Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jakie są rodzaje kryptowalut?

kryptowaluty

Choć o kryptowalutach słyszał już każdy, to dalej owiane są w pewnym stopniu tajemnicą. Czy wiesz, że istnieje więcej kryptowalut niż sam Bitcoin? Zobacz, jakie są rodzaje kryptowalut i gdzie możesz je kupić.

Czym są kryptowaluty? 

Kryptowaluty (zobacz wymiana bitcoin w Warszawie), znane również jako cyfrowe waluty lub waluty wirtualne, to forma pieniądza cyfrowego, który jest oparty na technologii blockchain. Jest to zdecentralizowana i zabezpieczona technologia rozproszonego rejestru, która umożliwia utrzymanie spójnego zapisu transakcji na wielu komputerach w sieci. Wszystkie kryptowaluty działają na analogicznych zasadach, co pierwsza z nich, czyli Bitcoin. Zobacz, jakie jeszcze kryptowaluty są dostępne. 

Jakie są kryptowaluty? Poznaj Bitcoin, Ethereum, Litecoin i więcej

Pierwszą na rynku i najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, który został wprowadzony w 2009 roku. Bitcoin jest oparty na technologii blockchain i działa na zasadzie peer-to-peer, czyli bez pośredników. Jest używany jako forma cyfrowego pieniądza. Warto przy tym wiedzieć, że Bitcoin jest zbudowany na zasadach matematyki i kryptografii, co gwarantuje jego bezpieczeństwo i niezmienność transakcji. Jego podstawowe cechy to anonimowość, decentralizacja, brak kontroli ze strony rządów czy instytucji finansowych, oraz ograniczona podaż, co oznacza, że istnieje określona liczba dostępnych bitcoinów, która nie może być przekroczona.

Ethereum (ETH) – to druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Ethereum jest nie tylko cyfrową walutą, ale również platformą do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Programiści mogą używać sieci Ethereum także do emitowania całkowicie nowych aktywów kryptograficznych, znanych jako tokeny ERC-20.

Ripple (XRP) – ta kryptowaluta jest skoncentrowana na ułatwianiu międzynarodowych płatności bankowych. Stosuje się ją w niektórych instytucjach finansowych, jako token do przesyłania wartości.

Litecoin (LTC) – jest to kryptowaluta, która powstała jako „srebrny” odpowiednik Bitcoina. Litecoin uważany jest za bardziej płynną i szybszą wersję Bitcoina, ze zmniejszonym czasem bloku i niższymi opłatami transakcyjnymi.

Gdzie wymienić kryptowaluty?

Powyższe kryptowaluty to najpopularniejsze opcje, ale nie jedyne. Istnieje jeszcze więcej kryptowalut i ciągle powstają nowe. A gdzie możesz się w nie zaopatrzyć? Kryptowaluty najczęściej kupuje się i sprzedaje na giełdach kryptowalutowych. Inną opcją są kantory kryptowalutowe. Te działają na analogicznych zasadach do tradycyjnych kantorów. W takim miejscu również możesz kupić i sprzedać kryptowaluty. Kupujesz je za gotówkę, natomiast po sprzedaży, dostajesz pieniądze na wskazane konto bankowe, lub również możesz odebrać gotówkę. 

Jak wymienić kryptowaluty w kantorze? To proste! Odwiedź kantor z gotówką. Punkt stacjonarny znajduje się na ulicy Marszałkowskiej 126/134 w Warszawie. Następnie zaakceptuj kurs, po którym kupisz kryptowalutę. Przekaż pracownikowi swój adres portfela BTC oraz gotówkę. Kupioną kryptowalutę otrzymasz na wskazany przez Ciebie portfel.