Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pojęcia i określenia bankowe – Słownik słów związanych z bankowością

pojęcia bankowe

Pojęcia używane w bankowości dla niektórych mogą okazać się zbyt skomplikowane, a dla niektórych wręcz niezrozumiałe. Z biegiem czasu takie słowa nabierają coraz nowszych znaczeń. Jeszcze kilka lat temu nie istniało w polskiej bankowości określenie BLIK, bankowa aplikacja mobilna czy GooglePay.

Pojęcia bankowe

Aneks do umowy – aneks do umowy może być uzupełnieniem umowy zawartej z bankiem. Dla przykładu, posiadając kredyt który w połowie spłaciliśmy wcześniej, możemy otrzymać aneks do umowy z informacją o ilości lub wielkości raty pozostałej do spłacenia.

BankInstytucja bankowa to miejsce w którym skorzystamy z usług finansowych takich jak wpłata pieniędzy, wypłata gotówki, kredyt, ubezpieczenia czy inne usługi związane z finansami. Na ten termin składa się wiele usług zarówno wykonywanych stacjonarnie, jak i poprzez bankowość internetową.

Bankomat – Jest to urządzenie dzięki któremu wypłacimy nasze pieniądze za pomocą naszej karty kredytowej lub poprzez wygenerowanie kodu BLIK. O tym co to jest blik pisaliśmy w osobnym artykule. Korzystanie z bankomatu może być płatne, lub bezpłatne, w zależności od umowy podpisanej z operatorem. Przy próbie wypłaty pieniędzy za pomocą karty kredytowej wymagane jest podanie kodu PIN, a w wypadku podjęcia pieniędzy za pomocą usługi BLIK, potrzebne jest wygenerowanie kodu za pomocą bankowej aplikacji mobilnej.

Bankowość internetowa – Korzystanie z bankowości internetowej umożliwia użytkownikom danego banku na wykonywanie operacji za pomocą przeglądarki internetowej w urządzeniu mobilnym lub na komputerze stacjonarnym. Podobne funkcje wykonamy także przy pomocy bankowej aplikacji mobilnej.

Bilon – Bilonem nazywamy pieniądze o niskich nominałach. Mają one postać monet – Szersze omówienie polskich pieniędzy dostępne jest w oddzielnym artykule.

Debet – Debet na koncie jest wtedy, kiedy nasze saldo na koncie jest ujemne. Oznacza to, że wykorzystaliśmy wszystkie dostępne środki. W zależności od umowy z bankiem od debetu na koncie naliczane są odsetki.

Giełda Papierów Wartościowych – Miejsce w którym dokonuje się obrotu ( kupno lub sprzedaż ) papierami wartościowymi – akcjami lub obligacjami. Większość instytucji bankowych umożliwia obrót akcjami.

Księgowanie przelewów – księgowanie przelewów jest to zapis w księgach rachunkowych. Z pojęciem księgowanie przelewów spotykamy się na przykład podczas informacji dotyczącej terminu otrzymania przelewu na naszym koncie. Inne, często spotykane określenie bankowe to sesje przelewów.

Zobacz także: Sesje przelewów w  ING Bank Śląski

Limit kredytu odnawialnego – Jest to określenie maksymalnego zadłużenia w ramach kredytu odnawialnego. Jeżeli nasz limit odnawialny to 3000 zł, oznacza to do takiej kwoty możemy podjąć pieniądze. Odsetki liczone są od kwoty na jaką się zadłużyliśmy.

Opłata bankowa – Jest to kwota pieniężna pobierana z konta za usługi bankowe. może to być na przykład opłata bankowa za prowadzenie rachunku, wypłaty w bankomacie lub posiadanie karty kredytowej. Dodatkowo bank może zażądać opłaty za wpłatę gotówki w placówce.

Oprocentowanie rachunku – Za posiadanie pieniędzy na koncie możemy otrzymać dodatkowe środki. Nazywamy to oprocentowaniem konta bankowego. Kwota oprocentowania podawana jest w skali roku. Konta za zero złotych w większości wypadków nie posiadają oprocentowania.

Hasło jednorazowe – Jest to potwierdzenie operacji bankowej ( na przykład przelewu bankowego ) za pomocą krótkiego kodu SMS. Obecnie istnieje możliwość potwierdzenia operacji za pomocą aplikacji mobilnej.

Ubezpieczenie turystyczne – zobacz: Ubezpieczenie turystyczne

Waluta – zobacz: Co to jest waluta?

IBAN i kod SWIFT – zobacz – Kody IBAN i BIG SWIFT

Wpłatomat – zobacz: Co to jest wpłatomat

Pojęcia bankowe oczekujące na zdefiniowanie

Przelew bankowy

Rata

Konto bankowe

Wakacje kredytowe

Karta kredytowa i debetowa

Powiązane artykuły

Ruszają płatności Blikiem przez Messengera

teoriabiznesu.pl

Bankowe aplikacje mobilne, Google Pay i płatność zbliżeniowa NFC

teoriabiznesu.pl

Jak korzystać z kodu BLIK? – video i infografika

teoriabiznesu.pl