Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Pieniądze

Jak obliczyć procenty z danej liczby

obliczanie procentu z liczby

W poniższym wpisie sprawdzimy jak obliczanie procentu z danej liczby może nam się przydać w biznesie. Zwrócimy uwagę jak obliczyć procenty z danej liczby oraz jaka jest definicja procentu. Prowadząc firmę, warto mieć na uwadze podstawową wiedzę z zakresu obliczania procentów.

Jak obliczyć procent

Jeżeli chcemy wyliczyć procent danej liczby musimy wykonać działanie matematyczne, które zamieni procenty na ułamki. W takiej formie obliczanie procentu danej liczby nie powinno stanowić problemu. Otrzymany ułamek należy następnie przemnożyć przez liczbę, która jest jej częścią. Dla przykładu, jeżeli nasza liczba to 23% ( podobnie jak jest z podatkiem VAT ) to możemy zamienić ją dzieląc przez sto ( na przykład układając równanie w słupku ). Następnie tak otrzymany wynik mnożymy przez liczę, która jest jej częścią.

Czym tak właściwie jest procent i jak możemy wykorzystać go w biznesie?

Co to jest procent

Dowiedzieliśmy się jak obliczać procent z danej liczby. Czym właściwie on jest i jakie może mieć zastosowanie w biznesie?
Według matematycznej definicji, procent jest to wyrażenie liczby w postaci ułamka o mianowniku 100. Oznaczenie tego działania to symbol %. Warto zaznaczyć, że jeden procent dzieli się na 10 promili.

Obliczenie procentów z danej liczby przydaje się także w biznesie. Otrzymując fakturę VAT z podatkiem 8 lub 23 procent, możemy wyliczyć jaki podatek zapłacimy do urzędu skarbowego. Prowadząc firmę, takie procenty obliczane są przez dedykowany program lub samego księgowego.

Procent z liczby

Bardzo często słyszymy określenie, że z danej ilości towaru potrzebujemy tylko 50 procent. Co to oznacza?
100 procent oznacza całość ( może to dotyczyć pełnego opakowania jakiegoś produktu )
50 procent to połowa z całości. Na przykład 50 procent ze stu to pięćdziesiąt.
25 procent oznacza ¼ produktu czyli ćwierć.

Obliczanie procentu z danej liczby może być także przydatne podczas obliczania rabatu za zakupiony sprzęt w promocji, lub podczas organizowania oszczędności – na przykład przeznaczeniu 5 procent z wypłaty na sprzęt grający.

Powiązane artykuły

Ile promil ma procent?

teoriabiznesu.pl