Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Znoszenie obostrzeń w maju – jakie branże zostaną otwarte?

znoszenie obostrzen w maju

Liczba zakażeń w Polsce przez ostatnie dni diametralnie spadła. Ponad 2,5 mln ozdrowieńców oraz aktywny program szczepień, z którego skorzystało już około 23,5% Polaków, sprawiły, że rząd zdecydował się na etapowe znoszenie obostrzeń.

                28 kwietnia na konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego został przedstawiony harmonogram stopniowego luzowania obostrzeń. Są to jednolite zasady bezpieczeństwa dla całego kraju. Co się zmieniło?

1 maja salony fryzjerskie i kosmetyczne znów mogą wznowić swoją działalność

Oczywiście muszą być zachowane warunki sanitarne. Tego dnia zostaje także odblokowany inny sektor gospodarki – sport. Uprawianie go na świeżym powietrzu będzie dozwolone pod warunkiem, że liczba uczestników takiego wydarzenia nie będzie przekraczała 50 osób.  Kryte obiekty sportowe oraz baseny zostają otwarte dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, ale instytucja może być obłożona w maksymalnie 50 procentach.

4 maja zostaną otwarte muzea, galerie sztuki, sklepy budowlane i meblowe, a także galerie handlowe.

Działalność musi być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym. Wprowadzony został również limit – 1 osoba na 15m2. W sektorze kultu religijnego obowiązuje to samo ograniczenie co do ilości osób, jednak jest rekomendacja, aby ceremonie były odprawiane na świeżym powietrzu. Po majówce do szkoły wracają również dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Placówki te mają obowiązek wietrzenia sal na każdej przerwie oraz dezynfekowania pomieszczeń w weekendy.

8 maja działalność wznawiają hotele z maksymalnym obłożeniem 50%.

Jednak zamknięte w nich pozostają restauracje oraz strefy welness&spa. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu już od 15 maja. Tego dnia zostaną również otwarte ogródki restauracyjne, kina i teatry (max 50% obłożenia, na świeżym powietrzu). Imprezy okolicznościowe, w tym wesela i komunie, będą mogły się odbywać na zewnątrz z limitem do 25 osób. Od 15 maja rusza także hybrydowe nauczanie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich. Wydarzenia sportowe na obiektach sportowych (na świeżym powietrzu) znów będą mogły być dopingowane, przy maksymalnym 25% obłożeniu.

Ostatni etap znoszenia obostrzeń przypada na 29 maja

  • Zostanie otwarta gastronomia wewnętrzna przy maksymalnym obłożeniu równym 50%
  • Imprezy okolicznościowe będą mogły odbyć się wewnątrz pomieszczeń z limitem do 50 osób
  • Zostaną otwarte kina i teatry (max 50% obłożenia placówki)
  • Kryte obiekty sportowe i baseny będą dostępne dla wszystkich (max 50% obłożenia
    z widownią)
  • Zostaną otwarte siłownie, kluby fitness i solaria – limit 1 osoba na 15m2
  • Powróci nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów

Powiązane artykuły

Polska zamyka granice. Kwarantanna dla przyjezdnych. Ograniczenie zgromadzeń

teoriabiznesu.pl

Technologia na pomoc w walce z koronawirusem – innowacja w 2 tygodnie

teoriabiznesu.pl

Pomysł na biznes podczas epidemii koronowirusa

teoriabiznesu.pl