Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Kupujesz lub modernizujesz dom? Zainwestuj w energię odnawialną!

Zainwestuj w energię odnawialną!

Jeśli masz stary dom lub właśnie budujesz nowy zastanów się nad odnawialnymi źródłami energii (OZE), dzięki którym nie tylko zaoszczędzisz, ale również zadbasz o środowisko. Wśród najpopularniejszych rozwiązań dla domów znajdziemy panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Panele fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie, w które warto zainwestować, nie tylko w domu, ale coraz częściej również w bloku.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne
  • czy można uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Warto zainteresować się nimi nie tylko wtedy, gdy kupujemy nowy dom, ale także wtedy, gdy chcemy zmodernizować starszy dom pod kątem termoizolacji i ogrzewania. To doskonałe rozwiązanie, na które możemy otrzymać dofinansowanie lub ulgę w postaci zwrotu podatku.

Jak działają panele fotowoltaiczne? Czym są ogniwa fotowoltaiczne i moduły fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Panele słoneczne to świetne źródło energii odnawialnej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić spore kwoty na prądzie i ogrzewaniu, a do tego jest przyjazna środowisku.

Panele fotowoltaiczne to urządzenia przekształcające energię słoneczną w energię elektryczną. Są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krzemu wzbogaconego w inne pierwiastki, aby poprawić ich wydajność. W zależności od budowy wyróżniamy panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i panele fotowoltaiczne polikrystaliczne.

Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne (fotoogniwa lub ogniwa słoneczne) to półprzewodniki, które przetwarzają energię z promieni słonecznych w czysty prąd elektryczny. Dzielą się na 3 kategorie: ogniwa I generacji (panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, panele amorficzne), oraz II i III generacji. Różnią się między sobą między innymi ceną, tworzywem z jakiego są wykonane, wydajnością, dostępnością i żywotnością.

Jakie dofinansowanie można uzyskać na panele słoneczne?

Obecnie istnieje kilka programów oferujących dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Najpopularniejszym z nich jest program „Mój Prąd” stworzony w celu finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych u konsumentów. Jest również rządowy program “Czyste Powietrze”, program “Agroenergia” skierowany do rolników i właścicieli gospodarstw rolnych, oraz różne programy regionalne.

Aby poznać więcej szczegółów warto spytać w firmie oferującej panele fotowoltaiczne wraz z instalacją (np. https://www.enea.pl/fotowoltaika). Wiele z nich pomaga również w uzyskaniu dofinansowania.