Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Blisko ludzi

Nauka języka polskiego dla Ukraińców

Polacy jak tylko mogą – pomagają Ukraińcom, którzy znajdują się w naszym kraju. Mierzą się oni nie tylko z problemem wojny, ale jest im też ciężko odnaleźć się w obcym państwie. Dlatego Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Szkoły Językowe ProfiLingua ruszają z pomocą – organizują kursy językowe dla obywateli Ukrainy.

Z pomocy skorzystało już niemal 100 osób. PIU zorganizowała w swojej siedzibie bezpłatne miesięczne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla pracowników ukraińskich firm, ich rodzin oraz ich bliskich. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani poloniści oraz lektorzy, zorganizowani przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Szkoły Językowe ProfiLingua. Koszt realizacji zajęć w całości pokrywa Polska Izba Ubezpieczeń.

Pomysł na taką organizację pojawił się z myślą o Ukraińcach, którzy w niedalekiej przyszłości, będą chcieli podjąć w Polsce pracę. Miesięczna nauka, po 90 minut dziennie, ma zapewnić swobodę i łatwość komunikowania się, podczas poruszania się po mieście, czy załatwianiu spraw urzędowych, a później przy szukaniu i wykonywaniu pracy. Do akcji przyłączyli się wszyscy pracownicy PIU- jako wolontariusze za wskazówkami lektorów, poprowadzą lekcje dla niektórych grup cudzoziemców.

Jak mówi prezes zarządu PIU- Jan Grzegorz Prądzyński, ma to być pomoc długofalowa:

– Od początku wojny naszym głównym celem była pomoc długofalowa. Wiele osób będzie szukało stałej pracy i możliwości osiedlenia się w Polsce. Zakłady ubezpieczeń opiekują się wieloma swoimi pracownikami i ich rodzinami. Firmy sprowadziły do Polski kilkaset osób. Zaangażowanie pracowników PIU to też kontakt zawodowy dla tych, którzy na rynku pracowali, to możliwość udzielania wskazówek i realna pomoc np. w szukaniu pracy.

Zainteresowanie zajęciami jest tak duże, że już od dziś (22.03.2022) PIU uruchamia swoją pracę o dodatkową szkołę – Archibald, gdzie znajdzie się dodatkowe 40 miejsc do nauki języka polskiego. Tak jak w pozostałych miejscach, będzie to kurs bezpłatny, a wszystkie koszty pokryje PIU. Opanowanie języka z pewnością ułatwi Ukraińcom odnalezienie się w Polsce oraz pozwoli im na większą samodzielność przy wykonywaniu spraw i czynności codziennych w nowym miejscu.

Powiązane artykuły

Aplikacja Santander mobile dostępna dla klientów z Ukrainy

teoriabiznesu.pl

Czy warto zatrudniać obcokrajowców?

teoriabiznesu.pl

BANKI PRZYŁĄCZAJĄ SIĘ DO POMOCY UKRAINIE

teoriabiznesu.pl