Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Uncategorized

Liczymy się dla Polski

narodowy spis powrzechny 2021

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Akcja trwa do 30 września br. Jak można się spisać? Czy jest to obowiązkowe? O co pytają? Na wszelkie nurtujące was-internautów- pytania odpowiemy w tym artykule.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Wymaganą formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej. Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

Więc o co pytają?

Formularz rozpoczyna się pytaniami dotyczącymi danych osobowych: imię, nazwisko, drugie imię, płeć, PESEL i data urodzenia. Po czym pytają o adres zamieszkania oraz o osoby, które również rezydują pod tym samym adresem. Następnie musimy podać relacje rodzinne oraz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących mieszkania np.:

Czy do ogrzewania mieszkania wykorzystują Państwo odnawialne źródła energii?

  • tak
  • nie

Później rozpoczyna się kwestionariusz osobowy, gdzie padają pytania między innymi o obywatelstwo, stan cywilny, związki niesformalizowane, wykształcenie, narodowość, wyznanie religijne, stan zdrowia i zawód.

Bezpieczeństwo

Od 16 września do 30 listopada rachmistrzowie spisowi realizują wywiady telefoniczne. Rachmistrz może dzwonić z numerów 22 279 99 99 lub 22 666 66 62.

Możemy również sprawdzić czy dana osoba jest rachmistrzem na stronie pod linkiem: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

Podanie danych osobowych niewłaściwym osobom może doprowadzić do ich kradzieży.

Spisać można się na stronie pod linkiem:

https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations

Kontakt z infolinią spisową: +48 22 279 99 99