Posiadanie polisy majątkowej to doskonały sposób na ochronę naszego majątek przed skutkami nieszczęśliwych i niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczenie majątkowe może obejmować różnego rodzaju mienie, takie jak domy, mieszkania, a także przedmioty wartościowe, zarówno firmowe, jak i prywatne. Celem polisy jest zabezpieczenie naszego majątku przed stratami, które wiążą się z różnego rodzaju ryzykami, takimi jak kradzież, pożar czy zalanie. Jakie elementy musi zawierać ubezpieczenie majątkowe?
Przedmiot
Choć może to brzmieć oczywiste, przedmiot ubezpieczenia majątkowego może obejmować tylko elementy stałe nieruchomości, takie jak np. mury, co często oferowane jest w ramach kredytów hipotecznych na budowę domu. Polisa może jednak obejmować zarówno elementy stałe nieruchomości (np. wspomniane mury, dach, małą architekturę, garaż, armaturę), jak i mienie ruchome, czyli meble, sprzęt AGD, biżuterię, dzieła sztuki, elektronikę, sprzęt RTV. W związku z tym zawsze musimy zwracać uwagę na to, czy umowa chroni także nasz sprzęt domowy, którego wartość nierzadko może przekraczać dziesiątki tysięcy złotych.
Zakres ubezpieczenia
Kolejnym istotnym elementem polisy jest jej zakres. Z założenia ubezpieczenie majątkowe (https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/) ma chroni finanse ubezpieczonego przed szkodami wynikającymi z działania czynników naturalnych lub osób trzecich. W umowie znajdziemy listę ryzyk, czyli zakres obowiązywania ubezpieczenia. Im dłuższa lista, tym korzystniejsza oferta, ale przekłada się na wyższą składkę ubezpieczeniową. Możemy wybrać wariant „all-risks”, który obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia powodujące szkody na mieniu. Warto jeszcze wspomnieć o zakresie czasowym – ubezpieczenie majątkowe jest ważne 12 miesięcy.
Suma ubezpieczenia
Ubezpieczamy nasze domy i mieszkania, aby w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymać odszkodowanie, które pozwoli na odtworzenie nieruchomości do poprzedniego stanu. W związku z tym w polisie musi zostać wpisana suma ubezpieczenia, która odpowiada wartości nieruchomości i mienia ruchomego. To jednocześnie maksymalny poziom finansowej odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma uzasadnienia deklarowanie znacznie wyższej sumy ubezpieczenia, niż wynosi faktyczna wartość nieruchomości. Ostatecznie firma, z którą podpisała nieruchomość, może sama zadecydować o oszacowaniu strat i zdecydować, że nie należy nam się pełna suma.
Franszyza
Przez franszyzę rozumie się minimalną wartość szkody, za którą ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny. Firmy stosują to zabezpieczenie, aby klienci nie wnioskowali o niskie odszkodowania, co mogłoby sparaliżować pracę towarzystwa ubezpieczeniowego.
Wyłączenia odpowiedzialności
Warto zapoznać się z tym punktem, ponieważ znajdują się w nim informacje na temat zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Dotyczy to takich sytuacji jak rażące niedbalstwo, działalność przestępcza lub celowe działanie, np. podpalenie domu. Jeśli towarzystwo wykaże, że szkoda wynikła z powodu wymienionego w wyłączeniach odpowiedzialności, to nie otrzymamy odszkodowania,
Jak wybrać ubezpieczenie majątkowe? Jeśli chcemy chronić nieruchomość przed różnymi ryzykami, takimi jak kradzież, pożar czy zalanie, warto skontaktować się z multiagencją Eurofinance. Pomagamy naszym klientom w podejmowaniu decyzji – przedstawiamy oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu klient może wybrać najlepszą z nich.