Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Franczyza

Pomysł na biznes lub franczyza – otwieramy lokalną siłownię

siłownia

W obecnych czasach panuje moda na rzeźbienie sylwetki. Jedni chcą zgubić zbędne kilogramy, a inni zyskać większą sprawność fizyczną. Utrzymujący się trend może być dobrą okazją do otwarcia lokalnej siłowni. Czy to dobry pomysł na biznes? Jakie koszty i opłaty musimy uwzględnić planując otworzyć siłownię?

Sprawdźmy z jakimi opłatami musimy się zmierzyć oraz na czym możemy zarabiać prowadząc taki biznes.
Przykładem niech będzie lokalna siłownia mieszcząca się w Krakowie, otwarta w godzinach 7-21.

Opłaty związane z prowadzeniem siłowni

Na pierwszy rzut weźmy opłaty, które musimy ponieść jednorazowo ( na początku ) oraz cykliczne, płatne co miesiąc.

Lokal

Lokal, który przeznaczymy na siłownię musi mieć powierzchnię wystarczająca do pomieszczenia odpowiedniej ilości sprzętu. Musi ono posiadać także miejsce na recepcję, pomieszczenie gospodarcze, szatnie ( męskie i damskie ) i WC. Lokal który poświęcimy na siłownię nie będzie należał do najtańszych. Czynsz to jedna z kluczowych i największych opłat związanych z prowadzeniem tego biznesu.

Pracownicy

Otwierając tego typu biznes, musimy go pilnować sami, ale przy takiej ilości godzin skorzystamy z pomocy pracownika. 294 godziny, tyle wynosi średnia godzin jakie będziemy musieli podzielić z drugim współpracownikiem. Ilość godzin spędzonych w pracy będzie miała znaczenie przy rozliczeniu z drugą osobą.

Leasing maszyn

Zakładając siłownię nie musimy kupować całego oprzyrządowania za gotówkę. Dla firm szczególnie pomocny może być leasing, podobny do tego jaki bierzemy kupując samochód na firmę. W nasze miesięczne opłaty musimy wliczyć ratę leasingu.

Media

Korzystanie z siłowni wiąże się ze zużyciem mediów takich jak woda, prąd, gaz ( na przykład na ogrzewanie obiektu ). Chociaż latem te opłaty są mniejsze, to zimą musimy być przygotowani na większe wydatki. Krótsze dni oznaczają większe zużycie prądu. Media to kolejny element który musimy uwzględnić w naszym pomyśle na biznes jakim jest siłownia.

Inne opłaty

Do innych opłat możemy zaliczyć zakup akcesoriów biurowych, rachunki za telefon czy serwis maszyn, które podczas eksploatacji ulegają zużyciu. Wezwanie serwisu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dodatkowe opłaty to także wszelkiego rodzaju chemia, którą musimy dezynfekować pomieszczenia oraz sprzęt.

Zyski z prowadzenia siłowni

Prowadzenie biznesu jakim jest siłownia wiąże się z wydatkami. W takim razie na czym możemy zarobić?

Karty partnerów

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zgłoszenie naszej siłowni do systemów np. Ok System czy Benefit ( Multisport ). W ten sposób zyskamy dodatkowe wejścia, za które osobno otrzymujemy gotówkę. Jest to bardzo rentowne rozwiązanie, ze względu na ilość osób posiadających w/w karty.

Karnety miesięczne

Kolejnym, a zarazem podstawowym źródłem utrzymania siłowni są karnety. Mogą to być umowy z klientami na miesiąc, kwartał lub rok. Możliwość konfigurowania jest dowolna. Jeżeli siłownia jest nowa, warto pomyśleć nad promocją, która przyciągnie nowych klientów. Nasz pomysł na biznes bez karnetów nie miałby racji bytu.

Odżywki

Kolejną opcją na zarobienie dodatkowych pieniędzy może być sprzedaż odżywek w rożnej formie. Co to znaczy? Istnieje możliwość robienia tzw. shaków lub sprzedaż całych opakowań.

Treningi personalne

Dodatkowym źródłem dochodu mogą być treningi personalne, lub współpraca z trenerami. W takiej sytuacji rozliczamy się w formie prowizji. Prowadząc treningi samodzielnie, możemy zyskać dodatkowy dochód – nawet 150 zł za godzinę naszej pracy z niedoświadczonym klientem. Do swojej oferty siłownia może włączyć usługę, dzięki której za pomocą programu do streamu, trener online  przeprowadzi konsultację, a następnie wybierze odpowiedni trening i dietę. Za pomocą kamery i odpowiedniego łącza internetowego może on śledzić poprawność wykonywania ćwiczeń.

Franczyza czy własna siłownia

W wypadku wątpliwości możemy skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest franczyza. Co to jest franczyza opisujemy w osobnym artykule. Jednym z rozwiązań jest otwarcie siłowni z firmą Xtreme Fitness Gyms. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy gotowe rozwiązanie w wyborze sprzętu, miejsca do prowadzenia działalności oraz urządzenia lokalu. Firmy oferujące gotowy model, oferują także analizę konkurencji oraz opracowują plan marketingowy.

Prowadzenie własnej siłowni może być dobrym pomysłem na biznes, jednak wymaga szeregu obliczeń związanych z wydatkami i zyskami jakie uzyskamy posiadając własny punkt. Kolejna ważną sprawą jest utrzymanie klienta poprzez otwartość i serdeczność.

Powiązane artykuły

Pomysł na biznes – firma sprzątająca

teoriabiznesu.pl

O co franczyzobiorca powinien zapytać franczyzodawcę ?

teoriabiznesu.pl

4 ciekawe pomysły na biznes – Lektor, kamerzysta, a może wirtualny asystent?

teoriabiznesu.pl