Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

KRD o polskiej gospodarce w 2022 roku

zadłużenie

Polska gospodarka w 2022 r. będzie się nadal rozwijać, choć wszystko wskazuje na to, że tempo wzrostu będzie niższe niż w kończącym się roku. Nadal będzie rósł handel w Internecie, rozwiną się usługi cyfrowe i praca hybrydowa, ale pociągnie to za sobą też większe natężenie ataków hakerskich. Większym zmartwieniem dla firm niż pandemia może być obawa o utrzymanie płynności finansowej. Prognozowanie tego, co się może wydarzyć w nadchodzącym roku dawno już nie było obarczone tak dużą niepewnością.

Polska gospodarka w 2022 roku:

  • Liczba restrukturyzacji firm bije rekordy. Do końca listopada wszczęto ich 1823, podczas gdy w całym roku 2021 było ich 800, a rok wcześniej 465. Trend ten się utrzyma.
  • Największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw będzie zachowanie płynności finansowej.
  • Długi wobec instytucji finansowych i wtórnych wierzycieli, czyli funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych, które odkupują długi m.in. od banków, to 65% zadłużenia notowanego w Krajowym Rejestrze Długów.
  • Tylko 62% mikroprzedsiębiorców ma poduszkę finansową, a w 2022 r. ten odsetek jeszcze się zmniejszy.
  • Konsumpcja wewnętrzna nadal będzie jednym z czynników wzrostu gospodarczego, choć w nieco mniejszym stopniu niż w czasie mijających 12 miesięcy. Z jednej strony kolejne podwyżki stóp procentowych i związane z tym podrożenie kredytów zmniejszy dochody do dyspozycji konsumentów. Z drugiej jednak strony nadal będziemy mieli do czynienia z presją na podnoszenie płac, tym bardziej że stopa bezrobocia cały czas maleje.

Więcej informacji na stronie KRD.pl (Krajowy Rejestr Długów)

Powiązane artykuły

KRD – Brak terminowej zapłaty od partnerów biznesowych – Raport

teoriabiznesu.pl

Raport KRD na temat Cyfryzacji i funkcjonalności usług

teoriabiznesu.pl

KRD / Kluby fitness i siłownie nie wróciły do formy

teoriabiznesu.pl