Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak znaleźć specjalistę w branży IT?

praca zdalna a bezpieczeństwo

W znalezieniu specjalisty z branży IT mogą pomóc ogólno-branżowe portale służące poszukiwaniu pracy. Istnieją jednak strony, które dostosowane są do poszukiwania kandydatów tylko i wyłącznie w tej specjalizacji.  Według badania Seed Scientific do 2026 r. na rynku pracy w sferze IT pojawi się co najmniej 5 mln nowych miejsc pracy.  W jaki jeszcze sposób pracodawca może znaleźć specjalistę z branży IT? Czy jedynym źródłem na pozyskanie odpowiedniego kandydata jest internet? 

Portale ogłoszeniowe

Pierwszą i najbardziej popularną metodą na znalezienie pracownika jest umieszczenie ogłoszenia o pracę na portalu branżowym takim jak na przykład https://jobitt.com.  Osoby odwiedzające taką stronę nastawione są na znalezienie pracy tylko w branży IT. Dlatego bardzo ważne jest, aby ogłoszenie zawierało konkretne informacje na temat zatrudnienia..Mogą to być takie informacje jak:

  • Stanowisko i obowiązki przyszłego pracownika
  • Zakres wynagrodzenia (tzw. „widełki”)
  • Plan pracy (w tym godziny pracy, miejsce pracy – praca na miejscu, praca zdalna)
  • Rodzaj zatrudnienia  (umowa o pracę, zlecenie,  B2B)
  • Dodatkowe bonusy pracownicze

Targi pracy i Hackatony

Oba te miejsca są doskonała okazją na bezpośrednie spotkanie z kandydatem. Tematyczne eventy przyciągają osoby ściśle związane z branżą – zarówno specjalistów, jak i osoby początkujące. Podczas takiego spotkania kandydaci mogą porozmawiać z potencjalnym pracodawcą twarzą w twarz. Co ważne takim wydarzeniom towarzyszą warsztaty, wykłady i szkolenia.

Global Mentoring Walk Vital Voices

Rekomendacja

Bardzo często udaje się zdobyć zatrudnienie dzięki osobie polecającej, już pracującej w danej firmie. Wystawienie odpowiednich referencji przez zatrudnionego kolegę lub koleżankę może skutkować zatrudnieniem w firmie. Jest to najszybszy i najłatwiejszy proces rekrutacji zarówno dla przyszłego pracownika jak i pracodawcy.

Portale społecznościowe i fora internetowe

Jednym z najpopularniejszych portali zrzeszających specjalistów z wielu branż jest LinkedIn. Jest to doskonałe miejsce na znalezienie pracownika, prześledzenie jego historii zatrudnienia i edukacji. Nie możemy zapominać także o tematycznych forach internetowych, a także o grupach na Facebooku. W zasięgnięciu wiedzy o pracodawcy pomóc może portal GoWork.

Jak widać, sposobów na znalezienie pracownika w branży IT jest bardzo dużo – Jak się okazuje nie tylko przez Internet, ale także lokalnie.

Powiązane artykuły

Rynek pracy w Polsce na przełomie lat – wywiad z Praca.pl

teoriabiznesu.pl

Jakiej pracy najczęściej szukamy? – raport portalu Praca.pl

teoriabiznesu.pl

Poznaj najnowsze oferty pracy w salonach BMW

teoriabiznesu.pl