Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Konta studenckie – czym się wyróżniają na tle innych rachunków bankowych?

konto studenckie

Dostałeś się na studia i zaczynasz przygotowania do nowego etapu swojej edukacji? Nierzadko wiąże się to z koniecznością uporządkowania wielu spraw życiowych, w tym nawet zorganizowania przeprowadzki do innego miasta. Jest to czas, w którym powinieneś pomyśleć także o finansowym bezpieczeństwie – studiując, na pewno będziesz potrzebować pieniędzy. W efekcie to dobry moment na to, aby otworzyć pierwszy rachunek osobisty w banku, najlepiej studencki. Sprawdź już teraz, czym wyróżniają się tego typu konta bankowe dla młodych i dlaczego są godne polecenia studentom!

Konta dla studentów – inwestycja banków w przyszłych klientów?

Warto zacząć od wyjaśnienia, skąd w ogóle wziął się pomysł na oferowanie studentom rachunków przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Poprzez otwierane na preferencyjnych warunkach studenckie konto bank niejako reklamuje swoje produkty. Głównym celem jest więc przyciągnięcie nowych klientów, którzy w przyszłości być może skorzystają z innych usług bankowych, takich jak np.:

  • lokaty,
  • kredyty gotówkowe lub na konkretny cel, np. hipoteczne,
  • rachunki walutowe czy firmowe.

Należy tutaj podkreślić, że pomimo swojej nazwy, tego typu konta może otworzyć każda młoda, pełnoletnia osoba. Brak jest obowiązku posiadania aktualnej legitymacji studenckiej – jedynym warunkiem jest wiek pomiędzy 18, a 25 rokiem życia. Więcej informacji na temat rachunków dla studentów znajdziesz m.in. tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-studenta

Dlaczego warto mieć konto, będąc studentem?

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, internetowe konta studenckie zapewniają identyczne możliwości w zakresie bankowania, jak ich odpowiedniki dla osób powyższej 25 roku życia. Wszystko to oznacza, że młody człowiek otrzymuje możliwość kompleksowego zapoznania z usługami banku, mając dostęp m.in. do:

  • bankowości internetowej oraz mobilnej,
  • różnorodnych produktów oszczędnościowych,
  • systemów premiowych i lojalnościowych.

Co w takim razie różni je od siebie? Przede wszystkim preferencyjne warunki prowadzenia tych rachunków – zwykle większość operacji bankowych można wykonywać bez ponoszenia dodatkowych opłat. Oprócz tego nierzadko banki oferują studentom szerokie wsparcie stypendialne oraz programy związane z rozwojem różnych kompetencji.

Niezwykle atrakcyjne warunki finansowe

Zacznijmy od korzyści, która z pewnością najbardziej zachęca do tego, aby otworzyć rachunek studencki – bezpłatne prowadzenie. Oprócz tego, mając takie internetowe konto bankowe, bez opłat będziesz mógł korzystać m.in. z takich usług, jak:

  • przelewy internetowe, zwykłe oraz natychmiastowe,
  • wypłaty z bankomatów na całym świecie, zarówno kartą, jak i BLIK-iem,
  • tworzenie poleceń zapłaty i zleceń stałych.

Dodatkowo banki bardzo często oferują darmową kartę płatniczą do rachunku dla młodych. Aby skorzystać z takiej opcji, zazwyczaj wystarczy wykonanie jakiejś podstawowej operacji bankowej, np. zrealizowania płatności bezgotówkowej raz w miesiącu.

Dostęp do nowoczesnej bankowości mobilnej oraz internetowej

Młodzi ludzie uwielbiają nowinki technologiczne, dlatego chętnie korzystają z bankowości mobilnej. Konto dla młodych zapewnia swobodny dostęp do niej, a to sprawia, że jego właściciel może wygodnie bankować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy telefon lub tablet z zainstalowaną aplikacją banku, aby m.in.:

  • uzyskać szybki wgląd do salda rachunku,
  • zlecać przelewy, w tym z wykorzystaniem systemu BLIK,
  • realizować płatności zbliżeniowe telefonem – konieczna jest integracja z Apple Pay lub Google Pay, zależnie od systemu zainstalowanego w smartfonie,
  • ustawiać cele oszczędzania pieniędzy,
  • kupować bilety do komunikacji miejskiej, opłacać parkingi czy kursy taksówkami.

