Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

System gwarancji kredytowych

kredyt

Największą barierą na zakup własnego mieszkania (zwłaszcza przez młodych ludzi) jest wkład własny. Na zachodzie mają już rozwiązanie tego problemu. Nasz rząd planuje podobne udogodnienia – gwarancje.

 HRE Investments ustalił, że rozważane jest wsparcie dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Celem wsparcia jest rozwiązanie problemu związanego z wysokimi wymaganiami odnośnie wkładu własnego. Dla budżetu państwa nie będą to duże koszta.

“Mieszkanie na swoim”

W latach 2014 – 2018 w ramach programu “Mieszkanie dla młodych”, rząd zaproponował bezpośrednie dopłaty do kredytów. Było to rozwiązanie, które w pewnym momencie by doprowadziło do wzrostu popytu na tańsze mieszkania. Rozwiązanie opłacalne z punktu widzenia budżetu, ponieważ dochody z pojedynczej transakcji są wyższe niż koszty dopłat. Ten program doprowadza finalnie do wzrostu cen nieruchomości. Dlaczego? Firmy, które budowały tanie mieszkania podwyższały ich ceny.

W przypadku programu “Mieszkanie dla młodych” wszyscy korzystali z dopłat, nawet ci, których było stać na zakup. Natomiast osoby, które nie miały wymaganego wkładu własnego w większości przypadków nie otrzymywali od banku kredytu, z którym były połączone rządowe dopłaty, więc zostawały bez mieszkań.

Kredyt w czasach pandemii

W naszym kraju od zawsze osobom młodym było ciężko starać się o kredyt, ponieważ wymagany jest dość wysoki %  na wkład własny – w porównaniu do innych krajów.

10% ceny mieszkania w gotówce były akceptowalne przez banki (oczywiście przy rygorystycznym zbadaniu zdolności kredytowej). Tak było jeszcze z początkiem roku 2020. Sytuacja jednak się zmieniła wraz z wybuchem pandemii. Obecnie wymóg co do wkładu własnego wzrósł o 10%. Z początkiem wiosny w skrajnych przypadkach było to nawet 40%, mimo że dotkliwe wymagania zostały wycofane, to nie zmienia faktu, że teraz by wnioskować o kredyt trzeba mieć odłożone co najmniej 50 – 100 tyś. złotych. Dla wielu młodych Polaków taka kwota jest zbyt wysoka.

Nowe rozwiązanie

Kraje zachodu m. in. Wielka Brytania testują nowy system – system gwarancji kredytowych.

Jak to działa? Bank, pożyczałby chętnie na zakup nieruchomości, bo część kredytu gwarantuje państwo. Obywatelom posiadającym 5% wartości niedrogiej nieruchomości udzielona by została gwarancja na brakujące 15% ceny. Oczywiście wciąż konieczne jest badanie rzetelności oraz wysokości osiąganych dochodów i ponoszonych kosztów przez potencjalnego kredytobiorcę.

Przewagi systemu nad bezpośrednimi dopłatami

  • gwarancje są rozwiązaniem wielokrotnie tańszym
  • rządowe wsparcie trafiałoby faktycznie tam, gdzie jest potrzebne
  • nie powinno dochodzić do podwyżek cen mieszkań

 

 

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe i z czym wiąże się ich podniesienie?

teoriabiznesu.pl

Kredyt konsolidacyjny — gdzie szukać najlepszych ofert?

teoriabiznesu.pl

Masz kłopot z kredytem? Poszukaj prawnika!

teoriabiznesu.pl