Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Oszczędzanie na Wyspach, czyli 3 sposoby na to by wydawać mniej

oszczędzanie

Kwestia nadmiernych wydatków jest problemem ludzi na całym świecie, niezależnie więc od miejsca zamieszkania – zarówno w Polsce, jak i na Wyspach, rosnące ceny odbijają się na portfelach konsumentów, a sprytne kampanie marketingowe sprawiają, że swoje ciężko zarobione pieniądze wydajemy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Zawsze warto jednak posiadać przynajmniej pewną sumę odłożoną na czarną godzinę – szczególnie w obecnych, niepewnych czasach. Nie zawsze jest to jednak łatwe, dlatego w poniższym artykule omawiamy trzy sposoby, które generują oszczędności bez obniżania jakości naszego codziennego życia.

Nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie

Na samym początku warto jasno podkreślić – efektem rezygnacji z zakupu nie zawsze są oszczędności. Jest tak na przykład w przypadku zakupu leków, które mogą być obciążeniem dla naszych finansów, jednak rezygnacja z ich kupienia może prowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia, co nie tylko samo w sobie jest dużym problemem, ale najprawdopodobniej będzie wiązało się również z dalszymi wydatkami. Podobnie wygląda sytuacja związana z ubezpieczeniami – dobrze dobrane do naszych potrzeb i możliwości ubezpieczenie wcale nie zrujnuje naszej sytuacji finansowej, może ją za to zabezpieczyć na wypadek nagłych zdarzeń losowych, możemy na przykład wykupić polisę zapewniającą nam ochronę na wypadek utraty źródła dochodu. Jest to więc po prostu dobra inwestycja, a by była ona również korzystna, warto porównywać dostępne oferty – by znaleźć narzędzia, które nam w tym pomogą wystarczy wyszukać frazę „porównywarka ubezpieczeń UK”.

Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Mimo że wszyscy mamy swoje własne nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia zakupowe, wszyscy mamy też podobne doświadczenia związane z zakupami. Często po powrocie do domu z zakupów zdajemy sobie sprawę, że spora część zakupionych przez nas produktów wcale nie jest nam potrzebna. Innym razem wyrzucamy żywność, której nie zdążyliśmy zjeść przed upływem terminu ważności, ponieważ po prostu kupiliśmy zbyt wiele. Każda z takich sytuacji pojedynczo może wydawać się niewinna i niegroźna, jednak kiedy spojrzymy na nie całościowo, możemy zauważyć skalę problemu, a przede wszystkim strat finansowych, jakie z tego powodu ponosimy. Ograniczając swoje zakupy tylko i wyłącznie do produktów, których potrzebujemy i tych, które jesteśmy faktycznie w stanie wykorzystać, jest szybkim i efektywnym sposobem na niższe wydatki. W dodatku jest to również rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne.

Unikaj zbędnych wydatków

Oczywiście zbędne wydatki dotyczą też nadmiernych zakupów, warto jednak rozgraniczyć te dwie kwestie, by jeszcze bardziej podkreślić to, jak wiele z naszych codziennych wydatków wcale nie jest nieuniknionych. Jako prosty przykład może posłużyć tu korzystanie z samochodu czy komunikacji miejskiej nawet na krótkich odcinkach, które bez problemu moglibyśmy przejść pieszo – takie drobne sumy z czasem składają się na duże kwoty, a nasze zdrowie fizyczne cierpi z powodu braku ruchu. Częstym nawykiem jest też kupowanie kawy czy jedzenia na wynos – nie ma oczywiście nic złego w zafundowaniu sobie raz na jakiś czas pysznej kawy czy dania z ulubionej restauracji, jednak nadmierne korzystanie z takich rozwiązań jest zdecydowanie droższe niż samodzielne przygotowywanie posiłków i może pochłonąć sporą część naszego domowego budżetu.

Omówione powyżej metody możemy potraktować jako uniwersalne, czyli takie, z których, w mniejszym lub większym stopniu, skorzystać może każdy. Warto uzupełnić je również regularnym monitorowaniem swoich wydatków – zapisywanie każdej wydanej kwoty pozwala spojrzeć na nasze wydatki z innej perspektywy i sprawia, że pieniądze przestają nam niezauważenie „uciekać”.

Powiązane artykuły

Oszczędzanie pieniędzy – jak uczyć nasze dzieci?

teoriabiznesu.pl

Blisko 70 proc. Polaków przyznaje, że obecnie jest im coraz trudnej oszczędzać pieniądze

teoriabiznesu.pl

Specjalna oferta Getin Banku z okazji Światowego Dnia Oszczędzania

teoriabiznesu.pl