Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Płytowy wymiennik ciepła w instalacji CO – jaką pełni rolę?

Płytowy wymiennik ciepła

Płytowe wymienniki ciepła to grupa urządzeń, które stanowią część instalacji centralnego ogrzewania. Ich zadaniem jest przewodzenie ciepła z jednego środowiska do drugiego. Na czym dokładnie polega funkcjonowanie tego systemu i czy jest niezbędne do prawidłowego ogrzewania domu? Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę podczas zakupu wymiennika ciepła.

Krótki opis płytowego wymiennika ciepła

Płytowe wymienniki ciepła, jak sama nazwa wskazuje, to systemy cienkich płyt, połączonych ze sobą w odpowiedni sposób — poprzez skręcenie lub zlutowanie. W zależności od potrzeb i możliwości konstrukcyjnych mogą być różnej grubości i występować w różnym zestawieniu, przy czym im więcej płyt znajduje się w wymienniku, tym większa wydajność całego urządzenia. Standardowy płytowy wymiennik ciepła jest zrobiony ze stali nierdzewnej. Ma to znaczenie o tyle, że stal wykazuje dużą odporność na zmiany ciśnienia i temperatur. W przypadku instalacji CO, zmiany takie mają bardzo często miejsce.

Do czego potrzebny jest wymiennik?

Płytowe wymienniki ciepła są dedykowane do różnych systemów grzewczych. W głównej mierze są to systemy CO, nie mniej coraz więcej rodzajów jest przystosowanych do instalacji mieszanych (połączenie standardowego urządzenia CO z pompą ciepła i solarami) lub całkowicie opartych na odnawialnych źródłach energii.

Zasada funkcjonowania płytowego wymiennika ciepła jest dosyć prosta. Przede wszystkim działa on pasywne, dlatego samodzielnie nie będzie wytwarzał ciepła, a jedynie transportował tę energię cieplną, która zostanie mu dostarczona. W praktyce za jego pomocą ciepło uzyskane w kotle dociera do kaloryferów, a konsekwencji ogrzewa cały budynek.

Zasada działania płytowego wymiennika ciepła

Płytowe wymienniki ciepła składają się z reguły z dwóch obwodów, które są ze sobą częściowo połączone. W jednym z nich panuje wyższa temperatura i ciśnienie niż w drugim. Gaz lub woda, które są przewodnikiem ciepła w całym systemie, przekazuje energię cieplną z miejsc o wyższej temperaturze (i ciśnieniu) do chłodniejszych części płytowego wymiennika ciepła (gdzie panuje równocześnie niższe ciśnienie). Odbywa się to na zasadzie gradientu ciśnień — metodzie powszechnie występującej w przyrodzie.

Skąd wynika taka powszechność wymienników?

Dzięki opisanemu sposobowi wymiany energii płytowe wymienniki ciepła są niezwykle wydajne. Do działania nie potrzebuje dostarczenia energii z zewnątrz, dzięki czemu są energooszczędne. Siła powodująca przekazywanie ciepła działa w sposób zupełnie naturalny, nie wymagający dodatkowego napędu. Aby zwiększyć jego wydajność, należy jedynie zwiększyć gradient ciśnień między poszczególnymi obwodami.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem płytowych wymienników ciepła?

Kupując płytowy wymiennik ciepła, należy brać pod uwagę szereg parametrów. Bardzo ważna jest maksymalna moc pracy, ciśnienie i temperatura, w jakiej urządzenie może pracować. Przeanalizujmy także wydajność wymiennika. Można to zrobić poprzez sprawdzenie ilości i powierzchni płyt go budujących. Na koniec upewnijmy się, że system, na który się zdecydowaliśmy, jest zbudowany z odpowiedniego materiału.