Ponieważ coraz więcej telefonów jest wyposażona w czytnik linii papilarnych, można go wykorzystać do tego, aby zalogować się w bankowości mobilnej. Proces ten jest wyjątkowo szybki i wygodny dzięki wyeliminowaniu konieczności wprowadzania kodu PIN.

Oczywiście do studenckiego konta w banku dostaniesz się również za pośrednictwem bankowości internetowej, a więc korzystając z przeglądarki www na komputerze. Z poziomu tego systemu użytkownik może kompleksowo zarządzać swoim rachunkiem i zgromadzonymi na nim pieniędzmi. Umożliwia on także wnioskowanie o różne produkty bankowe, w tym kredyty oraz lokaty.

Rozwiązania ułatwiające oszczędzanie

Z chwilą wejścia w dorosłe życie młody człowiek powinien uczyć się rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Ma to szczególne znaczenie w okresie studenckim, kiedy zazwyczaj trzeba radzić sobie z mocno ograniczonym budżetem. Konta osobiste dla pełnoletniej młodzieży zachęcają do oszczędzania i jednocześnie edukują w tym zakresie. Korzystając z nich uzyskuje się dostęp do podstawowych produktów oszczędnościowych banku, jak lokaty czy oprocentowane rachunki.

Jednak szczególnie ciekawa jest opcja odkładania niewielkich kwot pieniężnych np. na realizację swoich marzeń. Usługę taką oferuje studentom m.in. Santander Bank Polska. Wystarczy włączyć ją w aplikacji mobilnej, a następnie ustalić cel oszczędzania oraz wybrać jeden z trzech sposobów gromadzenia pieniędzy:

  • zaokrąglanie każdego obciążenia rachunku przy płatnościach bezgotówkowych (np. do pełnej złotówki),
  • cykliczne wpłaty automatyczne z powiązanego konta bankowego na określoną kwotę,
  • przelew ręczny.

Atrakcyjne programy premiowe i lojalnościowe

Większość studentów nieustannie poszukuje sposobu na to, aby obniżyć comiesięczne koszty życia. Teoretycznie wystarczy zrezygnować z niektórych przyjemności, ale czy wiesz, że zamiast sobie ich odmawiać, możesz na nich po prostu oszczędzać? Takie możliwości zapewnia dobre konto dla młodej osoby – korzystając z niego, zyskasz dostęp do różnych rabatów oraz programów lojalnościowych. Oczywiście wszystko to zależne jest od oferty banku, w którym postanowisz otworzyć rachunek.

Przykładów takich bonusów oferowanych w ramach konta studenckiego jest wiele, a do najpopularniejszych można zaliczyć m.in.:

  • program lojalnościowy Mastercard Bezcenne Chwile – jego uczestnicy otrzymują punkty za robienie zakupów w sklepach na terenie Polski, które później mogą wymieniać na atrakcyjne nagrody,
  • zwrot za rachunki – bank oddaje określony procent kwoty wydanej na comiesięczne opłaty związane z mediami, telefonem oraz internetem,
  • zniżki u partnerów – właściciele rachunków bankowych mogą korzystać z kuponów rabatowych do wielu sklepów oraz firm oferujących różne usługi.

Wsparcie stypendialne, programy rozwoju kompetencji

Tym, co z pewnością powinno zachęcić studentów do otworzenia przeznaczonego dla nich rachunku bankowego, jest dostęp do wsparcia stypendialnego. Banki zapewniają je w ramach przeróżnych programów, których forma zależna jest od konkretnej oferty. Jednak zazwyczaj dotyczą one możliwości skorzystania z rozmaitych:

  • bezpłatnych kursów internetowych, np. językowych,
  • darmowych, specjalistycznych warsztatów podnoszących miękkie kompetencje młodego człowieka,
  • konkursów promujących m.in. działalność naukową.

Sprawdzone konto studenckie – gdzie można takie założyć?

Jak widzisz, otwarcie konta studenckiego da Ci dostęp nie tylko do podstawowych usług bankowych. Zyskasz także wiele innych korzyści, dzięki którym będziesz mógł m.in. oszczędzać pieniądze czy podnosić swoje kompetencje. Warunkiem uzyskania tego wszystkiego jest wybór rachunku gwarantującego szerokie możliwości studentowi. Z tego powodu najlepiej załóż go w dużym banku, takim jak np. Santander Bank Polska. Przedsiębiorstwom finansowym prowadzącym działalność w wielu krajach zależy na dobrym wizerunku i zadowoleniu klientów, dlatego oferują usługi na bardzo korzystnych warunkach.