Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Microsoft Azure i Amazon Web Services pionierzy wśród chmur

edge_clouding

XXI wiek przeniósł do lamusa dyski twarde i pamięci flash. Teraz masowa pamięć przechowywana jest w chmurach. Chmura obliczeniowa to nic innego jak serwery gromadzące dane. Dają one także możliwość korzystania z programów oraz tworzenia analiz. Za ich pośrednictwem można korzystać z szeregu łatwo dostępnych usług. Wśród nich prym wiodą Microsoft Azure i Amazon Web Services, zostawiając konkurencje daleko z tyłu.

Jak powstaje chmura?

Amazon był pierwszą firmą, która w 2006 roku wprowadziła usługę laaS. Było to narzędzie AWS (Amazon Web Services). Korzystają z niego takie marki jak np. Netflix, Spotify czy Adobe. Nad konkurencyjnym rozwiązaniem pracuje od 2008 roku Microsoft. Nosi ono nazwę Azure, a jej wielcy użytkownicy to np. Wolmart czy Toyota. Obydwie firmy przejęły 54% rynku tego typu usług. Amazon ma przewagę, dzierżąc 33% udziałów na rynku światowym. Proponując usługi w chmurze obliczeniowej, firmy muszą priorytetowo potraktować kwestię bezpieczeństwa, niezawodności i jakości serwerów. Dlatego też strefy dostępności platformy są zorganizowane z niezależnymi źródłami zasilania i chłodzenia. Główny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo gromadzonych danych w wypadku awarii. Także regiony działania usługi są właściwie dostosowane do regionalnej sieci, tak aby usługa była świadczona w sposób bezpieczny i jakościowy. Chmura Amazona AWS obejmuje na ten moment 26 regionów geograficznych i już planuje uruchomienie kolejnych 8. Azure pod chorągwią Microsoft, obejmuje aż 60 regionów w ponad 140 krajach na świecie, a w już wyznaczonych celach ma kolejnych 12 regionów. Decyzja o wyborze dostawcy usług zazwyczaj jest podyktowana potrzebami danej organizacji, rodzajem danych, jakie wymagają gromadzenia i przetworzenia czy kosztami transferu. Specjaliści sugerują jednak korzystanie z więcej niż jednego dostawcy usług w chmurze.

Dookoła chmury

Korzystając z usług w chmurze obliczeniowej, klient biznesowy otrzymuje zestaw komponentów
potrzebnych do pracy. Cała infrastruktura jest dostarczana w formie usługi, obejmując m.in. oprogramowanie, serwery i administrowanie nimi. Klient nie musi gromadzić drogiego sprzętu, organizować dla niego przestrzeni. Całość jest dostosowana do jego potrzeb. Zazwyczaj uiszcza opłatę w formie abonamentu lub jednorazowej płatności za realnie wykorzystane zasoby. Mówiąc o chmurach obliczeniowych, należy zaznaczyć, że stwarzają wiele ról dla specjalistów z branży. Każda z nich wymaga solidnego doświadczenia. Mowa jest np. o administratorach systemu chmury, programistach, inżynierach usług czy architektach chmury. Każda z ról obejmuje inne działania, takie jak zarządzanie wirtualnymi maszynami, tworzenie kont do przechowywania danych, projektowanie i tworzenie aplikacji czy łagodzenie skutków możliwych awarii i projektowanie odzyskiwania zagrożonych zasobów. Każda z firm, Amazon i Microsoft, poszerza wachlarz oferowanych w chmurze usług, chcąc zdobyć zaufanie coraz szerszego grona klientów. Wybór należy podjąć analizując ofertę pod kątem własnej działalności oraz zalet i wad, które rzecz jasna każda z platform posiada.

Po więcej informacji zapraszamy na słone: https://edge1s.com/pl/blog/aws-azure-o-co-chodzi-z-ta-chmura/