Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja Technologie

Co to jest viaTOLL i jak działa system poboru opłat

W poniższym artykule wyjaśnimy co to jest viaTOLL, jak działa oraz kto powinien posiadać taki system. Dodatkowo przyjrzymy się bliżej co to jest viaBOX i do jakich samochodów montuje się takie rozwiązanie.

Co to jest viaTOLL?

ViaTOLL jest to elektroniczny system poboru opłat, który dzięki bezprzewodowej technologii komunikuje się z bramownicami wyposażonymi w anteny. Oparty jest on na technologii krótkiego zasięgu.

Jak działa system poboru opłat?

Poruszając się drogami płatnymi, co kilka kilometrów mijamy bramownice wyposażone w anteny. W pojeździe, którego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za przejazd, znajduje się urządzenie tzw. viaBOX. Za każdym razem gdy pojazd mija bramkę, urządzenie komunikuje się z systemem, który nalicza odpowiednią opłatę według taryfy. viaBOX informuje o tym krótkim pojedynczym sygnałem.

viaTOLL na autostradzie

System viaTOLL to znaczne ułatwienie dla kierowców poruszających się po państwowych, płatnych autostradach. Przed pojazdem wyposażonym w viaBOX, bramki otwierają się automatycznie.

Co to jest viaBOX

co to jest viaboxCo to jest viaBOX? Jest to urządzenie niezbędne do poruszania się drogami płatnymi, objętymi systemem ViaTOLL. Jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenie viaBOX umożliwia bezprzewodowe połączenie z systemem. Jest to małe, zakodowane urządzenie umieszczone na przedniej szybie. Przyklejamy je od strony wewnętrznej za pomocą dwustronnych plastrów.
viaBOX możemy używać tylko i wyłącznie w pojeździe, na które jest zarejestrowany. Nie wymaga on dodatkowych, zewnętrznych źródeł zasilania ponieważ korzysta z baterii.

Dla jakich pojazdów jest system viaTOLL?

Obowiązek płatności za przejechanie drogami na których zainstalowany jest system viaTOLL, nakłada się na wszystkie pojazdy oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to także autobusów. Przychody z system viaTOLL trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i zostają przeznaczone na rozbudowę sieci dróg w Polsce oraz modernizację dotychczas istniejącej sieci dróg.

Infolinia i kontakt

Osoby korzystające z systemu viaTOLL mogą skorzystać z infolinii pod bezpłatnym numerem 800 101 101, dla telefonów stacjonarnych oraz pod płatnym numerem +48 22 521 10 10 przeznaczonym dla użytkowników telefonów komórkowych.

Powiązane artykuły

Przerwa techniczna systemu viaTOLL

teoriabiznesu.pl