Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Technologie

Czy opłaca się wdrożyć system ERP w małej firmie?

system erp

System ERP to zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które jest podstawowym narzędziem pracy w dużych firmach i organizacjach. Posiada jednak tak liczne zalety, że na jego wdrożeniu skorzystają także średnie i małe firmy. Te ostatnie docenią jego kompleksową funkcjonalność oraz możliwość jej precyzyjnego dostosowania do bieżących potrzeb. Co istotne, dobrej jakości system ERP to rozwiązanie skalowalne, które może rozwijać się i „rosnąć” wraz z dynamicznym rozwojem firmy, co docenią zwłaszcza małe przedsiębiorstwa z ambicjami.

Czym jest system ERP dla firm i komu jest dedykowany?

Sprawne zarządzanie każdym przedsiębiorstwem wymaga skutecznego gromadzenia i zarządzania danymi oraz procesami. Te są natomiast podstawową funkcjonowania każdej firmy, zarówno tej dużej, jak i małej. Pierwsze programy do zarządzania zasobami firm pojawiły się już w latach 60-tych XX w. Z biegiem lat oraz postępującym rozwojem nowoczesnych technologii ewoluowały w nowoczesne systemy klasy ERP, które obecnie stanowią podstawowe narzędzia informatyczne do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.

Systemy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to zaawansowane, kompleksowe narzędzia informatyczne służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Ich funkcjonalność obejmuje takie obszary działalności biznesowej, jak m. in. zasoby ludzkie, finansowe, informacyjne, rzeczowe i wiele innych. Wielu przedsiębiorców po raz pierwszy stykających się z tego typu oprogramowaniem błędnie sądzi, że jest ono przeznaczone raczej dla dużych firm i organizacji. W rzeczywistości, system ERP dla firm jest narzędziem, które oferuje korzyści dla każdej firmy, która zdecyduje się na jego wdrożenie – zarówno międzynarodowym korporacjom, jak i małym firmom o lokalnych zasięgach. Wszystko zależy bowiem od charakteru wybranego oprogramowania oraz jego przeznaczenia.

Dlaczego warto wdrożyć system ERP w małej firmie?

System ERP dla firm jest rozwiązaniem informatycznym, które sprawdzi się w praktycznie każdej branży. Małe firmy docenią je w szczególności za skalowalność – dobrej jakości oprogramowanie tego typu może być rozbudowywane wraz z postępem rozwoju firmy oraz dostosowywane do jej zmieniających się w czasie potrzeb, co w szczególności docenią ambitni przedsiębiorcy chcący stopniowo rozszerzać i rozbudowywać swoją działalność biznesową. Możliwość początkowego wdrożenia tylko wybranych, potrzebnych na danym etapie rozwoju działalności firmy modułów ogranicza natomiast koszty wdrożeniowe oraz pozwala stopniowo przekonywać się do pracy z systemem ERP.

Za wdrożeniem oprogramowania ERP w małej firmie przemawia dodatkowo dostępność rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o małych biznesach – system erp dla firm i małych przedsiębiorstw to narzędzie, którego funkcjonalność ma za zadanie skutecznie wspierać mniejszych graczy na rynku, pozwolić w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał biznesowy oraz rozwinąć skrzydła. Systemy ERP umożliwiają małym firmom efektywną, zgodną z najnowszymi standardami technologicznymi pracę, stopniowe rozwijanie działalności biznesowej i budowanie przewagi konkurencyjnej, co ma niebagatelne znaczenie we współczesnym, wymagającym świecie biznesu.

Powiązane artykuły

W czym system ERP pomaga firmie?

teoriabiznesu.pl