Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

BLIK coraz bardziej popularny. W 2020 roku prawie dwa razy więcej transakcji niż w 2019

czym jest kod blik

W całym 2020 roku z użyciem kodu BLIK zrealizowano ponad 420 mln transakcji, z czego w czwartym kwartale 140 mln. Łączna wartość transakcji wyniosła 57 mld zł, natomiast w ostatnim kwartale wyniosła prawie 19 mld zł. Każdego dnia Polacy wykonywali średnio 1,5 mln transakcji, natomiast rekordowa liczba wynosi 2,4 mln. Od czasu uruchomienia usługi w lutym 2015 roku zrealizowano ponad 777 mln operacji.

Ze 140 mln transakcji dokonanych w ostatnim kwartale, aż 105,5 mln stanowiły zakupy w internecie. Jest to dwukrotnie większa liczba niż rok wcześniej. Trzy czwarte wszystkich operacji wykonywanych blikiem to transakcje online. Według Polskiego Standardu Płatności, BLIK ma ponad 60 proc. udziału w płatnościach e-commerce.

BLIK na numer telefonu coraz popularniejszy

Kolejną najchętniej wykorzystywaną funkcją są przelewy BLIK na numer telefonu. Wzrost pomiędzy 2019, a 2020 rokiem wyniósł 167 proc. Ich łączna liczba wyniosła 15,5 mln, natomiast rok wcześniej było to 6 mln. Przelewy te umożliwiają natychmiastowe przekazywanie pieniędzy podając jedynie numer telefonu odbiorcy, bez konieczności wpisywania numeru rachunku. Umożliwia to już 10 banków.

W drugiej połowie ubiegłego roku nastąpił wzrost liczby transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych. W obu kwartałach zrealizowano po prawie 12 mln transakcji, co jest wynikiem o 80 proc. lepszym niż w ostatnim kwartale 2019 roku.

Zobacz także: Co to jest BLIK?

Udział BLIKA przy wpłatach i wypłatach bankomatowych regularnie rośnie, jednak nie nastąpił duży wzrost w porównaniu do 2019 roku. W ostatnim kwartale 2020 roku było to 7,1 mln transakcji, co stanowi gorszy wynik od trzeciego kwartału. Transakcje w bankomatach stanowiły 5 proc. wszystkich operacji wykonanych BLIKIEM, a do 2019 roku była to druga najczęściej wykorzystywana funkcja.

Pod koniec roku system płatności mobilnych miał 7 mln aktywnych użytkowników, czyli takich, którzy realizują przynajmniej jedną transakcję każdego miesiąca kwartału, nie wliczając w to przelewów na numer telefonu.

Co to jest blik i z czego się sklada
Kod BLIK – co to jest i z czego się składa?

Prezes PSP, Dariusz Mazurkiewicz podkreśla, że system jest szybko zbliża się do osiągnięcia pierwszego miliarda transakcji. Łączna wartość transakcji od czasu uruchomienia w lutym 2015 roku do końca 2020 roku wyniosła prawie 105 mld zł. Według danych NBP w e-commerce liczba transakcji realizowanych BLIKIEM jest ponad dwa razy wyższa niż tych wykonywanych kartami płatniczymi. Następnym celem, nad którym pracuje PSP jest możliwość płacenia za pomocą BLIKA na całym świecie.

Opracowała: Ewelina Czarniecka

Źródło: prnews.pl

Powiązane artykuły

Pojęcia i określenia bankowe – Słownik słów związanych z bankowością

teoriabiznesu.pl

Jak korzystać z kodu BLIK? – video i infografika

teoriabiznesu.pl

Santander planuje przerwę techniczną

teoriabiznesu.pl