Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Narzynka – narzędzie skrawające dla profesjonalistów. Jak je wybrać?

Narzynka – narzędzie skrawające dla profesjonalistów. Jak je wybrać

W obszarze obróbki metali i budowy maszyn niezbędne jest wiele narzędzi, przedmiotów i innych maszyn oraz urządzeń, które umożliwiają realizację projektów. W wielu z nich potrzebne jest precyzyjne wykonanie gwintów zewnętrznych. Jak je zrobić?

Z pomocą przychodzi narzynka do gwintowania. Służy ona do tworzenia połączeń gwintowych, które są wykorzystywane w konstrukcji maszyn i urządzeń mechanicznych. Narzynki działają podobnie do nakrętek, ale mają nacinające ostrze, które tworzy gwint na elemencie, na którym są używane. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych elementach skrawających.

Na co zwrócić uwagę wybierając narzynkę?

Przy wyborze narzynki warto skupić się na kilku istotnych czynnikach, które mają przełożenie na efektywność procesu składania gwintu. Po pierwsze duże znaczenie ma rodzaj nacinanego gwintu. W związku z tym istotne jest, aby dobrać narzynkę zgodną z normą i rodzajem gwintu. Wszystko po to, aby spełniała ona konkretne wymagania danego zastosowania.

Co więcej, kąt zarysu gwintu także odgrywa ważną rolę, a różnice 55o a 60o mogą być decydujące w przypadku realizacji zadania.

Narzynka do gwintowania może być wykonana z różnych materiałów, co wpływa na jej wydajność i trwałość. Stal węglowa (WS) dobrze sprawdza się przy obróbce łatwiejszych metali. Natomiast do chromu lub kobaltu lepiej sprawdzą się modele ze stali stopowej z dodatkiem wanadu.

Na rynku dostępne są także narzynki wykonane ze stali szybkotnące (HSS) czy hartowane w oleju. Wyróżnia je wyjątkowa odporność na uszkodzenia mechaniczne i sprawdzają się w przypadku obróbki twardych tworzyw. Warto zauważyć, że solidne akcesoria, które charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość i trwałość oznaczone są jako przyrząd wzmocniony.

Rodzaje narzynek do gwintowania

Na rynku dostępne są różnego rodzaju narzędzia. Dzięki temu łatwo dopasować akcesorium do materiału, z którym pracujesz. Narzynki dzielą się ze względu i na zastosowanie. Wśród nich wyróżnia się:

  • narzynki okrągłe – prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj narzędzia, który używany jest do gwintowania ręcznego i maszynowego;
  • narzynki automatyczno-dzwonne – ze względu na swoją konstrukcję (część skrawająca jest nieco wysunięta) można nimi gwintować w głębszych miejscach i używać razem z tokarkami;
  • narzynki do gwintów rurowych;
  • narzynki do gwintów calowych;
  • narzynki do gwintów trapezowych;
  • narzynki do gwintów metrycznych.

Należy podkreślić, że narzynki do gwintowania różnią się rozmiarami. Oznaczenia zawsze podawane są na akcesorium, a dzięki temu łatwo je zidentyfikować. Narzędzia oznaczone są symbolem M oraz cyfrą. Im wyższa jest to wartość, tym większe jest narzędzie. Wśród najczęściej kupowanych narzynek znajdują się te w rozmiarze M2 i M6. Niemniej na rynku dostępne są także duże modele w rozmiarze M20 lub M30.

Odpowiedni wybór narzynki wpływa na precyzję i efektywność procesu skrawania gwintu. W związku z tym wybierając konkretne narzędzie, należy dokładnie dopasować do warunków pracy i rodzaju materiałów, które będą poddawane obróbce.