Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Gotowe oprogramowanie czy dedykowane aplikacje mobilne – co lepiej sprawdza się w zarządzaniu firmą?

W obecnych czasach nowoczesne narzędzia, takie jak dedykowane aplikacje mobilne, stają się dla wielu się doskonałym sposobem optymalizacji wszelkich procesów biznesowych. Takie rozwiązanie pozwala na dużą elastyczność i w przeciwieństwie do gotowych wersji softu – jest w pełni dopasowane do potrzeb danej firmy. Przedstawiamy zalety aplikacji dedykowanych.

Dedykowane aplikacje mobilne na Androida – wybrane zalety

W dzisiejszych czasach nikt nie rozstaje się ze swoim telefonem komórkowym. Jeszcze niedawno aplikacje mobilne na smartfony i tablety były uważane za ciekawy, innowacyjny dodatek. Obecnie dla firm, które chcą zaistnieć na rynku i stale przyciągać nowych klientów, stały się swego rodzaju standardem, a nawet koniecznością.

Warto mieć na uwadze, że rola i znaczenie aplikacji mobilnych stale wzrastają. Z tego powodu warto już wcześniej pomyśleć o wdrożeniu dedykowanego rozwiązania. To z kolei pozwoli na wyprzedzenie konkurencji i zbudowanie silniejszej pozycji na rynku. Oczywiście wymienione aspekty to nie jedyne korzyści, na jakie może liczyć klient software house.

Zaletą każdego rozwiązania dedykowanego – zarówno aplikacji mobilnej, jak i webowej – jest całkowite dopasowanie wszelkich funkcji do potrzeb danego biznesu. Takie oprogramowanie jest projektowane na indywidualne zamówienie klienta. Programiści często tworzą moduły oraz funkcjonalności, których z pewnością nie znajdziemy (a na pewno nie w takim samym połączeniu) w innej aplikacji. Pozostałe korzyści płynące z wdrożenia aplikacji dedykowanych znajdziesz tutaj: https://gloo.pl/oferta-gloo/aplikacje-dedykowane/.

Tworzenie aplikacji dedykowanych – integracja z systemami zewnętrznymi

Proces programowania poprzedza skrupulatna analiza biznesowa, pozwalająca na określenie potrzeb i możliwości konkretnej firmy. Dzięki temu systemy dedykowane odzwierciedlają procesy faktycznie zachodzące w przedsiębiorstwie, a tym samym przyspieszają je i ułatwiają sprawowanie stałego nadzoru. Kolejnym plusem jest możliwość przeprowadzenia pełnej integracji z programami, z których firma korzystała już wcześniej.

Przeprowadzane integracji z systemami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi stanowi stały element współpracy z software house, więc nie ma konieczności zatrudniania w tym celu dodatkowego specjalisty IT. Integracje umożliwiają pobieranie, przetwarzanie oraz wysyłanie dokumentów do programów, z których korzystają np. Twoi partnerzy biznesowi czy biura rachunkowe.

Zespół specjalistów z software house może przeprowadzić integrację między innymi z:

  • systemami księgowymi (np. Symfonia),
  • systemami magazynowymi (np. Vendo, W-F Mag, Subiekt GT),
  • platformami marketplace (np. Amazon, Allegro, eBay),
  • systemami płatności internetowych (np. PayU, dotpay, PayPal),
  • bramkami SMS,
  • serwisami społecznościowymi,
  • narzędziami do komunikacji z klientem (np. chat, e-mail, newsletter),
  • systemami firm kurierskich,
  • porównywarkami cenowymi (np. Ceneo),
  • wewnętrznymi programami do obiegu dokumentacji.
  • platformami marketplace (np. Amazon, Allegro, eBay),

Gotowe rozwiązania czy dedykowane aplikacje mobilne na iOS – co wybrać?

W przypadku tworzenia aplikacji dedykowanej trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów adekwatnych do stopnia skomplikowania danego projektu. Niemniej jednak wydatek jest jednorazowy, a sporo firm typu software house umożliwia uiszczenie należności w dogodnych ratach. Mało tego – po kilku latach użytkowania można dojść do wniosku, że jest to dużo tańsze rozwiązanie, aniżeli gotowe oprogramowanie w modelu abonamentowym.

W przypadku zakupu gotowej aplikacji należy zapłacić również za funkcjonalności, które dla Twojej firmy będą zupełnie bezużyteczne. Ponadto większość takich aplikacji jest dostarczana w modelu SaaS, a więc nie ma możliwości uzyskania prawa własności czy chociażby personalizacji określonych funkcji.