Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne jest opłacalne?

ogrzewanie podłlogowe

Największe nieporozumienie dotyczące ogrzewania podłogowego elektrycznego wiąże się z kwestiami finansowymi. Zarówno dookoła kosztów samego montażu, jak i późniejszej eksploatacji, narosło wiele mitów. Warto je rozwiać.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest ekskluzywne?

Pierwszym skojarzeniem z ogrzewaniem podłogowym w latach 90. była willa wyposażona w duże łazienki o ciepłych podłogach. Wiązało się to z prozaicznym faktem, że skomplikowane w budowie wodne ogrzewanie podłogowe można było montować tylko w domach jednorodzinnych – najlepiej już na etapie ich budowy. Koszty były wówczas bardzo wysokie, bo i firm zajmujących się tego typu instalacjami nie było wiele, a sam system należał do stosunkowo nowych. Dziś jest zupełnie inaczej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe montuje się łatwo i szybko. Jest to możliwe również w bloku i to nie tylko na etapie robienia pierwszych wylewek. Wciąż jednak pojawiają się te same mity na temat kosztów takiego ogrzewania. Trzeba przyznać, że rosnące stabilnie od lat ceny prądu im sprzyjają. Można jednak zrobić sporo, by zmniejszyć te wydatki.

Koszty ogrzewania a izolacja w domu

Bardzo często inwestorzy podejmują decyzje na podstawie doświadczeń znajomych czy krewnych. Często doświadczenia te zostały zdobyte wiele lat wcześniej i obejmowały przestarzałe dziś technologie ogrzewania podłogowego. Inny problem to odnoszenie swojej sytuacji do kosztów ogrzewania w domu, który był słabo izolowany przeciwko stratom ciepła. A przecież w nowoczesnym budownictwie termoizolacja stanowi jeden z najważniejszych parametrów, na który zwraca się uwagę podczas budowy. Dobierając odpowiednie komponenty i technologie, można zaplanować niższe koszty ogrzewania – w tym dającego komfort ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne a fotowoltaika

Kolejnym tematem jest możliwość podłączenia systemu ogrzewania podłogowego pod domową instalację fotowoltaiczną. W ten sposób da się znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Inne metody, dzięki którym ogrzewanie podłogowe elektryczne jest bardziej opłacalne, to m.in.:

  • wybór systemu, który można kontrolować za pomocą aplikacji – sam ustalasz temperaturę i masz nad nią kontrolę;
  • podział domu na osobne strefy cieplne – zmniejszasz temperaturę lub wyłączasz ogrzewanie w sypialni na czas dnia i zwiększasz po przyjściu z pracy;
  • stworzenie systemu akumulacyjnego, w którym ciepło z podłogówki oddawane jest do warstwy betonu i powoli uwalniane z czasem;
  • kumulacja energii w czasie, gdy obowiązuje najtańsza taryfa i uwalnianie jej jeszcze przez kilka godzin.

Pozafinansowe zyski z ogrzewania podłogowego

Do tego dochodzą inne wymierne korzyści, dzięki którym ogrzewanie podłogowe elektryczne jest opłacalne. Przykładowo dzięki ogrzewaniu podłogowemu zimne powietrze nie krąży po pokoju, a z podłogi nie unosi się stale kurz. Rodzice alergika, który dzięki temu rzadziej choruje, z pewnością nie będą długo zastanawiali się nad tym, czy zamontować taki system. Poza tym dzieci źle znoszą chłodne pomieszczenia, w których tylko punktowo jest cieplej przy kaloryferach. Podgrzewanie podłogi (przy której i tak najmłodsi spędzają najwięcej czasu) da im komfort i zapobiegnie przewianiu w domu.