Zlecając przelew, oczekujemy, że nasz odbiorca nie będzie musiał czekać zbyt długo, aby pieniądze znalazły się na koncie. O tym kiedy środki znajdą się na koncie, decydują sesje przelewów inaczej księgowanie przelewów.
Wyróżniamy różnego rodzaju formy przelewów, a najważniejsze z nich to:
- Przelew zewnętrzny
- Przelew wewnętrzny
- Przelew ELIXIR
- Przelew SORBNET
Czym jest przelew wewnętrzny
Przelew wewnętrzny to taki przelew, który nasz odbiorca otrzyma natychmiast, nawet w weekend. Przelewy wewnętrzne są wykonywane natychmiast, a ich odbiorcą jest użytkownik tego samego banku. Dla przykładu, klient mBanku zlecający przelew do osoby będącej klientem także mBanku, może oczekiwać natychmiastowego zrealizowania zlecenia. W takim wypadku nie obowiązują sesje przelewów przychodzących i wychodzących, ponieważ są one realizowane od razu.
Zobacz także: Sesje przelewów mBank i Santander
Sesje przelewów zewnętrznych
Jak długo w takim razie idzie przelew zewnętrzny? Czym jest przelew zewnętrzny? Czym przelew wewnętrzny różni się o zewnętrznego?
Przelew zewnętrzny to taki przelew, którego nadawcą jest klient innego banku niż odbiorca. Na przykład klient banku Millennium wysyła pieniądze do klienta banku PEKAO. W takim wypadku pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie według tabeli księgowania przelewów, inaczej podczas odpowiednich sesji.
Zobacz także: Sesje przelewów Millennium
Na przykład sesje przelewów wychodzących Banku PEKAO S.A wyglądają następująco:
8:30
12:30
15:00
źródło: Sesje przychodzące i wychodzące w Banku PEKAO S.A.
Sesje przelewów mogą nie być realizowane w weekendy. Tradycyjny przelew wypuszczony w piątek na koncie odbiorcy z innego banku znajdzie się dopiero w poniedziałek. Podobnie, przelewy elixir nie będą działać w święta, na przykład majówkę.
Zobacz artykuł: Sesje przelewów Elixir w majówkę
Biorąc pod uwagę informacje zawarte w artykule, warto odpowiedni wcześnie zrealizować daną transakcję. Uchroni to nas przed problemami związanymi z przedłużającym się księgowaniem lub realizacją zlecenia.