Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Własny portfel emerytalny

Rząd rozdaje trzynaste emerytury, co może sprawiać wrażenie, że w kasie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pieniądze aż się przelewają. Prawda jest jednak inna – dzisiejsi pracujący muszą się liczyć z tym, że ich emerytury mogą być bardzo niskie. Jaki jest sposób na emeryturę?

Nie do końca chcemy korzystać z PPK

Polacy nie garną się do programów emerytalnych nie bardzo wierząc, że w przyszłości przyniosą one korzyści. W tej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się samodzielne zadbanie o kapitał, który wesprze emeryturę. Jeśli tylko stworzymy nasz prywatny program odkładania na emeryturę, to będziemy mieli pewność, że po zakończeniu aktywności zawodowej nasz domowy budżet nie będzie świecił pustką.

IKE, IKZE

Dobrym wyjściem są IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, na których możemy oszczędzać pieniądze bez zagrożenia, że zostaną one – jak w wypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych – zaanektowane przez działających w imieniu państwa polityków. IKE (i bliźniacze IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) mają tę zaletę, że część wpłat na ten cel może być odpisana od podatku.

Portfel Inwestycyjny…

Innym wyjściem jest stworzenie własnego portfela inwestycyjnego i inwestowanie pieniędzy na rynku kapitałowym. Najlepiej, aby w stworzeniu takiego portfela uczestniczył specjalista z jednego z licznych w naszym kraju towarzystw funduszy emerytalnych lub inwestycyjnych. Wówczas możemy być pewni, że nasz indywidualny portfel emerytalny będzie zbudowany profesjonalnie, w oparciu o nasze rzeczywiste możliwości i potrzeby.

Beztroska to nie sposób na emeryturę!

Nim jednak zaczniemy taki portfel budować, musimy przyjąć pewne założenia. Po pierwsze, musimy narzucić sobie pewien reżim i podjąć postanowienie o regularnym oszczędzaniu. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać wielkich wyrzeczeń. Nawet jeśli nasza pensja nie jest dzisiaj specjalnie imponująca, to jednak większość z nas stać na to, aby odkładać co miesiąc 100, 150 lub 200 zł. Wystarczy, że zrezygnujemy na przykład z palenia papierosów (od niedawna droższych) lub picia słodkich napojów („podatek cukrowy”), a natychmiast okaże się, że inwestowanie co miesiąc 100 zł jest dla nas mało odczuwalne.

Jaki jest sposób na emeryturę?

Nasz indywidualny portfel emerytalny musi być bezpieczny. Oznacza to, że – choć to już zależy od indywidualnych preferencji – lepiej nie inwestować wyłącznie w fundusze akcyjne, ale znaczną część umieścić w funduszach dłużnych. I to takich, które inwestują pieniądze w obligacje skarbowe, a jeśli znajduje się w nich komponent obligacji korporacyjnych, to niech będą to obligacje bezpiecznych firm. Trzeba jednak pamiętać, że obligacje skarbowe wielu państw są obecnie deficytowe.

Jak inwestować z myślą o emeryturze?

Wbrew pozorom nie jest to zajęcie specjalnie absorbujące. Ważne, aby wybrać odpowiednie towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Takie, którego specjaliści zajmą się całą resztą, a my raz w roku, biorąc pod uwagę ich profesjonalną ekspertyzę, będziemy podejmowali własną decyzję.

Jeśli sądzisz, że potrzebujesz pomocy z systematycznością – zajrzyj do wpisu o tym, że beztroska to nie jest sposób na emeryturę.

Powiązane artykuły

Bank ING poszerza ofertę emerytalną – IKZE Inwestycyjne

teoriabiznesu.pl