Podczas pandemii COVID-19 wiele szkół przeniosło swoją edukację do Internetu. Kontakt nauczycieli z uczniami jest możliwy za pomocą platform wideokonferencyjnych takich jak na przykład ZOOM. Platforma ta jest z powodzeniem wykorzystywana także przez przedsiębiorców do prowadzenia konferencji, kontaktu z pracownikami lub klientami.
Sukces jaki w tej chwili odnosi ZOOM, widoczny jest na wykresach giełdowych, filmach YouTube czy statystykach publikacji pomagających zrozumieć program.
Policja ostrzega przed telekonferencjami
Jak się okazuje, aplikacja która ma nam służyć do pomocy, okazuje się narzędziem w rękach hakerów.
Przykładem są dwie szkoły w Massachusetts, które zgłosiły następujące incydenty:
• Pod koniec marca 2020 r. Liceum w Massachusetts poinformowało, że podczas gdy nauczyciel prowadził zajęcia online za pomocą oprogramowania do telekonferencji Zoom, niezidentyfikowane osoby zadzwoniły do klasy. Ta osoba krzyknęła wulgaryzmy, a następnie wykrzyczała adres domowy nauczyciela w trakcie nauki.
• Druga szkoła z siedzibą w Massachusetts zgłosiła, że niezidentyfikowane osoby odwiedzają spotkanie Zoom. W tym incydencie jednostka była widoczna na kamerze wideo i wyświetlała tatuaże ze swastyką.
Chociaż incydenty te miały miejsce setki kilometrów poza granicami naszego kraju, to jednak zwracają one uwagę na niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą zbytnie zaufanie i uzależnienie całej pracy od programu zewnętrznego.
Policja z tamtych rejonów otrzymała wiele doniesień o zakłóceniach konferencji przez filmy pornograficzne, nawiązujące do nienawiści obrazy oraz wulgarny język.
Zapewne w ślady FBI pójdą także kolejne jednostki, zalecając zachowanie należytej staranności i ostrożności przy podejmowaniu działań w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.
Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji ZOOM
- Nie upubliczniaj spotkań. W Zoom dostępne są dwie opcje, aby ustawić spotkanie jako prywatne: wymagać hasła do spotkania, lub użyć funkcji poczekalni i kontrolować przyjmowanie gości.
- Nie udostępniaj linku do telekonferencji lub zajęć na publicznych profilach w mediach społecznościowych. Podaj link bezpośrednio konkretnym osobom.
- Zarządzaj opcjami udostępniania ekranu
- Upewnij się, że wszyscy użytkownicy korzystają ze zaktualizowanej wersji aplikacji do zdalnego dostępu i spotkań. Sprawdzaj dostępne aktualizacje.
- Upewnij się, że opuściłeś pokój online i zamknąłeś aplikację. W wypadku niepewności, zrestartuj swój telefon, lub komputer.
- Upewnij się, że Twoje dziecko nie ma dostępu do programu.
- W wypadku jakichkolwiek wątpliwości odinstaluj program, lub poproś doświadczoną osobę o pomoc w jego konfiguracji.
Zobacz także: Jak zainstalować aplikację ZOOM