Punkty oferujące odpłatne odświeżanie tekstyliów powstają jak grzyby po deszczu. Zapotrzebowanie na takie usługi jest obecnie bardzo wysokie, zwłaszcza w dużych miastach. Korzystają z nich przede wszystkim studenci, cudzoziemcy, single, seniorzy, właściciele firm i osoby wynajmujące mikroapartamenty. Pranie poza domem staje się powoli elementem stylu życia nowoczesnego człowieka. Mając to na uwadze, coraz więcej osób w naszym kraju rozważa możliwość założenia własnej pralni. To nie tylko oryginalny, lecz także bardzo opłacalny pomysł na biznes.
Pralnia wodna czy pralnia chemiczna?
Jeśli myślisz o uruchomieniu własnej pralni, na początek musisz się zastanowić, jaki rodzaj usług chcesz oferować. Najbardziej popularne są pralnie wodne, czyli takie opierające się na tradycyjnym rozumieniu prania jako procesu czyszczenia odbywającego się z użyciem wody i odpowiednio dobranego detergentu. Środki piorące stosowane w nowoczesnych pralniach wodnych to preparaty bardzo wysokiej jakości, pozwalające skutecznie pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Oferta pralni wodnych (przemysłowych) skierowana jest głównie do klientów instytucjonalnych (hoteli, restauracji, placówek medycznych), lecz mogą z niej korzystać również osoby prywatne. Dość oryginalnym pomysłem na biznes może być założenie pralni chemicznej. Usługi oferowane przez taką placówkę polegają na odświeżaniu asortymentu tekstylnego przy użyciu tzw. rozpuszczalników – środków charakteryzujących się wysoką siłą czyszczącą umożliwiających pranie bez dodatku wody. To nowatorskie rozwiązanie gwarantujące higieniczną czystość i pielęgnację szczególnie wymagających elementów garderoby.
Otwieramy pralnię, czyli o czym musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca
Dobra lokalizacja to niezbędny warunek dla powodzenia większości działalności związanych z handlem i usługami, dlatego pierwszym krokiem do założenia własnej pralni jest wybór odpowiedniego lokalu. Najlepszą lokalizacją są rejony o dużym natężeniu ruchu: centra handlowe, duże osiedla mieszkaniowe i dzielnice biznesowe w dużych miastach. Koszty związane z wynajmem lokalu w takich miejscach mogą być jednak bardzo wysokie, dlatego dobrą alternatywą może być uruchomienie pralni w średnim lub mniejszym mieście. Drugim czynnikiem decydującym o sukcesie pralni jest park maszynowy. Kompletując wyposażenie pralni należy wziąć pod uwagę jej specyfikę: inne urządzenia będą potrzebne do pralni wodnej, a inne do pralni chemicznej. Najważniejszym urządzeniem w pralni wodnej jest pralka przemysłowa, zaś podstawowym elementem wyposażenia pralni chemicznej – agregat chemiczny. Obydwie maszyny to wysokowydajne, nowoczesne sprzęty przystosowane do pracy na okrągło (to ważne szczególnie dla większych pralni realizujących duże ilości zleceń). Oprócz nich obowiązkowymi urządzeniami w pralni są suszarki (szafy suszące, suszarki bębnowe), sprzęty do prasowania (magle, stoły do prasowania, wytwornice pary, manekiny formujące), składarki oraz systemy do pakowania i znakowania odzieży. Maszyny do pralni powinny być przede wszystkim wytrzymałe, wykonane z trwałych materiałów, odporne na duże obciążenia, wydajne i ekonomiczne. Wielkość urządzeń powinna być dostosowana do konkretnego lokalu.
Ile kosztuje założenie pralni?
Z perspektywy młodego przedsiębiorcy bardzo ważne są koszty początkowe. Na koszty działalności w sektorze pralniczym składają się przede wszystkim: koszty wynajmu lokalu (lokalizacja, powierzchnia), opłaty za media, koszty środków piorących, pensje dla pracowników oraz koszty związane z działalnością marketingową. Aby jak najlepiej wykorzystać zgromadzone środki finansowe warto skorzystać z rad profesjonalistów. Osoby zamierzające otworzyć swoją pierwszą pralnię mogą w tym celu podjąć współpracę z firmami posiadającymi większe doświadczenie w branży. Takie firmy, np. Sovrana, zajmują się zarówno prowadzeniem własnych pralni, jak i wsparciem dla osób stawiających pierwsze kroki w tym biznesie.