Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jaka jest rola agencji pośrednictwa pracy w znalezieniu zatrudnienia pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

rola agencji pośrednictwa pracy

Zatrudnienie w opiece w Niemczech można znaleźć na wiele sposobów. Polki i Polacy poszukują go przez znajomych, na forach i portalach branżowych czy serwisach ogłoszeniowych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z agencji pośrednictwa. Jaka jest jej rola w procesie poszukiwania zatrudniania przez opiekunkę?

Kiedy opiekunka seniora może skorzystać z agencji pracy?

Agencja pracy, inaczej zatrudnienia lub pośrednictwa pracy, to firma, która specjalizuje się w pośrednictwie między pracodawcą a pracownikiem. Jej celem jest połączenie ofert pracy z wybranymi kandydatami oraz dostarczanie usług związanych z rekrutacją, selekcją, szkoleniem i zatrudnieniem. Z jej pomocy w poszukiwaniu zatrudniania może skorzystać każda osoba.

rola agencji pośrednictwa pracy

Najczęściej jednak ofertami pośrednika są zainteresowane osoby, które chcą znaleźć pracę za granicą, a nie mają w tym zakresie doświadczenia. Wynika to z tego, że współpraca z agencją znacznie ułatwia i przyspiesza procedurę. Sprawny zespół konsultantów i ekspertów udzieli kandydatowi wsparcia w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, znalezieniu oferty, negocjacjach z pracodawcą, dopełnieniu formalności, zorganizowaniu wyjazdu, a także aklimatyzacji na miejscu.

Jakie są zadania agencji pośrednictwa pracy opiekunek seniorów w Niemczech?

Agencja pośrednictwa pracy przede wszystkim ma pomóc szybciej i łatwiej znaleźć prace opiekunce seniora w Niemczech. jej pierwszym zadaniem jest przedstawienie kandydatce propozycji zatrudnienia. Większość agencji w swoim portfolio ma różnorodne oferty pracy dla opiekunek, co sprawia, że dopasowanie tej idealnej pod względem doświadczenia, proponowanego wynagrodzenia, długości kontraktu, warunków zatrudnienia jest prostsze. Dzięki temu, że znajdują się w jednej bazie, ich odnalezienie i dopasowanie jest również szybsze.

rola agencji pośrednictwa pracy

Agencja jest również odpowiedzialna za sprawdzenie, czy opiekunka spełnia warunki stawiane przez pracodawcę m.in. w zakresie doświadczenia, umiejętności, znajomości języka. Zobowiązana jest ona również do zweryfikowania, czy pracodawca spełnia oczekiwania kandydatki np. w kwestii warunków zamieszkania. Potwierdzenie zgodności oznacza, że dalsza pomoc będzie obejmować kwestie formalne. W ich zakres wchodzi m.in. podpisanie umowy, ustalenie dokładnego zakresu obowiązków, ubezpieczanie pracownika, dopełnienie formalności w niemieckich urzędach m.in. meldunkowym, zorganizowanie dojazdu do miejsca pracy.

Z chwilą podpisania umowy zadania agencji pracy się nie kończą. Opiekunka seniora znajdująca się pod jej opieką, może się do niej zgłosić w momencie pojawiania się problemów np. z terminową wypłatą wynagrodzenia lub konfliktu na tle zakresu obowiązków. Pracownicy pośrednika są też zobowiązani do udzielania pomocy w kwestiach formalnych np. przy kontakcie z niemieckimi urzędami.