Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Skuteczne metody walki z otyłością

jablko

Otyłość klasyfikowana jest jako choroba przewlekła, o której mówimy w przypadku BMI (wskaźniku masy ciała) przekraczającym wartość 30. Osoby dotknięte chorobą narażone są na liczne powikłania zdrowotne, dlatego ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych nie należy bagatelizować tej choroby. Leczenie otyłości wiąże się z koniecznością stałej zmiany stylu życia – szczególnie pod kątem diety. W Internecie znajdziemy wiele porad dotyczących odchudzania oraz sposobów walki z otyłością. Niestety wiele z nich to tylko chwytliwe hasła marketingowe niemające wiele wspólnego z rzeczywistością. Jeżeli chcesz wiedzieć, które metody naprawdę pomogą CI z walką z otyłością, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Unikaj zbyt restrykcyjnych form odchudzania

Mimo że głodówki mogą przynieść szybkie rezultaty, są to diety szczególnie niewskazane w przypadku pracy nad trwałymi efektami. Diety te, ze względu na bardzo restrykcyjną formę, wiążą się z występowaniem niedoborów żywieniowych i w dłuższej perspektywie wyniszczają organizm. Dodatkowo ze względu na znaczne ograniczenia tej formy diety jest ona ciężka do utrzymania. Często wiąże się z późniejszym odżywianiem kompensacyjnym, co niweluje wypracowane efekty (efekt jo-jo). Aby utracić nadmierną masę ciała niezbędne jest wygenerowanie deficytu energetycznego – musisz dostarczyć swojemu organizmowi mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie Twojego organizmu. W ustaleniu odpowiedniego poziomu deficytu niezwykle przydatna może być konsultacja dietetyczna.

 

Ogranicz lub zrezygnuj z wysokokalorycznych produktów

Aby uniknąć “nadwyżki” kalorii w diecie warto ograniczyć produkty wysokoenergetyczne i bogate w tłuszcze. Z diety wyeliminuj lub ogranicz do minimum:

  1. Słodkie napoje – dostarczają znacznej ilości kalorii pochodzących z węglowodanów prostych, jednocześnie nie wpływając znacząco na uczucie sytości. Zamiast nich wybieraj wodę, do której możesz dodawać świeże owoce, żeby zachować słodki smak.
  2. Słodycze i wyroby cukiernicze, słone przekąski – dostarczają jedynie tzw. pustych kalorii z tłuszczu i węglowodanów prostych. Zwykle są to wysokoenergetyczne produkty, które hamują apetyt jedynie na krótką chwilę.
  3. Dania typu fast food, produkty smażone, w panierkach – forma obróbki termicznej wpływa na jakość całego dania – smażenie nie tylko „wzbogaca” danie w dodatkową porcję tłuszczu, ale także pogarsza wartość odżywczą żywności.
  4. Alkohol – oprócz licznych powszechnie znanych, negatywnych konsekwencji płynących ze spożycia alkoholu należy dodać jeszcze jedną wadę. Już 1 g alkoholu dostarcza 7 kcal, stąd też spożywając go, musimy liczyć się z ryzykiem dostarczenia nadmiernej ilości kalorii.
  5. Gotowe sosy, wysoko przetworzona żywność – dostarczają znacznej ilości tłuszczu i węglowodanów prostych przy jednocześnie niewielkiej ilości błonnika pokarmowego, który wpływa m.in. na uczucie sytości.

kanapka

Zadbaj o zbilansowaną zdrową dietę 

 Aby Twoja dieta była odżywcza i zdrowa zastosuj się do poniższych zasad:

  1. Do diety wprowadź warzywa i owoce – minimum 5 porcji dziennie, a najlepiej by znalazły się w każdym posiłku.
  2. Wybieraj pełnoziarniste produkty i grube kasze, które sycą na dłużej.
  3. Zwiększając podaż produktów bogatych w błonnik pokarmowy, pamiętaj by zwiększyć także ilość płynów w codziennej diecie. Zadbaj o to, by pić minimum 2 l płynów na dobę.
  4. Zamiast czerwonego mięsa wybieraj chude (drób, królik) oraz ryby (najlepiej morskie).
  5. Staraj się, by posiłki były spożywane regularnie (np. 4-5 posiłków dziennie o podobnej porze), co ograniczy chęć podjadania.
  6. Spożywając posiłek unikaj zbędnych rozpraszaczy (oglądania telewizji, sprawdzania mediów społecznościowych na telefonie).
  7. Jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z dietetykiem poprzez program dla dietetyków Kcalmar.com

 

Nie zapominaj o ruchu

Każda forma aktywności fizycznej sprawia, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną może przynieść szybsze rezultaty niż w przypadku pracy wyłącznie nad zmianą nawyków żywieniowych. Codzienny ruch nie tylko ułatwia odchudzanie, ale także poprawia wydolność, wzmacnia układ krwionośny, redukuje stres, poprawia samoocenę i wiele innych. Pamiętaj, że aktywność fizyczna nie musi wiązać się z codziennym kilkugodzinnym pobytem na siłowni. Jeżeli ta forma ruchu nie jest dla Ciebie, możesz zacząć nawet od regularnych spacerów np. 30 minut spaceru w umiarkowanym tempie dziennie.