Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak urządzić strefę wejścia w obiekcie przemysłowym?

Jak urządzić strefę wejścia w obiekcie przemysłowym

Strefa wejścia w obiekcie przemysłowym zawsze powinna być odpowiednio zaplanowana, urządzona i zagospodarowana. Przestrzeń ta jest istotna zwłaszcza dla bezpieczeństwa i wygody pracowników, ponieważ gwarantuje efektywne zarządzanie przepływem ludzi, materiałów czy urządzeń. Strefa wejściowa powinna być projektowana w taki sposób, aby minimalizować potencjalne przestoje w pracy oraz gwarantować bezproblemową komunikację w obiekcie przemysłowym.

Bezpieczna i odpowiednio opisana przestrzeń

Strefa wejścia do obiektu przemysłowego powinna być jasno i klarownie wytyczona. Obszar ten musi jednoznacznie i wyraźnie wskazywać, gdzie znajdują się poszczególne ścieżki umożliwiające komunikację do konkretnych miejsc w budynku. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych oznaczeń podłogowych i naściennych, np. w postaci kolorowych linii rozróżniających najważniejsze elementy strefy wejściowej. Aby dodatkowo podnieść bezpieczeństwo kierowania przepływem ludzi i zapewnić lepszą kontrolę dostępu do wybranych obszarów, warto pomyśleć o wykorzystaniu fizycznych bramek i barier. Ich zastosowanie znacząco ogranicza ryzyko przedostania się do obiektu osób nieupoważnionych, a zarazem usprawnia komunikację. Zależnie od specyfiki prowadzonej działalności przemysłowej, w strefie wejścia należy też zastosować odpowiednie systemy kontroli. Obecnie dobrze sprawdzają się chociażby wykrywacze metalu, kamery termowizyjne czy skanery kart dostępu.

Zastosowanie odpowiednich wycieraczek

Do ważnych elementów strefy wejścia obiektu przemysłowego należą odpowiednie wycieraczki systemowe. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci i zanieczyszczeń, które są przenoszone na obuwiu pracowników i innych osób odwiedzających budynek. Nowoczesne wycieraczki obiektowe mogą nie tylko pomóc w utrzymywaniu czystości, ale też zapobiegać potencjalnym poślizgnięciom na posadzce. Zależnie od potrzeb i specyfiki budynku przemysłowego, w strefie wejścia można zastosować maty różnego typu. Sprawdzony producent wycieraczek systemowych posada w ofercie modele wykorzystane z różnych materiałów. Maty gumowe, aluminiowe, tekstylne czy stalowe efektywnie zatrzymują liczne zabrudzenia, a przy tym są łatwe do utrzymania w czystości. Odpowiednio zaprojektowane wycieraczki przemysłowe oferuje firma Polentex. W asortymencie można znaleźć produkty dysponujące różnymi wkładami, które gwarantują optymalną absorpcję zanieczyszczeń i są bezpieczne w eksploatacji. Doświadczony producent wycieraczek obiektowych zadbał też o możliwość stosowania ich w obszarach o znacznym natężeniu ruchu, co pozostaje nie bez znaczenia w budynkach przemysłowych.

Elementy informacyjne i ochronne

Strefę wejściową w obiekcie przemysłowym warto wyposażyć w różne tablice informacyjne, które przedstawiają najważniejsze zasady związane z użytkowaniem budynku. Pracownicy i osoby odwiedzające mają dzięki temu szybki i bezpośredni dostęp do danych na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa, przepisów BHP czy potencjalnych zagrożeń występujących w danym zakładzie. Elementy informacyjne najlepiej umieścić w strategicznych miejscach strefy wejściowej, a także zadbać o ich odpowiednią czytelność. Obecnie ważnym aspektem projektowania takiego obszaru jest też zapewnienie dostępu do środków dezynfekcyjnych, co stało się nieodzowne w obliczu pandemii. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie na ścianach automatycznych dozowników, bądź też inwestycja w stojące stacje dezynfekcyjne.

Odpowiednie oświetlenie

W strefie wejściowej obiektu przemysłowego nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Z reguły zaleca się ograniczać stosowanie opraw z mocno widocznym źródłem światła, ponieważ mogą one powodować niepożądane zjawisko olśnienia. Jeżeli dostępna przestrzeń jest duża i niezbędne jest wykorzystanie reflektorów, najlepiej rozmieścić je w sposób nieprzeszkadzający pracowników. W przypadku wyposażenia strefy wejściowej w ladę recepcyjną, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie lamp i listew nadblatowych. Warto też pomyśleć o podświetleniu tablicy informującej o lokalizacji kluczowych punktów na mapie budynku, co ułatwi nawigację.