Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Na czym polega wtryskiwanie tworzyw sztucznych?

wtryskiwanie tworzyw sztucznych

Formowanie wtryskowe jest wyjątkowo wydajną technologią, dzięki czemu pozwala dostarczyć wyroby z plastiku w dużych ilościach. Koszty wdrożeniowe zaczynają się od kilkunastu, choć mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego wtryskiwanie tworzyw sztucznych stosuje się tylko w przypadku masowego zapotrzebowania — dla średnich, dużych oraz bardzo dużych serii produkcyjnych. Wachlarz asortymentu powstającego za pomocą omawianej technologii jest bardzo szeroki — od wyrobów codziennego użytku (takich jak kapsle butelek, opakowania, a nawet klocki LEGO), aż po specjalistyczne kształtki, złączki i elementy na potrzeby branży motoryzacyjnej.

Na czym polega wtryskiwanie tworzyw sztucznych?

Opisywana metoda produkcji wykorzystuje połączenie wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Pierwszy krok w całym procesie to upłynnienie tworzywa poprzez jego ogrzewanie. Surowiec dostarczany jest zazwyczaj w postaci wysuszonego granulatu, poprzez lej zasypowy podaje się go do komory grzewczej. Tam stopniowo uzyskuje on odpowiednią temperaturę, a ruch obrotowy ślimaka przepycha go przez dyszę, aby docelowo dostał się do formy. To właśnie ona nadaje finalny kształt produkowanemu przedmiotowi. Prawidłowo przeprowadzone wtryskiwanie tworzyw sztucznych kończy się chłodzeniem w kontrolowanych warunkach — w tym celu stosuje się odpowiednio dobrany ośrodek wymiany ciepła, może być nim powietrze lub woda.

Oprzyrządowanie niezbędne do przeprowadzenia procesu jest stosunkowo kosztowne, spory wpływ na jego cenę mają w szczególności specjalistyczne formy. Wykonuje się je zazwyczaj z metalu — najczęściej ze stali narzędziowej, choć w zależności od potrzeb można zastosować również aluminium lub stal nierdzewną. Decydując się na formowanie wtryskowe warto pamiętać, że przy mniejszych seriach produkcyjnych da się obniżyć koszty wdrożeniowe, poprzez zastosowanie wymiennych wkładek formujących. Takie rozwiązanie jest jednak zależne od stopnia skomplikowania detalu i bywa dostępne tylko w wybranych przypadkach, dlatego trzeba skonsultować tę opcję z doświadczonym technologiem.

Dlaczego formowanie wtryskowe to dobry wybór?

Do najważniejszych zalet wtryskiwania z pewnością należy zaliczyć wysoką estetykę i jakość wyrobów. W jednej operacji technologicznej da się uzyskać elementy o wyjątkowo skomplikowanych kształtach, co w połączeniu z możliwością pełnej komputeryzacji i automatyzacji przekłada się na niższą pracochłonność, w stosunku do konkurencyjnych metod przetwórstwa plastiku. Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem tej technologii jest brak obróbki wykańczającej, co w konsekwencji mocno redukuje ewentualny odpad poprodukcyjny. Jest to nie tylko wygodne i ekonomiczne, ale także korzystne pod kątem emisji szkodliwych substancji, co docenią przedsiębiorcy mierzący się z rosnącymi wymogami odnośnie ochrony środowiska. Na koniec warto wspomnieć, że możliwe jest również wtryskiwanie tworzyw sztucznych z wkładkami — w ten sposób da się połączyć plastik z innym materiałem. Jest to przydatne m.in. w przypadku produkcji części z wystającymi metalowymi śrubami, takimi jak np. klucze.