Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Blisko ludzi Pieniądze

Czy warto ubezpieczać dzieci?

dzieci

Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem – podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.

 Wypadki, które zdarzają się na terenie szkoły, często są niegroźne. Jednak, jak zwykło się mówić, „lepiej dmuchać na zimne”. Wielu rodziców, dla spokoju i finansowej ochrony, decyduje się na zakup dziecku ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Najłatwiej skorzystać z niego przystępując do umowy ubezpieczenia grupowego, oferowanego praktycznie w każdej placówce oświatowej. Warto jednak podkreślić, że przystąpienie do ubezpieczenia grupowego nie jest obowiązkowe i rodzic nie musi wybierać polisy oferowanej przez szkołę. Zanim podejmiemy decyzję należy sprawdzić czy jest ona wystarczająca aby spełnić potrzeby i oczekiwania w zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

Rodzice coraz chętniej decydują się na samodzielne opłacenie dziecku ubezpieczenia NNW. Indywidualny wybór daje większą możliwość dopasowania polisy do konkretnych aktywności dziecka oraz potrzeb i możliwości finansowych rodziców.

Ubezpieczenie dzieci jest szalenie ważne dla rodziców. Doskonale wiemy, jak niebezpieczne potrafi być bieganie po szkolnych korytarzach i jakie wypadki mogą zdarzać się np. podczas zajęć gimnastycznych. Dzieci spędzają mnóstwo czasu w szkołach, co zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku oraz nieprzewidzianych pomysłów, które często kończą się przykrymi incydentami. Najwięcej zgłoszeń notujemy z powodu złamań i urazów kończyn. Dotyczy to aktywności na lekcjach wychowania fizycznego, ale również w czasie wolnym – na placu zabaw czy podczas jazdy na rolkach, rowerze lub skoków na trampolinach – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek z Departamentu Likwidacji Szkód w TUZ Ubezpieczenia.

Założeniem polisy NNW jest ochrona finansowa skutków nieszczęśliwego zdarzenia. W zależności od wybranego pakietu, może chronić dziecko nawet przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, w kraju i na całym świecie. Ubezpieczyciele zwykle proponują ochronę wszędzie – w szkole i podczas nauki zdalnej, a także poza godzinami lekcyjnymi – w domu, podczas zajęć sportowych, a nawet na wakacjach.

Należy pamiętać, że dzieci i młodzież uczęszczają również na zajęcia dodatkowe i różnego rodzaju praktyki sportowe, gdzie zdarzają się wypadki w postaci urazów kończyn lub innych części ciała. Często spotykaną szkodą jest zgłaszanie wybitych zębów, których leczenie jest kosztowne i długotrwałe, szczególnie, że nie zawsze jest możliwość dostania się do publicznego lekarza „od ręki” oraz nie wszystkie badania, zabiegi czy rehabilitacje są refundowane. Widząc zapotrzebowanie rodziców oferujemy ubezpieczenie szkolne, który pozwala chronić dzieci również w trakcie sportów wyczynowych – podsumowuje Elżbieta Woźniak-Sitek.

 Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia NNW dla dziecka, warto aby rodzice zwrócili uwagę na liczbę i rodzaj świadczeń, które obejmuje polisa, tak aby przy ewentualnym wypadku nie było wątpliwości co do wypłaty odszkodowania. Najczęściej polisy obejmują wypłatę świadczenia za: pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby, pogryzienia przez psa, kleszcza, pokąsania czy użądlenia, trwały uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zwrot kosztów rehabilitacji, zwrot kosztów leczenia, w tym odbudowę zęba stałego, zwrot kosztów zakupu, wypożyczenia, naprawy przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, oparzenia, zatrucia pokarmowe, wstrząśnienia mózgu i wiele innych.

Przed zakupem odpowiedniego ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę na czas likwidacji szkód deklarowany przez ubezpieczyciela, aby nie czekać długo na wypłatę świadczenia, kiedy trzeba zapłacić za leczenie.

***

TUZ Ubezpieczenia to nazwa marki należącej do polskiego TUZ Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, które powstało w 2003 roku. Przez 19 lat działalności na rynku finansowym TUZ TUW stało się zakładem ubezpieczeń cieszącym się uznaniem i zaufaniem klientów. Towarzystwo działa w segmencie ubezpieczeń majątkowych i osobowych, corocznie uzyskując jedną z najwyższych dynamik wzrostu wśród wszystkich zakładów ubezpieczeń majątkowych na polskim rynku.

Powiązane artykuły

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka i dla nas

teoriabiznesu.pl

Aviva z nową kampanią. Główne przesłanie – „Poczucie bezpieczeństwa”

teoriabiznesu.pl

Oszczędzanie pieniędzy – jak uczyć nasze dzieci?

teoriabiznesu.pl