Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Wózek transportowy – kupić czy zrobić samemu?

pracownik-magazynu

Wózki transportowe to narzędzia, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek magazynu. To względnie nieskomplikowane konstrukcje, dlatego wiele osób decyduje się by wykonać taki wózek towarowy we własnym zakresie. Przemawiają za tym niższe w porównaniu z koniecznością zakupu koszty – tak przynajmniej mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Czy jednak rzeczywiście lepiej samemu zrobić wózek transportowy ręczny? Czy też może korzystniej wyjdzie kupić gotowy?

Jak zrobić samemu wózek magazynowy?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, wózki magazynowe są względnie prostymi konstrukcjami. Do ich wykonania wystarczy dosłownie kilka elementów. Wiele z nich możemy nawet kupić na złomie, nie muszą być nowe. Poniżej opisujemy jakie dokładnie materiały są potrzebne do tego, aby stworzyć wózki platformowe:

  • stalowe rury
  • płaszcz wodny
  • pręt
  • płaskownik
  • kółka

Zakładając, że mamy już takie materiały – jak teraz zbudować wózek magazynowy? Otóż same rury dzielimy najpierw na części odpowiedniej wielkości. Wzmocnienia w formie poprzeczek docinamy szlifierką kątową. Z kolei sam spód wózka należy przyciąć pod 45 stopni. Jak połączyć całość? Musimy to zespawać przy użyciu spawarki transformatorowej. Same kółka możemy bez problemu kupić na przykład w sklepach budowlanych. Z kolei oś tych kół zrobić możemy za pomocą pręta. Aby kółka mogły się dobrze trzymać na osi, warto zadbać o ich nawiercenie oraz przygwintowanie. To wszystko brzmi bardzo prosto. A przede wszystkim – niezbyt kosztownie. Pozostaje jednak pytanie – czy wózki magazynowe lepiej kupić, czy też zrobić samemu?

wózek magazynowy
Wózek modułowy do magazynów z oferty Fami: https://www.fami.com.pl/katalog/wozki-magazynowe/

Wózek do magazynu gotowy czy robiony? – za i przeciw

Czy warto zrobić wózek transportowy samodzielnie? Mogłoby się to wydawać znacznie tańsze niż kupno gotowego narzędzia. I rzeczywiście – jeżeli kupimy poszczególne części np. na złomowisku, to wydatek wydaje się niewielki. Niestety, to jedyna zaleta takiego rozwiązania.

Bo choć koszty pozornie będą niższe niż jak gdybyśmy kupowali wózki magazynowe już gotowe, to jest szereg wad takiego rozwiązania. Po pierwsze, nigdy nie mamy pewności czy zbudowany w ten sposób wózek towarowy rzeczywiście podoła trudom eksploatacji. Kupując nowe wózki platformowe mamy pewność, że zostały one skonstruowane zgodnie  z określoną normą. Dzięki temu wiemy, że są w stanie wytrzymać określony ciężar

A teraz – wózki transportowe składane we własnym zakresie. Skąd możemy mieć pewność że rzeczywiście będą w stanie wytrzymać określone obciążenie? Takiej pewności nie ma.
Kolejna kwestia – strata czasu. Wykonanie wózka transportowego może się wydawać proste, natomiast dochodzi kwestia czasu jaki musimy na to poświęcić. Bo chodzi nie tylko o samo wykonanie tego urządzenia – zakup materiałów również zabiera sporo czasu.

Nie wolno zapominać o bezpieczeństwie. Wyobraźmy sobie, że wózek ulega uszkodzeniu w trakcie transportu i ładunek spada. Na przykład na nogi pracownika. Pracodawca ma wtedy problem i to spory!
I jeszcze jedno. Wytrzymałość. Wózki towarowe typu “samoróbka” raczej nie będą w stanie tak długo niezawodnie pracować jak te wykonane “na gotowo”. Jakość materiałów raczej nie będzie na tyle dobra jak w wózkach produkowanych masowo – to raz. Do tego dochodzi kwestia samego montażu – w fabrykach wózków magazynowych jest pewna powtarzalność. Gdy robimy je samodzielnie, bywa z tym różnie.

Reasumując – czy wózki transportowe lepiej zrobić samemu, czy też zamówić gotowe? Naszym zdaniem – nie warto ryzykować. W tym przypadku oszczędzanie na siłę wychodzi drogo! Ot, choćby sytuacja, w której uszkodzeniu ulegnie towar transportowany na takim wózku – ryzyko strat jest spore!

Wózki transportowe – gdzie kupić?

Gdzie kupić wózki magazynowe? Nie warto na siłę oszczędzać, ale z drugiej strony nie ma sensu też przepłacać. Najlepiej i najbezpieczniej kupić prosto od producenta – jedną z takich firm jest na przykład, FAMI Polska sp. z o.o. Dlaczego rekomendujemy zakup od firmy produkującej? Jest ku temu kilka powodów:

  1. Lepsze ceny
  2. Pewność jakości
  3. Szeroki wybór

Kupując wózek towarowy bezpośrednio u producenta zapłacimy mniej niż u pośrednika. To prosty mechanizm – firma produkująca ponosi tylko koszt produkcji. Każdy kolejny pośrednik to większe koszty, bowiem każdy musi zarobić.
Kolejna kwestia – jakość. W branży wózków magazynowych, tak jak wszędzie indziej, pełno jest niskiej jakości propozycji z Dalekiego Wschodu. Wybierając towar bezpośrednio od producenta mamy pewność, że dany wyrób został wyprodukowany w naszym kraju, a przy okazji z zachowaniem wysokiej jakości wykonania.

Wybierając wózek magazynowy platformowy bezpośrednio od producenta mamy też znacznie większy wybór. Przykładowo, jeżeli potrzebny nam jest wózek transportowy dwukołowy w określonym, niekoniecznie popularnym rozmiarze, to u producenta będzie znacznie łatwiej go kupić. Pośrednicy zwykle w ofercie mają tylko najbardziej poszukiwane wymiary. A nawet jeżeli są w stanie sprowadzić taki przedmiot “pod zamówienie”, to u producenta zwykle szybciej otrzymamy taki wózek.