Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Startupy

Jak założyć bloga

jak załozyc bloga

Blog jest to strona internetowa o określonej tematyce i charakterze. Może ona być poświęcona podróżom ( blog podróżniczy ), gotowaniu ( blog kulinarny ) lub na przykład samochodom. Niezależnie od tematyki, każdy serwis internetowy musi posiadać swój adres ( adres strony internetowej – na przykład www.teoriabiznesu.pl ), znajdować się na jakimś serwerze ( hosting ) i być oparty o jakiś skrypt ( darmowy lub płatny ).

W poniższym artykule zwrócimy uwagę na takie zagadnienia jak:

  • Jaką tematykę bloga wybrać?
  • Dlaczego warto założyć własny BLOG?
  • Wybieramy nazwę naszego bloga – domena internetowa
  • Miejsce dla naszego bloga- hosting
  • Skrypt dla Twojego BLOGA

Jaką tematykę bloga wybrać?

Blog może prowadzić każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Jeżeli jesteś specjalistą w dziedzinie medycyny, możesz podpowiedzieć czytelnikom w jaki sposób mogą dbać o zdrowie, lub co może być przyczyna pewnych dolegliwości.
Znalezienie niszy nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Warto zastanowić się ile osób zainteresuje tematyka strony. Popularna tematyka, na przykład motoryzacja lub finanse wymaga poświęcenia czasu i środków na jej promowanie.

Dlaczego warto założyć własny BLOG?

Rozejrzyj się dookoła. Ilu Twoich znajomych prowadzi jakiś blog? Zakładając stronę z pasji, wyróżnisz się tym na tle otoczenia. Łącząc pasję z wytrwałością możesz osiągnąć dodatkowe korzyści.

Możliwość zarobienia pieniędzy

Jest to pierwszy i najważniejszy punkt, który przyświeca większości blogerom. Przychodzi taki czas, że właściciel strony myśli o metodach zarabiania na swojej stronie. Większe blogi połączone na przykład z kanałami na YouTubie, Facebookie, Instgramem i innymi mediami społecznościowymi, zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze. Z czasem strona internetowa może okazać się dochodem pasywnym. Nie oznacza to, że ingerencja w jej działanie z naszej strony będzie zerowa. Jeżeli ma ona przynosić dochód, musi być cały czas aktualizowana i zapełniona aktualnymi, wartościowymi treściami.

Dodatek do sklepu internetowego lub innej firmy

Swoją karierę zawodową możesz zacząć od prowadzenia strony internetowej, poruszając interesującą Cię tematykę. Zauważ, interesując się samochodami i opisując swoją pasję na łamach bloga który stworzyłeś, zbierasz społeczność zainteresowaną tą tematyką.

Szukając pomysłu na biznes, starasz się celować właśnie w swoją pasję.
W ten sposób łącząc stronę ( wraz z osobami zainteresowanymi daną tematyką ) ze swoim sklepem internetowym automatycznie zyskujesz potencjalnych klientów.

Kolejnym plusem jest renoma jaką wyrobiłeś sobie jako autor wartościowych treści zarówno wśród osób zainteresowanych tematyką, jak i wyszukiwarki Google. Zakładając sklep internetowy, nie musisz od początku optymalizować i pozycjonować swojej strony, gdyż obecność w sieci, staż i wartościowe treści jakie zgromadziłeś przez długi okres czasu Ci w tym pomogą.

Oferta pracy powiązana z Twoimi zainteresowaniami

Jakiś czas temu prowadziliśmy blog poświęcony technologii 4K. Jeden z naszych współpracowników szukał pracy związanej z tą dziedziną. W swoim CV zaznaczył, że jest redaktorem strony o takiej tematyce. Jak się okazało wspólne tematy z pracodawca skutkowały godzinną rozmową kwalifikacyjną i zatrudnieniem naszego kolegi. Podobnie rzecz ma się z innymi dziedzinami. Pracodawca widząc zainteresowania poparte przykładami na naszym blogu, zainteresuje się naszą aplikacją na dane stanowisko.

