Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Ekologiczne wypełniacze do paczek – dlaczego są lepszym wyborem niż flopak lub folia bąbelkowa?

wypełniacze

To właśnie wypełniacze do paczek są najskuteczniejszym zabezpieczeniem przesyłanych przedmiotów, chroniąc je przed zniszczeniem w czasie transportu. Materiałów używanych do wypełnienia paczek jest wiele. Wśród tego typu produktów znajdują się wypełniacze ekologiczne naturalne oraz wypełniacze wykonane z tworzy sztucznych. Dlaczego ta pierwsza opcja jest lepszym wyborem? Już wyjaśniamy!

Ekologiczne wypełniacze z materiałów naturalnych

Podstawową cechą każdego dobrego wypełniacza do paczek jest przede wszystkim skuteczność. Nie jest to jednak jedyny ważny aspekt, dotyczący poszczególnych produktów z tej kategorii, które są dostępne na rynku. Istnieje bowiem wiele rodzajów wypełniaczy – w tym przede wszystkim wypełniacze ekologiczne wykonane z surowców naturalnych oraz wypełniacze z tworzyw sztucznych.

W tym pierwszym przypadku do wyboru mamy przede wszystkim:

  • wypełniacze ekologiczne do paczek z papieru w postaci:
    • wiórków papierowych
    • powycinanych tekturek
  • wypełniacze ekologiczne do paczek z wełny drzewnej w postaci cienkich i długich wiórków

Takie rozwiązanie to popularna i uniwersalna forma wypełniania paczek. Przy czym jest ona w pełni ekologiczna, ponieważ papier jest materiałem podlegającym recyklingowi, wyprodukowanym z materiałów naturalnego – organicznego – pochodzenia.

Co prawda istnieje także skropak, który także jest wypełniaczem wykonanym z materiałów naturalnych – najczęściej ze skrobi kukurydzianej lub skrobi ziemniaczanej. Istnieje jednak jeden istotny powód, dla którego wybór papierowych wypełniaczy ekologicznych będzie w wielu przypadkach lepszy. Skropak niestety jest mało estetycznym rozwiązaniem. Wypełniacz ten ma tendencje do kruszenia się, przez co rozpakowanie paczki i wyjęcie znajdującego się w niej przedmiotu, wiąże się zazwyczaj z bałaganem.

Wypełniacze z tworzyw sztucznych

Kolejnym rodzajem wypełniaczy do paczek są te, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych. Do najpopularniejszych form tego typu wypełnienia zalicza się:

  • folia bąbelkowa – elastyczne foliowe arkusze z tworzywa sztucznego z bąbelkami wypełnionymi powietrzem
  • foliowe poduszki – foliowe worki wypełnione powietrzem
  • flopak – materiał wykonany z polistyrenu o podobnej strukturze jak skropak

Tego typu wypełniacze także są bardzo często spotykane. Są to jednak produkty wykonane z tworzyw sztucznych, których recykling co prawda jest szeroko rozpropagowany, jednak w efekcie wcale nie tak skuteczny.

Dlaczego warto wybrać wypełniacze papierowe?

Ekologiczne wypełniacze do paczek z papieru to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet, ale najważniejszą jest ta, która dotyczy ochrony naszej planety. Ekologiczne wypełniacze papierowe są bowiem przyjazne dla środowiska, ponieważ recykling makulatury jest o wiele bardziej wydajny niż ma to miejsce w przypadku tworzyw sztucznych.

Według badań dotyczących światowego recyklingu plastiku zaledwie 9 procent plastikowych śmieci trafia do recyklingu i tylko 12 procent kończy w spalarniach. Reszta po prostu zasypuje nasz świat. Szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, co jest wstrząsające. Dlatego też warto ograniczyć zużycie plastiku do minimum, tym bardziej że w przypadku wypełniaczy do paczek mamy ekologiczne alternatywy.