Wybór ekologicznych opakowań to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Czy zachowanie neutralności klimatycznej jest możliwe bez całkowitej rezygnacji z tworzyw sztucznych? Jakie technologie pomagają zmniejszyć wpływ produkcji plastikowych opakowań na środowisko naturalne? Oto wskazówki, dzięki którym Twoje produkty będą jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby świadomych ekologicznie klientów.
Dlaczego warto szukać eco alternatyw dla tradycyjnych opakowań z plastiku?
Tworzywo sztuczne zrewolucjonizowało niemal każdą gałąź gospodarki. Plastikowe opakowania są wykorzystywane m.in. w branży kosmetycznej, spożywczej, budowlanej i chemicznej. Są lekkie i wytrzymałe. Doskonale nadają się do transportu różnego rodzaju produktów nawet na duże odległości.
Współcześni konsumenci mają wysoką świadomość ekologiczną. Czują się odpowiedzialni za środowisko naturalne, zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym. Dlatego przy wyborze produktów codziennego użytku zwracają dużą uwagę na rodzaj materiału, z którego powstało opakowanie. Są świadomi, że „życie” plastikowego pojemnika nie kończy się w kontenerze na odpady. Osoby o wysokiej świadomości ekologicznej chętniej sięgają po produkty w opakowaniach, które powstały z surowców wtórnych i nadają się do ponownego przetworzenia. Recykling odpadów to ogólnoświatowy trend, który w najbliższych latach będzie jeszcze bardziej przybierał na sile. Producenci kosmetyków, żywności, chemii gospodarczej czy budowlanej, którzy chcą pozostać konkurencyjni, będą musieli szukać rozwiązań, które pozwolą im zachować neutralność klimatyczną.
Czym są eco opakowania?
Do największych wyzwań, jakie stoją przed firmami działającymi w branży opakowaniowej, należą: ograniczenie ilości surowca pierwotnego oraz efektywna utylizacja odpadów. Dzięki nowoczesnym metodom przetwarzania oraz znakowania tworzyw sztucznych oba cele stają się realne do osiągnięcia, zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych firm produkcyjnych. Opakowania ekologiczne i ich producent Plast Box pozwalają ograniczyć negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne.
Eco opakowania powstają z:
- Regranulatu – granulek powstałych z przetworzonego plastiku,
- PCR (Post-Consumer Recycled) – plastiku pochodzącego z recyklingu odpadów konsumenckich,
- PIR (Post-Industry Recycled) – plastiku pochodzącego z recyklingu odpadów postindustrialnych.
Prawo zezwala na wykorzystanie wyżej wymienionych rozwiązań m.in. w branży chemicznej. Po tego typu opakowania sięgają m.in. producenci chemii gospodarczej (np. proszków do prania czy kapsułek do zmywarek), chemii budowlanej (np. mas tynkarskich, mas tynkarskich czy klejów), a także chemii ogrodniczej (np. nawozów, środków ochrony roślin).
Producenci opakowań z plastiku przykładają coraz większą wagę do tego, żeby oferowane przez nich wyroby były neutralne klimatycznie. Dotyczy to także zdobienia. Jedną z najchętniej wybieranych technologii jest IML (In-Mould Labelling), która polega na łączeniu wiadra z etykietą już na etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu pojemnik w całości nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Opakowania zawierające domieszkę surowców wtórnych mają eco design, który pozwala wybić się na tle konkurencji i powalczyć o klientów, którzy mają wysoką świadomość ekologiczną.