Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

SaaS – jak działa i dlaczego warto kupować oprogramowanie w tej formie?

SaaS to sposób dostarczania oprogramowania za pomocą połączenia internetowego. Instalacja odbywa się przez chmurę. Dzisiaj już ponad 60% osób poszukuje już wyłącznie produktów internetowych. Jeśli jednak nie jesteś do takiego rozwiązania przekonany w 100%, przeczytaj poniższy tekst. 

  1. W czym SaaS jest lepszy od oprogramowania lokalnego?
  2. Czy dane w SaaS są bezpieczne?

W czym SaaS jest lepszy od oprogramowania lokalnego?

Ogromną, najważniejszą zaletą SaaS jest to, że wdrożenia te nie wymagają wymagają rozbudowanego sprzętu. To z kolei umożliwia kupującym outsourcing większości obowiązków IT i odciążenie firmy od dodatkowych obowiązków i zagadnień, do których potrzebni są specjaliście. Systemy SaaS są opłacane najczęściej w modelu subskrypcji, co również pozwala zmniejszyć jednorazowo ponoszone koszty oraz zrezygnować z dalszego korzystania z oprogramowania po upływie określonego czasu. Oprogramowanie lokalne jest płatne z góry za użytkowanie wieczyste, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty. Ponadto, użytkownicy lokalni często są obciążani dodatkowymi kosztami (czasem do 20% rocznie) za utrzymanie i wsparcie oprogramowania. Oczywiście wybór między oprogramowaniem lokalnym a Saas powinien uwzględniać także poziom złożoności firmy, jej wyspecjalizowanie, adekwatność gotowych produktów do potrzeb firmy i jej oczekiwań w stosunku do poziomu dostosowania oprogramowania.

Czy dane w SaaS są bezpieczne?

Blokadą, która jeszcze całkiem sporej grupie przedsiębiorców uniemożliwia przejście na SaaS jest obawa dotycząca bezpieczeństwa w chmurze. Warto jednak pamiętać, że dostawcy oprogramowania robią wszystko, aby dane były bezpieczne na ich serwerach. Wielu dostawców SaaS korzysta z wysoce bezpiecznych publicznych usług chmurowych do wdrażania i przechowywania swoich wystąpień oprogramowania i danych. Praktyka pokazuje także, że prawie 95% awarii zabezpieczeń wynika z winy klienta, nieodpowiedniego zachowania, nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Kluczowe jest więc odpowiednie przeszkolenie załogi. Ważne są nie tylko hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, lecz także odpowiednie zarządzanie rolami w chmurze i związanymi z nimi upragnieniami i dostępem do danych.

Bezpieczeństwo danych coraz mniej zależy od tego, czy serwer stoi tuż obok ciebie, czy w innym mieście, lecz od tego, jak obchodzisz się z danymi i jakie zabezpieczenia stosujesz. Dostawcy SaaS mogą zainwestować znacznie więcej w bezpieczeństwo, kopie zapasowe i konserwację niż małe i średnie przedsiębiorstwo. Współpraca z nimi to gwarancja większego bezpieczeństwa niż ci się wydaje.

 

Powiązane artykuły

5 kluczowych zmian w branży IT i technologii w ostatnich 20 latach

teoriabiznesu.pl

Backup danych – dlaczego warto robić kopie zapasowe danych?

teoriabiznesu.pl

Pogodna praca, czyli księgowość w chmurze

teoriabiznesu.pl