Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy inwestycja w Condohotel się opłaca?

Inwestycja w condohotel cieszy się ostatnio dużą popularnością. Jest ku temu kilka powodów – jak chociażby pewna “świeżość” tej formy inwestycji (bowiem takie budynki powstają w Polsce dopiero od lat 90). Dla deweloperów kuszące są również duże potencjalne zyski przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka. Gospodarka powoli rusza do przodu, a więc ruszy też turystyka. Pojawia się więc pytanie – czy w związku z tym inwestycja w condohotel to dobry pomysł?

Inwestycja w condohotel – na czym polega?

Condohotel, czy też hotel condo – jest specyficznym typem budynku. Składa się on z dwóch części – z których pierwszą stanowi hotel, a drugą zbiór jednostek mieszkalnych. W zdecydowanej większości przypadków obiekty tego typu należą do segmentu premium i są kwalifikowane jako luksusowe.

Deweloper, po wybudowaniu hotelu condo, sprzedaje poszczególne jednostki. Mogą one trafić w ręce osób fizycznych, firm czy innych podmiotów prawnych. Najważniejszą kwestią jest to, że właściciel jednostki zarządza nią wedle uznania. Może np. wynająć ją komuś długoterminowo lub udostępniać turystom wizytującym miejscowość wypoczynkową.

Część hotelowa obiektu funkcjonuje dzięki obecności odpowiedniej infrastruktury – jak restauracja albo SPA & Wellness.

Cechą charakterystyczną dla condohoteli jest układ jednostek mieszkalnych. Zazwyczaj przypominają one zwykłe mieszkania – posiadają aneks kuchenny i łazienkę. Są jednak nieco większe.

Od czego zacząć inwestycję w condohotel?

Zasadniczo są trzy sposoby inwestowania w condohotel. Wszystkie jednak opierają się na tej samej zasadzie: musimy odkupić jednostkę lub kilka jednostek od aktualnego właściciela i wynająć ją lub w inny sposób osiągnąć zyski. Możemy zacząć od odwiedzenia strony Condo.pl, która pozwoli nam nieco poznać rynek hoteli condo.

  1. Tradycyjną opcją jest znalezienie inwestycji w condohotel, która jest dopiero realizowana – tzn. że obiekt jest dopiero w budowie. Wtedy kupujemy od dewelopera jednostkę i czekamy, aż budowa dobiegnie końca.
  2. Możemy też znaleźć propozycję sprzedaży przez dewelopera, kiedy ten już zakończy budowę i będzie wciąż posiadał kilka jednostek w zanadrzu.
  3. Ostatnia możliwość to odkupienie nieruchomości od kogoś na rynku wtórnym.

To, która forma inwestycji w condohotel jest najbardziej opłacalna zależy od okoliczności.

Przykładowo – jeśli deweloper buduje obiekt w miejscu, w którym turystyka każdego roku rozkwita, a rezerwacje w hotelach trzeba robić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem: wtedy możemy inwestować w ciemno. Z pewnością kapitał zwróci nam się po czasie.

Z drugiej strony – czasem lepiej jest poczekać. Wynika to z faktu, iż na początku inwestycji deweloperzy proponują stosunkowo wysokie ceny. Dopiero gdy jakiś czas bez skutku będą próbowali sprzedać nieruchomość – zejdą z ceny.

Inwestycja w condohotel – na co zwrócić uwagę?

Planując inwestycję w condohotel musimy pamiętać, że nie podpisujemy umowy deweloperskiej, a przedwstępną. Co to oznacza w praktyce?

Warunki umowy przedwstępnej określają, że sprzedający nie jest zobowiązany do odbioru technicznego i naprawy ewentualnych usterek. Możemy również spotkać się z żądaniem wysokiem zaliczki czy zadatku podczas podpisywania umowy.

Aby się uchronić przed ryzykiem i sprawić, aby inwestycja w condohotel się opłacała – musimy zrobić dwie rzeczy.

  1. Dokładnie czytać warunki umowy i analizować ich opłacalność (można też poprosić prawnika o konsultację),
  2. Przed zakupem zatrudnić fachowca lub rzeczoznawcę, który rzetelnie oceni aktualny stan techniczny i wartość nieruchomości.

Jeśli zadbamy o to – cała reszta powinna pójść gładko i bez zbędnych komplikacji.