Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Wadium a gwarancja wadialna — co to jest i co warto wybrać?

wadium

Wpłacenie wadium to podstawowy wymóg uczestnictwa w przetargu. Prawo zamówień publicznych uwzględnia wniesienie wadium różnego rodzaju — najczęściej pieniężnego lub w formie gwarancji. Każdy typ wadium jednak stanowi zabezpieczenie inwestora przed nieoczekiwanymi ruchami ze strony wykonawcy. Dowiedz się, jakie wadium będzie korzystniejsze dla firmy, która przygotowuje się do startu w przetargu.

Co to jest wadium?

Strona odpowiedzialna za ogłoszenie i zorganizowanie przetargu lub aukcji zawsze uwzględnia bezpieczeństwo własnych interesów. W tym celu zamawiający określa sumę pieniędzy, która zostanie zabezpieczona na poczet wadium. Innymi słowy — wadium jest to kwota, którą uczestnik przetargu musi wnieść, aby zostać uwzględnionym jako potencjalny kandydat do wygrania i zrealizowania przetargu.

Wadium to rodzaj zabezpieczenia, które stanowi gwarancję dla zamawiającego, że w razie wygranej podpisze umowę na warunkach wskazanych w warunkach przetargu. Zmniejsza to ryzyko matactwa, gdy zwycięzca przetargu spróbuje uniknąć wykonania założeń oferty w przyszłości. Po zakończonym przetargu w razie przegranej wadium jest zwracane, w razie wygranej może być zwrócone lub zaliczone w poczet następnej Gwarancji.

Uwaga! Brak wniesionego wadium oznacza nie dopuszczenie do przetargu, jednak zgodnie z prawem to inwestor podejmuje decyzję, jakie wadium będzie wymagane.

Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat dostępnych rodzajów gwarancji ubezpieczeniowych, z których może skorzystać Twój biznes, zapraszamy do zapoznania się ofertą gwarancji ubezpieczeniowych gpbroker.pl 

Jakie formy może przyjąć wadium?

Dopuszczalne formy wadium zostały określone przez prawo zamówień publicznych. Do najczęściej wybieranych należą trzy rodzaje wadium:

  • pieniądz — oznacza wpłatę określonej kwoty z konta uczestnika przetargu na konto inwestora. Środki pieniężne są przetrzymywane do czasu rozstrzygnięcia przetargu plus kilkanaście dni do czasu podpisania umowy przez wygrywającego, a następnie zwracane do uczestnika.
  • gwarancja wadialna bankowa — gwarantem wpłacenia ustalonej wysokości kwoty staje się bank. Warto zauważyć, że bank przed udzieleniem gwarancji dokonuje czasochłonnej weryfikacji, a jej kwota obciąża zdolność kredytową klienta. To rozwiązanie jest odpowiednie w sytuacji, gdy wadium jest bardzo wysokie (np. do 200 000 €).
  • gwarancja wadialna ubezpieczyciela — gwarancja udzielana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Koszt tej gwarancji przetargowej nie jest wysoki, dzięki czemu to odpowiednie rozwiązanie i dla dużych i dla małych firm. Nie obciąża zdolności kredytowej, co często ważne.  W tym wypadku weryfikacja jest krótsza, dlatego szybko i tanio możesz przystąpić do przetargu.

Jaki jest koszt gwarancji wadium?

Wartość zabezpieczonej kwoty na czas przetargu jest ustalana indywidualnie i określana w konkretnej kwocie. Jest to często kwota o wartości kilku procent przewidywanej wartości zamówienia, często ok 3%. Warto zauważyć, że wspomniane kilka % dotyczy przetargów ze środków publicznych. W przypadku zamówień prywatnych, wadium może przyjąć inną wartość, która to jest ustalana przez samego inwestora. 

Gwarancja ubezpieczeniowa oraz wadium w gotówce — analiza przykładu

Gwarancja wadialna wystawiana przez ubezpieczyciela stanowi korzystniejsze rozwiązanie od wadium pieniężnego. Dlaczego? Zobrazujmy to na przykładzie.

Jeżeli regularnie startujesz w przetargach, do każdego z nich musisz wnieść określone wadium — przykładowo w wysokości 100 000 zł. Przy trzech przetargach miesięcznie musisz zaangażować środki na poczet wadium w kwocie ok. 300 o00 zł na 30-60 dni.

Oznacza to, że miesięcznie przesyłasz bagatela 300 000 zł na konto zamawiającego i zamrażasz je do czasu rozstrzygnięcia przetargu plus np. 30 dni na zwolnienie środków. Każda firma posiada swoje zobowiązania finansowe, dlatego zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na zmniejszenie przepływu pieniędzy na ponad miesiąc. 

Pamiętaj, że w przyszłym miesiącu możesz również wystartować w przetargu, a więc scenariusz się powtórzy. Ponownie będziesz dysponował pomniejszoną kwotą na rozwój, inwestycje, materiały, zobowiązania kredytowe i zobowiązania wobec podwykonawców.

Ile kosztuje gwarancja wadialna? Wyliczenie

Ponownie weźmy pod uwagę wadium w wysokości 300 000 zł, a także przyjmijmy szacunkowy koszt samej gwarancji w wysokości 0,5% na okres 30 dni. Jeżeli zdecydujesz się na takie wyjście, całkowity koszt wykupienia gwarancji wadialnej wyniesie 1500 zł na miesiąc za udział w jednym przetargu. Różnica jest kolosalna 

300 000 zł zamrożone na 30 dni lub koszt 1500 zł . 

Podsumowanie

Wiedza na temat gwarancji wadium może zdecydować o tym, czy zachowasz płynność finansową swojej firmy. Z tego powodu warto zastanowić się, czy wydzielenie z obrotu ustalonej kwoty nie wpłynie negatywnie na możliwości Twojej firmy. O wiele bezpieczniejszą alternatywą ze względu na płynność finansową jest gwarancja wadialna. Stosując ją w przetargach zamiast gotówki zabezpieczysz swoją firmę przed niespodziewanymi kosztami w przyszłości. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub zadzwoń na numer podany na stronie www.gpbroker.pl , a my przeprowadzimy Cię za darmo przez proces gwarancji przetargowych.