Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Co można robić w domu przez 2 tygodnie podczas kwarantanny?

co robić w domu prze 2 tygodnie

W związku z szerzącą się epidemią koronowirusa, niektóre osoby zostały odcięte od świata i muszą przebywać w domu. Co można robić przed dwa tygodnie przebywając w domu? Dla wielu osób będzie to czas na odpoczynek, rozrywkę, uprawienie sportu czy remont mieszkania.

Co robić przez dwa tygodnie w domu?

Dwutygodniowa kwarantanna to okazja na wypoczynek, nadrobienie zaległości związanych z nauką, remont mieszkania lub powrót do formy. Te ostanie w niektórych przypadkach jest bardzo trudne, a dwa tygodnie w domu mogą przynieść całkowicie odmienny skutek. Czy wiesz, że w Polsce już ponad 1200 osób jest objętych kwarantanna? Policja regularnie sprawdza jej przestrzeganie, a za złamanie zasad grozi nawet 5 000 grzywny.

Co zatem robić przez te dwa tygodnie?

Przygotowaliśmy kilka propozycji. Możesz np.:

Pograć w gry komputerowe

Posiadając odpowiedni sprzęt komputerowy możemy na przykład zaznajomić się z najnowszymi tytułami gier, jakie są dostępne na naszym rynku. Osoby które posiadają nieco starszy sprzęt, lub taki którego konfiguracja nie pozwala na granie w najnowsze gry, mogą wrócić pamięcią do ulubionych gier wydanych kilka lat temu. Tematyk gier jest bardzo różna, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiedni tytuł.

granie w gry komputerowe

Przeczytać książkę lub ebooka

Warto zwrócić uwagę na naszą półkę, na której z pewnością znajdują się tytuły, które chcieliśmy od dawna przeczytać. Podczas dwutygodniowej kwarantanny można „odkopać” stare tytuły i zapoznać się z treścią interesującej książki. Doskonałym zamiennikiem są ebooki, lub jeśli lubimy zrelaksować się w fotelu i zamknąć oczy, to wybierzmy audiobooka.

czytanie ksiązki ebooka lub audiobooka

Nauczyć się obsługiwać program komputerowy

Obecnie dostępnych jest wiele programów komputerowych. Mogą one służyć zarówno do obróbki grafiki, dźwięku i wideo, jak również do projektowania czy tworzenia wizualizacji. Nauka obsługi programu komputerowego, na przykład na podstawie poradników dostępnych w internecie, to doskonała forma zabawy połączonej ze zdobyciem nowych umiejętności.

Najpopularniejsze programy graficzne to Photoshop i CorelDRAW. Jeżeli myślisz o obróbce wideo, warto zapoznać się z programami takimi jak na przykład Adobe After Effect.

Niektóre z programów są płatne, ale w internecie można znaleźć ich bezpłatne odpowiedniki.

program komputerowy

Założyć bloga

O tym jak założyć bloga pisaliśmy na łamach naszej strony internetowej. Być może te dwa tygodnie to doskonały czas na stworzenie projektu strony, i wrzucenie ciekawej treści. Jeżeli interesujesz się na przykład gotowaniem, to masz okazję uwiecznić swoje przepisy w formie tekstowej, graficznej, lub wideo. Wato skorzystać z tej okazji i stworzyć swoją pierwszą stronę internetową..

założenie bloga

Obejrzeć serial lub film

Netflix

Nastały czasy, kiedy nawet kina zostały zamknięte. Ostatnio bardzo popularne w naszych czasach jest jednak korzystanie z platformy Netflix. Jest to zbiór filmów i seriali – niektóre tworzone tylko na potrzeby platformy – które są warte polecenia.

HBO GO i Canal +

Warto także pomyśleć nad rozszerzonymi wariantami w TV kablowej, dzięki czemu otrzymamy dostęp do kanałów kodowanych takich jak na przykład HBO GO i Canal +. Niestety większość meczy – nie tylko piłki nożnej – została odwołana, dlatego programy sportowe nie będą miały zbyt obszernego repertuaru. Nie oznacza to jednak, że na HBO GO i Canal + nie znajdziemy czegoś dla siebie

YouTube Premium

Warto zaznaczyć, że serwis YouTube oferuje usługę YouTube Premium. Umożliwia ona na przykład słuchanie muzyki w tle, lub brak wyświetlania uciążliwych reklam. Obie te dogodności nie są konieczne, jednak przy intensywnym korzystaniu z platformy, mogą ułatwić oglądanie.

youtube

Uczyć się języka obcego

Dwutygodniowa przerwa od pracy i innych zajęć może zmotywować do nauki języka obcego,  lub przypomnienia sobie podstawowych zwrotów, na przykład z języka angielskiego. W internecie znajduje się dużo ciekawych kurów. Warto skorzystać z YouTube na którym znajdują się lekcje do nauki.

