO składa się kilka innych czynników.
Co składa się na RRSO?
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może znacznie różnić się od najczęściej podkreślanego oprocentowania kredytu. Uwzględnia bowiem wszystkie dodatkowe koszty związane z udzieleniem finansowania. Na RRSO składają się:
- Oprocentowanie kredytu
- Prowizja dla banku za udzielenie kredytu
- Ubezpieczenie pożyczki lub kredytu
- Koszt wyceny i obsługa klienta
- Marże
Czy wiesz, że pożyczki pozabankowe mogą mieć RRSO nawet 1000%. Niestety dla wielu osób wzięcie takiej chwilówki, jest ostatnią deskę ratunku. RRSO istnieje także w wypadku karty kredytowej.
Jak obliczyć RRSO?
Obliczanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania nie należy do najłatwiejszych, w szczególności patrząc na wzór z którego obliczane jest RRSO. Klient nie musi korzystać ze skomplikowanych wzorów, jednak należy czytać uważnie każdy punkt regulaminu, na który składa się na wysokość raty kredytowej.
Niskie RRSO to niższy kredyt?
Jak już się dowiedzieliśmy na wstępie, na opłaty związane z roczną stopą oprocentowania może się składać wiele czynników na przykład ubezpieczenie pożyczki, prowizja dla banku czy koszty związane z obsługą klienta. Kiedy niskie RRSO niekoniecznie oznacza niską ratę?
Na elementy spłaty kredytu składa się także czas i częstotliwość oraz to, czy nasze raty są równe, czy malejące. Porównując oferty pożyczek warto mieć na względzie czy oferta jednego i drugiego banku obejmuje taki sam okres i częstotliwość spłaty.
Kredyt hipoteczny a RRSO
Podczas brania kredytu hipotecznego niezwykle ważne jest to, jakie są rzeczywiste koszty takiej pożyczki. Na kwotach rzędu 300 000 złotych, już jeden procent dodatkowych kosztów stanowi kilkadziesiąt tysięcy wyższą kwotę do spłaty. Warto zastanowić się na okresem spłaty takiego zobowiązania. Przy kredycie mieszkaniowym zaciągniętym na 25 lat, rata może okazać się znacznie niższa, niż przy 20 letnim okresie zadłużenia. Koszty pożyczki są jednak znacznie większe i suma spłaconych zobowiązań może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.