Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Pieniądze

Jak długo idzie przelew bankowy – księgowanie i sesje przelewów

przelewy elixir

Zlecając przelew, oczekujemy, że nasz odbiorca nie będzie musiał czekać zbyt długo, aby pieniądze znalazły się na koncie. O tym kiedy środki znajdą się na koncie, decydują sesje przelewów inaczej księgowanie przelewów.

Wyróżniamy różnego rodzaju formy przelewów, a najważniejsze z nich to:

    • Przelew zewnętrzny
    • Przelew wewnętrzny
    • Przelew ELIXIR
    • Przelew SORBNET

Czym jest przelew wewnętrzny

Przelew wewnętrzny to taki przelew, który nasz odbiorca otrzyma natychmiast, nawet w weekend. Przelewy wewnętrzne są wykonywane natychmiast, a ich odbiorcą jest użytkownik tego samego banku. Dla przykładu, klient mBanku zlecający przelew do osoby będącej klientem także mBanku, może oczekiwać natychmiastowego zrealizowania zlecenia. W takim wypadku nie obowiązują sesje przelewów przychodzących i wychodzących, ponieważ są one realizowane od razu.

Zobacz także: Sesje przelewów mBank i Santander

Sesje przelewów zewnętrznych

Jak długo w takim razie idzie przelew zewnętrzny? Czym jest przelew zewnętrzny? Czym przelew wewnętrzny różni się o zewnętrznego?

Przelew zewnętrzny to taki przelew, którego nadawcą jest klient innego banku niż odbiorca. Na przykład klient banku Millennium wysyła pieniądze do klienta banku PEKAO. W takim wypadku pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie według tabeli księgowania przelewów, inaczej podczas odpowiednich sesji.

Zobacz także: Sesje przelewów Millennium

Na przykład sesje przelewów wychodzących Banku PEKAO S.A wyglądają następująco:
8:30
12:30
15:00

źródło: Sesje przychodzące i wychodzące w Banku PEKAO S.A.

Sesje przelewów mogą nie być realizowane w weekendy. Tradycyjny przelew wypuszczony w piątek na koncie odbiorcy z innego banku znajdzie się dopiero w poniedziałek. Podobnie, przelewy elixir nie będą działać w święta, na przykład majówkę.

Zobacz artykuł: Sesje przelewów Elixir w majówkę

Biorąc pod uwagę informacje zawarte w artykule, warto odpowiedni wcześnie zrealizować daną transakcję. Uchroni to nas przed problemami związanymi z przedłużającym się księgowaniem lub realizacją zlecenia.

Powiązane artykuły

Czy przelew dojdzie w Boże Narodzenie?

teoriabiznesu.pl

Sesje przelewów Elixir w majówkę

teoriabiznesu.pl

Czy 1 maja dojdzie przelew? Czy w majówkę otrzymam pieniądze z Tarczy Finansowej?

teoriabiznesu.pl