Oszczędzanie pieniędzy to dla niektórych niemałe wyzwanie. Rosnące koszty utrzymania nie pomagają w odkładaniu środków. W „ferworze walki o byt” nie powinniśmy jednak zapomnieć o naszych pociechach. Jeżeli już teraz nauczymy nasze dzieci oszczędzać pieniądze, zaprocentuje to w przyszłości. Jak to robić ?
Naucz dzieci oszczędzać pieniądze
Dobry przykład
Podstawą nauki jest dawanie dobrego przykładu własną osobą, Dzieci bardzo szybko się uczą zachowań jakie widzą na co dzień w rodzinie. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, abyśmy my także – może nawet nieraz tak aby dziecko widziało – odkładali nieduże kwoty do skarbonki. Zachowanie działa skuteczniej niż godziny lekcji i nauki.
Kieszonkowe
Dobrym zwyczajem jest dawanie naszemu dziecku kieszonkowych, Nie muszą to być zawrotne kwoty, a analiza tego jak dziecko podchodzi do ich wydawania, pokaże w którą stronę skierować naszą naukę, co jest dobre, a co niekoniecznie w kwestii priorytetów, na które dziecko powinno wydać zaoszczędzone środki. Zapytaj pociechę, na co planuje spożytkować zaoszczędzone środki i oceń, czy rzecz którą planuje kupić rzeczywiście jest dla niego odpowiednia.
Oszczędzanie pieniędzy będzie łatwiejsze dzięki skarbonce.
Jeżeli zauważysz, że dziecko wydaje zbyt dużo pieniędzy, nie ma sensu dawać więcej kieszonkowych. Sprawdza się tutaj zasada „łatwo przyszło, łatwo poszło”.
Zbieram na…
Jeżeli Twoje dziecko upatrzyło sobie jakąś rzecz, np. rower lub komputer, warto zmotywować je do odkładania środków, obiecując na przykład, że po uzbieraniu pewnej kwoty dołożycie resztę. Warto pomóc w wyborze upragnionej rzeczy. Nie musi to być komputer z najwyższej półki ( tym samym nauczymy dzieci przemyślanych zakupów ).
Konto bankowe dla młodzieży
Warto pomyśleć o otwarciu konta bankowego dla naszego dziecka. Oferty banków są zróżnicowane. O aktualne oferty kont dla dzieci i młodzieży zapytaliśmy rzeczników kilku polskich banków:
Bank ING – Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dzieci
Bank INGH posiada ofertę oszczędnościową dedykowaną dzieciom poniżej 18 roku życia – Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dzieci.
Oferowane oprocentowanie przez pierwsze 4 miesiące to 2,5% w skali roku w ramach oferty „Bonus na start”.
Otwarcie konta jest bezpłatne, w dowolnym momencie można je zasilić, a ulokowane środki dziecka pracują na jego przyszłość już od pierwszej złotówki.
Konto pozwala na samodzielne zarządzanie finansami – dziecko już od 13 roku życia może samo zarządzać pieniędzmi przez internet i telefon.
Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka można założyć przez bankowość internetową Moje ING (13-18 r.ż) lub w oddziale (0-18 r.ż).
Strona banku – https://www.ingbank.pl/
Bank Santander – Konto Jakie Chce
W Santander Bank Polska młodsi klienci mogą otworzyć Konto Jakie Chce wraz z kartą Dopasowaną. Jego prowadzenie jest bezwarunkowo darmowe, a opłaty za kartę można uniknąć, wykonując 5 transakcji kartą na dowolną kwotę. Dodatkowymi korzyściami jest możliwość wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie bez prowizji oraz darmowe przelewy w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej (również ekspresowe).
Do dyspozycji młodych klientów jest także bankowość elektroniczna oraz aplikacja mobilna, dzięki której pieniądze są zawsze w zasięgu…telefonu. Młodzi klienci mogą też płacić BLIK, za pomocą Apple Pay lub Google Pay, a tak że smartwatchami – Garmin Pay i FitBit.
Ponadto Bank prowadzi program „Pomagam z Santander”, organizowany wspólnie z Fundacją Santander. Program jest skierowany do najmłodszych klientów. Przystępując do Programu „Pomagam z Santander”, młodzi w wieku 13-18 lat automatycznie biorą udział w promocji, dzięki której opłata za kartę Dopasowaną wyniesie 0 zł (do 18 roku życia).
Strona banku – www.santander.pl
PKO Banku Polskiego – PKO Junior
Oferta PKO Banku Polskiego dedykowana osobom młodym jest zróżnicowana, nowoczesna i konkurencyjna i obejmuje Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) dla uczniów szkół podstawowych, ofertę PKO Junior dla rodziców i dzieci w wieku 0-13 ze specjalnym kontem dla dziecka, serwisem bankowości internetowej, aplikacją mobilną i kartami płatniczymi; PKO Konto Pierwsze dla młodzieży w wieku 13-18 lat oraz PKO Konto dla Młodych dla osób do 26 roku życia. Dodatkowo osoby, które ukończyły 13 lat mogą korzystać z innowacyjnej i najpopularniejszej na rynku aplikacji mobilnej IKO, w tym płatności zbliżeniowych.
Strona banku – https://www.pkobp.pl
Bank Millennium – Konto 360º
Bank Millennium udostępnił możliwość otwarcia Konta 360º Junior w serwisie bankowości internetowej Millenet. Proces odbywa się w pełni drogą elektroniczną, nasza pociecha może od razu korzystać ze swojego rachunku i nawet zapłacić zbliżeniowo swoim telefonem – bank umożliwia mu stokenizowanie karty płatniczej, czyli stworzenie jej wirtualnego odpowiednika w aplikacji mobilnej jeszcze przed fizycznym dostarczeniem karty. To nowość na rynku.
„Niezmiennie zachęcamy naszych klientów do oszczędzania, również tych najmłodszych. Rodzic może założyć dziecku np. konto oszczędnościowe, które pozwala na wygodne gromadzenie oszczędności dzięki możliwości wpłat i wypłat w dowolnej wysokości, w każdym momencie, bez utraty odsetek. Dodatkowo starsze dzieci (po ukończeniu 13 roku życia) otrzymują dostęp do aplikacji mobilnej i serwisu bankowości internetowej Millenet, dzięki czemu mogą obsługiwać konto oszczędnościowe z każdego miejsca, 24 godziny na dobę. W ramach aktualnej promocji Konta Oszczędnościowego Profit, nowe środki są oprocentowane w wysokości nawet 2,7% w skali roku. „ Robert Chorzępa, Kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium.
strona banku – https://www.bankmillennium.pl/
Alior Bank – Konto Internetowe
Rachunkiem, jaki Alior Bank oferuje osobom w wieku 13-18 lat jest Konto Internetowe. W ramach rachunku Bank nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta, za kartę, wypłaty w bankomatach własnych oraz – dzięki aktualnie obowiązującej ofercie specjalnej – w bankomatach Euronet. Małoletni posiadacze konta mogą korzystać z płatności Google Pay i Apple Pay, wkrótce udostępniona zostanie im także usługę BLIK.
Strona banku – https://www.aliorbank.pl/