Wygodny fotel biurowy to podstawa podczas planowania stanowiska do pracy przy komputerze. Zarówno wtedy, gdy pracujesz w domu, jak i wtedy, gdy spędzasz czas w biurze, warto byś zainwestował w swój komfort. Chodzi tu przecież o wydajność, ale także o zdrowie – źle dopasowany mebel może spowodować to, że po wstaniu od biurka mogą doskwierać Ci bóle kręgosłupa, karku, kolan czy barków. Wszystko to sprawia, że po pracy mamy mniej ochoty na rozrywkę czy aktywny wypoczynek. Można się przed tym uchronić. Fotel biurowy ergonomiczny staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dzięki niemu możesz zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach i zwiększyć swoją wydajność w pracy. Jak go wybrać? Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela biurowego?
Na rynku dostępne są zróżnicowane fotele biurowe. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie modele są stworzone z myślą o ergonomii. Tylko odpowiednio zaprojektowany fotel pozwoli Ci uniknąć bólu po wielogodzinnej pracy przy komputerze. Mamy też dobre wieści – taki mebel może także być tani. Jeśli chcesz znaleźć fotel ergonomiczny w atrakcyjnej cenie, sprawdź ofertę polskiej marki Zdesk (www.zdesk.pl), która tworzy przemyślane meble dla maksymalnego komfortu i w trosce o zdrowie. Przyjrzyj się naszym wskazówkom.
Siedzisko
Modele z regulacją wysokości siedziska to już standard. Dzięki niej możesz dopasować fotel do swojego wzrostu i zachować prawidłową postawę podczas pracy przed komputerem. Siedzisko może być odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu utrudnia przyjmowanie niezdrowych pozycji.
Wentylacja
Warto zwrócić uwagę na to, by oparcie fotela było dobrze wentylowane i nie gromadziło wilgoci. Plamy potu na plecach są zdecydowanie niepożądane w miejscu pracy. Z tego powodu przyjrzyj się materiałom, z których wykonany jest fotel.
Podłokietniki
Regulowane podłokietniki to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dopasować mebel do Twoich potrzeb, co sprawi, że będziesz mniej obciążać łokcie i przedramiona, a także zmniejszy napięcie barków.
Oparcie
Nie tylko wysokość siedziska powinna się dostosowywać do Twoich potrzeb. Warta uwagi jest też regulacja wysokości oparcia. Możesz także dostosować jego kąt nachylenia do swoich potrzeb tak, by siedzieć w fotelu biurowym w pełni wygodnie. Ważne jest podparcie lędźwiowe, które odciąży kręgosłup.
Podnóżek i zagłówek
Osoby o niższym wzroście powinny postawić na modele wyposażone w podnóżek, ponieważ ma to znaczenie dla odpowiedniego ułożenia nóg podczas pracy. Ponadto warto pamiętać o zagłówku, który odciąży kark. W wielu modelach zagłówek także jest regulowany.
Typy foteli biurowych
W biurze i w przestrzeni do home office decydujemy się najczęściej na fotel obrotowy. Warto wiedzieć, że także pomiędzy nimi istnieją pewne różnice. Sprawdź, czym się różnią fotele klasyczne od kubełkowych.
Kubełkowy fotel biurowy
Fotel kubełkowy to pewna nowość na rynku. Już wizualnie różni się od tych klasycznych. Ma konstrukcję przypominającą fotele w samochodach wyścigowych, przez co jest bardzo wygodny. Taki fotel zajmuje jednak znacznie więcej miejsca, bo jest dość masywny i często ciężki. Takie fotele wybierają najczęściej gamerzy i w ich przypadku sprawdzają się one znakomicie. W biurze spotyka się je rzadziej.
Klasyczny fotel biurowy
Wśród pracowników biurowych częstszym wyborem są klasyczne modele. Są stworzone tak, by pomóc utrzymać prawidłową postawę podczas pracy, a jednocześnie mają lżejszą konstrukcję. Spotykane są modele zarówno z wysokim oparciem, jak i niższym, łatwo też znaleźć model dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Cena fotela biurowego
Ceny foteli biurowych są bardzo zróżnicowane. Spotyka się modele kosztujące zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. W ofercie polskiej marki Zdesk znajdziesz fotele już za 619 złotych – to niewiele, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość i szerokie możliwości regulacji.
Jaki fotel biurowy kupić – podsumowanie
Jak widzisz, wybór fotela może zająć trochę czasu. Jest wiele czynników wpływających na to, jak wygodna będzie jego eksploatacja. Z tego powodu warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego modelu. Liczy się także charakter wykonywanego przez Ciebie zawodu, a także ewentualne, indywidualne wady postawy – spotyka się na przykład fotele medyczne lub też ortopedyczne. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź oferty różnych producentów i porównaj specyfikacje produktów.