Zebranie społeczności – zjazdy, eventy

Prowadzenie własnego bloga tematycznego otwiera możliwości objęcia patronatem medialnym wydarzeń związanych z Twoimi zainteresowaniami. Nie muszą być to od razu duże targi, ale mniejsze eventy związane z Twoją tematyką. Bardzo często zdarza się, że strony obejmujące patronatem medialnym takie wydarzenia otrzymują bezpłatne bilety. Takie wydarzenia pozwolą na nawiązanie wartościowych kontaktów i poznanie motywujących i pozytywnie myślących ludzi.

Nazwa bloga – domena internetowa

Jednym z najważniejszych punktów decydującym o zainteresowaniu naszym blogiem jest jego nazwa. Jeżeli wiemy o czym chcemy pisać, musimy wybrać łatwą do zapamiętania domenę – czyli adres internetowy strony. Jej rejestracji możemy dokonać za pomocą takich portali jak:
Home.pl
Nazwa.pl
OVH.pl
Az.pl

rejestracja domeny

Pierwszy rok rejestracji domeny z reguły jest darmowy dla nowych klientów, lub usługodawca wymaga symbolicznej opłaty. Kolejne lata to wydatek około 120 złotych ( dla polskiej domeny zarejestrowanej na przykład na portalu Home.pl ).

domena

Proces rejestracji jest bardzo łatwy, a rozpoczyna się od wyboru domeny ( większość atrakcyjnych domen jest już zajęta dlatego zostaje nam inwencja twórcza ). Niestety, nazwa strony musi być jednym wyrażeniem bez odstępów ( które możesz zastąpić myślnikami).
Postaraj się, aby domena była zakończona końcówka .pl ( jesteśmy w Polsce i jest to najbardziej preferowane rozwiązanie ).

A co jeżeli nazwa strony którą chciałeś mieć jest już zajęta? Spróbuj użyć innego rozszerzenia domeny, dodać przed wyrażeniem „e” lub oddzielić słowa myślnikami.

rejestracja domeny

Miejsce dla bloga- hosting

Nadszedł czas, aby naszą domenę ( nazwę strony ) podpiąć pod serwer. Na początek wystarczy najtańszy pakiet oferowany przez hostingodawcę. Koszt miesięcznego utrzymania strony na wydajnym i bezproblemowych serwerze, z reguły zamyka się w kwocie 120 zł na rok. Warto skorzystać z płatnego rozwiązania, tak abyś miał pełną kontrolę nad swoimi danymi. Bezpłatne rozwiązania z reguły okazują się mało wydajne, przesycone reklamami których nie możesz usunąć lub nie mają możliwości wykonania kopi zapasowej plików. Do popularnych platform hostingowych należy:
Linuxpl.com
Home.pl
Niektóre firmy hostingowi oferują bezpłatne instalator skryptów, dzięki którym możesz postawić swoją stronę i przypisać ją pod wczesnej wykupiona domenę.

Skrypt dla bloga

Publikując stronę internetową można to zrobić za pomocą darmowych systemów zarządzania treścią takich jak WordPress lub Joomla. Są to w tej chwili najpopularniejsze systemy CMS, oferujące wiele dodatków, szablonów i funkcji. Osobiście proponujemy skorzystać z platformy WordPress. Jego instalacja jest prosta i możliwa z poziomu panelu hostingu linuxpl.com. W przypadku minimalnej wiedzy dotyczącej obsługi i konfiguracji serwera, warto skorzystać z usług specjalistów.

Co to jest blog?

jak założyć bloga

Blog jest to strona internetowa o określonej tematyce i charakterze. Może ona być poświęcona podróżom ( blog podróżniczy ), gotowaniu ( blog kulinarny ) lub na przykład samochodom.

Powiązane artykuły

Pomysł na biznes – Blogowanie

teoriabiznesu.pl

O domenach internetowych wiedzą wszystko – wywiad z przedstawicielem home.pl

teoriabiznesu.pl

Jak chronić domenę internetową przed przejęciem?

teoriabiznesu.pl