Ćwiczyć

Osoby, które korzystały z siłowni, niestety zostały od niej odcięte. Przymusowe zamknięcie obiektów sportowych sprawiło, że wiele osób musi radzić sobie na własną rękę. Z pomocą jednak przychodzą serwisy internetowe oraz sam YouTube. Zawiera on setki filmów, dzięki którym osoba przebywająca dwa tygodnie w domu, ułoży podstawowy trening z wykorzystaniem przedmiotów dostępnych w domu, lub ciężaru swojego ciała. Ważne jest, aby odpowiednie ćwiczenia połączyć ze zbilansowaną dietą. Objadanie się i brak ruchu przez 14 dni sprawi, że nasz organizm zacznie nabierać masy i trudnych do pozbycia się zbędnych kilogramów.

ćwiczenia fizyczne

Wyremontować mieszkanie

Sklepy budowlane zwiększyły swoją sprzedaż przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Klienci musieli stać w długich kolejkach, ponieważ większość z nich chciała czas wolny wykorzystać na remont mieszkania. To dobra okazja na wykorzystanie wolnych tygodni od pracy.

remont mieszkania

Podszkolić umiejętności

Jeżeli branża w której pracujesz wymaga ciągłych szkoleń, lub jeśli chcesz zająć się nowym zajęciem w ramach własnej działalności gospodarczej, warto wykorzystać wolny czas na podszkolenie umiejętności. Można do tego wykorzystać liczne poradniki i kanały na YouTube, które przedstawiają krok po kroku, jak wykonać daną czynność.

Co robić z dzieckiem przez dwa tygodnie?

Kwarantanna to jedno, ale także dzieci zostały zmuszone do pozostania w domu. Co można robić z pociechami przez ten czas? Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji:

dzieci

  • zaproponować zrobienie wypieków, takich jak babeczki, chleb lub innych wyrobów na przykład deserów.
  • pobawić się w sklep, pokaz mody, restaurację.
  • nauczyć dziecko nowych umiejętności
  • nagrywać wspólne filmy z zabawy, lub przedstawień.
  • napisać list, lub zrobić prezent dla babci lub dziadka
  • bawić się w naśladowanie odgłosów zwierząt
  • ułożyć puzzle ( zestawy złożone na przykład z 1000 sztuk )

Czego nie robić przez te dwa tygodnie?

Dla wielu osób dwa tygodnie spędzone w domu to okazja do odpoczynku, ale także do wykonywania czynności, które mogą towarzyszyć nudzie. Omówione wyżej wskazówki zalecały co  można robić w domu przez 2 tygodnie podczas kwarantanny. Czego jednak nie robić?

Niezdrowe odżywianie

Często z brakiem zajęć idzie także niezdrowe jedzenie. Piwo i chipsy do filmów to raczej złe połączenie. Warto zbilansować dietę i sposób odżywiania przez ten czas. Zbyt duża ilość cukru w naszym organizmie, na przykład podczas spożywania słodkich rzeczy, przyczyni się do pogorszenia samopoczucia.

niezdrowa żywność

Nadmierne korzystanie z komputera i TV

Przesadna ilość czasu spędzona przed komputerem może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. Długi okres przebywania w domu przyczynia się do częstego korzystania z komputera, TV i telefonów, mających wpływ na nasz organizm.

Brak ruchu

Telewizor i komputer to przedmioty skutecznie odciągające nas od ruchu fizycznego. Jego brak przez długi okres – w tym wypadku dwutygodniowy – przyczyni się do osłabienia naszej kondycji, a w połączeniu z niezdrową dietą do pogorszenia stanu zdrowia

Dwutygodniowa kwarantanna za granicą

Chiny, Włochy to kraje, w których kwarantannę przechodzi tysiące osób. Często towarzyszy im depresja, a nasilająca się chęć wyjścia z domu sprawia, że łamią oni ten zakaz i tym samym przenoszą koronowirusa na kolejne osoby. Widok ludzi za zamkniętymi oknami, lub tych na balkonach uświadamia w jak poważnej sytuacji się znajdujemy.

Ministerstwo Zdrowia zaleca pozostanie w domu, ponieważ lekceważąc tą radę, doprowadzamy do szerzenia się wirusa.