Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Internet

Pomysł na biznes – Blogowanie

założenie bloga

Szukając informacji czy porad dotyczących rozmaitych dziedzin- począwszy od pomysłu na szybki i tani obiad, a kończąc na poradniku jak samemu położyć podłogę w salonie- trafiasz zazwyczaj na magazyny internetowe, a mówiąc prościej: blogi.

Pisz co myślisz i zarabiaj

Swoje hobby łatwo możesz przerodzić w źródło zarobku. Codziennie publikowanych jest ponad 4,4 miliona postów na blogach, a liczba ta nieustannie rośnie, ponieważ coraz więcej osób decyduje się zostać blogerem. Blogosfera jest zdominowana przez amatorów z głową pełną pomysłów, nie są to jedynie, jak mogłoby się wydawać, branże firmowe, które przeszły w tryb online. Jest to przestrzeń  niezwykle konkurencyjna, aczkolwiek umiejętność lekkiego pióra i interesująca tematyka zagwarantują Ci, że wiele osób będzie chciało czytać Twoje posty. Częste odwiedziny na Twoim blogu mogą przerodzić się w niezły biznes.

Przed założeniem swojego bloga, zwróć uwagę na te ważne kwestie:

  • korzyści płynące z posiadania własnego bloga
  • tematyka bloga
  • nazwa bloga- domena internetowa
  • miejsce dla bloga- hosting
  • skrypt dla Twojego bloga

Jak rozpocząć swoją przygodę z blogiem

Na początku zdecyduj jaką tematykę chcesz poruszać na blogu. Nie ograniczaj się do jednego tematu, ale wybierz niszę, w obrębie której będziesz publikował wpisy. Najpopularniejsze obszary w blogosferze to: biznes, uroda, zdrowie, styl życia, finanse, ale każdy pomysł ma szansę spotkać się z ogromnym entuzjazmem, jeśli będziesz go realizował systematycznie i w ciekawy sposób.

Stworzenie swojego bloga, oprócz pisania i edytowania tekstów,  będzie wymagać od Ciebie znajomości podstaw marketingu internetowego, mechanizmów wyszukiwarek, projektowania czy marketingu treści. Po zakupie domeny, konieczne jest skonfigurowanie hostingu i stworzenie własnej witryny. Niezwykle pomocne okazać się może narzędzie do tworzenia witryn lub WordPress, możesz też prowadzić blog w formie video- w takim przypadku użyj platformy YouTube lub Vimeo. Najczęściej blogi czytamy z urządzeń mobilnych, dlatego zadbaj o responsywną wersję witryny, z której czytelnicy będą mogli wygodnie korzystać np.: w autobusie. Konfiguracja z Google Analytics zapewni Ci zgodność z RODO oraz możliwość wyświetlania  statystyk.

Po spełnieniu wszystkich wymogów technicznych czas skupić się na zawartości Twojego bloga. Opracowanie solidnego planu treści zajmie Ci trochę czasu, ale jest kluczowym czynnikiem, który zapewni Ci wiernych czytelników. Najpierw jednak musisz dotrzeć do potencjalnych odbiorców Twoich postów, dlatego załóż profile w mediach społecznościowych. Jest to świetna forma kontaktu, dzięki której możesz informować czytelników o nowych wpisach. Stały plan marketingowy pozwoli zatrzymać odbiorców na Twoim blogu.

Jak zarabiają blogerzy

Blogi zarabiają głównie dzięki reklamom displayowym, wykorzystującym obraz i chwytliwe hasła. Najlepszym sposobem jest dołączenie do Google AdSense (płaci za kliknięcie w baner reklamowy i tysiąc wyświetleń) i umieszczanie reklam w najlepszych pozycjach na blogu- w treści, w nagłówku lub pasku bocznym. Blogi, które koncentrują się na wąskiej dziedzinie mogą dodatkowo zarabiać na marketingu afiliacyjnym- jeżeli publikowane treści są zgodne z określonymi usługami/produktami, możesz je polecać i pobierać prowizję od sprzedaży.

Założenie własnego bloga jest darmowe, wymaga jedynie dobrego planu i czasu. Kreatywność i oryginalność pozwoli Ci na rozwój biznesu w konkurencyjnej blogosferze. Jeżeli jednak potrafisz przekazać w niebanalny sposób interesujące treści, warto zacząć swoją przygodę z blogowaniem. Pisanie postów przyniesie Ci na pewno wiele radości, a dodatkowo zapewni zysk i sukces.

Opracowała: Oliwia Kondradzka

Powiązane artykuły

Pomysł na biznes dla studenta

teoriabiznesu.pl

Targi Franczyza Expo – znajdź swój idealny pomysł na biznes

teoriabiznesu.pl

Pomysł na biznes – salon kosmetyczny – infografika

teoriabiznesu.pl