Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Eventy

SecDays 2020 – podsumowanie konferencji online

SecDays20

Ataki cybernetyczne z każdym dniem stają się coraz bardziej wymyślne, wysublimowane i profesjonalne. Osoby, które nie śledzą codziennych wydarzeń związanych z tymi zagadnieniami, mogą zatem czuć się czasem nieco zagubione. Phishing, ataki typu DDoS, boty, wirusy, coraz bardziej zwinni oraz butni hakerzy – zagrożenia czyhają na nas na każdym kroku i warto mieć tego świadomość. Skąd jednak czerpać wiedzę o zagrożeniach? Gdzie poznać narzędzia, które rozwiążą za nas problemy związane z nieszczelnymi zaporami, niefrasobliwymi pracownikami czy atakami hakerskimi czekającymi na nas w sieci?

Bakotech, polski dystrybutor rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT i monitorowania sieci, od lat koncentruje się na dostarczaniu najwyższej jakości usług w Centralnej i Wschodniej Europie, w szczególności w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii Słowenii i Chorwacji, a także w krajach bałtyckich. Od wielu lat bardzo duża część działań marketingowych Bakotechu wiąże się z organizacją wydarzeń mających przede wszystkim aspekt edukacyjny oraz przybliżający uczestnikom rozwiązania z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Zabezpieczanie biznesu i organizacji przed zagrożeniami płynącymi z sieci

Jednym z największych wydarzeń jest organizowana przez dystrybutora konferencja SecDAYS. Jej idea opiera się na przybliżeniu klientom biznesowym oraz instytucjom publicznym zagadnień związanych z zabezpieczaniem biznesu i organizacji przed zagrożeniami płynącymi z sieci.

W tym roku konferencja odbyła się już po raz trzeci. W ubiegłych latach wydarzenie organizowane było stacjonarnie w trzech polskich miastach – w Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Jednak ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19, w tym roku spotkanie odbyło się w wyjątkowy sposób – w formie streamingu online.

Mimo trudnych warunków, Bakotech zadbał o niezwykle szeroki program konferencji oraz wachlarz udogodnień dla uczestników. Wśród zaproszonych do współpracy producentów były światowej klasy firmy takie jak F-Secure Corporation, Carbonite, Ekran System, WatchGuard, MailStore, Boldon James, TitanHQ, WinMagic, Energy Logserver, Attivo Networks, SolarWinds oraz GFI Software. Tak szeroki program wymagał szczególnego podejścia, które ułatwiło uczestnikom konferencji udział w interesujących ich prelekcjach. Z tego powodu wydarzenie zostało podzielona na trzy części:

  • Ścieżka główna
  • Network Security Track
  • Data Security Track

Konferencja w formule online

Aby ułatwić uczestnictwo oraz urozmaicić przebieg konferencji, dystrybutor wdrożył szereg usprawnień, które umożliwiły interakcję oglądających z organizatorami oraz producentami mimo formy online. Stworzone zostały ankiety rozesłane do wszystkich obecnych, a także indywidualne wirtualne pokoje. To w nich uczestnicy mogli zadawać nurtujące ich pytania dotyczące rozwiązań poszczególnych producentów. Pomysł ten spotkał się z ogromną aprobatą oglądających konferencję.

Zadbano również o urozmaicenie poszczególnych prezentacji. W przerwach między prelekcjami prezentowane były krótkie filmy dotyczące konkretnych rozwiązań, występowali w nich również przedstawiciele producentów, którzy nie mogli pojawić się tego dnia w Krakowie.

Sam streaming został poprowadzony z centrum Krakowa przez profesjonalną firmę, która zadbała zarówno o wysoką jakość transmisji, jak i wizualne urozmaicenie konferencji oraz nagłośnienie i oświetlenie. Organizator zadbał również o urozmaicenie programu.

Przebieg konferencji SecDAYS

Do udziału w konferencji SecDAYS zaproszony został między innymi Adam Haertle, który już od siedmiu lat prowadzi jeden z największych polskojęzycznych serwisów internetowych poświęconych bezpieczeństwu informacji – ZaufanaTrzeciaStrona.pl. Podczas jego godzinnej prelekcji zostały omówione nie tylko największe włamania ostatnich lat, ale również sposoby na zagwarantowanie sobie zabezpieczenia przed utratą danych nawet po spełnieniu warunków hakerów w przypadku nastąpienia ataku. Prelekcja ta spotkała się z ogromnym entuzjazmem uczestników. Na czacie prowadzone były rozległe dyskusje dotyczące tematów poruszanych przez prelegenta, osoby dzieliły się także swoimi doświadczeniami w tej materii.

Po skończeniu części przedstawiciela Zaufanej Trzeciej Strony rozpoczęła się właściwa, produktowa część konferencji. Do prowadzenia półgodzinnych prelekcji zaproszeni zostali zarówno eksperci i specjaliści z firmy Bakotech, jak również przedstawiciele producentów, np. Krzysztof Brzeziński z F-Secure Corporation, Adam Suhak z GFI Software czy Szymon Ćwieka z Energy Logserver.

Ze względu na obszerny program konferencji, od godziny 13:15 konieczne było poprowadzenie dwóch strumieni równoległych. Pierwszy z nich, Data Protection Track, dotyczył wszechstronnych rozwiązań do ochrony danych oraz użytkowników. Omówione zostały takie rozwiązania jak archiwizacja poczty e-mail (MailStore), klasyfikacja danych (Boldon James) czy narzędzia antyspamowe (SpamTitan).

Druga ścieżka, Network Security Track, dotyczyła rozwiązań skupionych wokół tematyki bezpieczeństwa sieciowego i monitoringu IT. Podczas czterech prelekcji przedstawione zostały między innymi rozwiązania klasy SIEM, gdzie zaprezentowano polskiego producenta Energy Logserver, rozwiązanie do monitorowania całej infrastruktury IT (SolarWinds), jak również niesztampowe rozwiązanie ATTIVO Networks, które potrafi zmylić hakera, gdy już organizacja padnie jego ofiarą.

Prosta oraz przejrzysta strona internetowa, na której uczestnicy mogli oglądać konferencję, umożliwiała sprawne przełączenie się pomiędzy poszczególnymi ścieżkami, w zależności od tego, która prelekcja interesowała oglądającego najbardziej.

Nagrody i uczestnicy

Po zakończeniu ścieżek równoległych, o godzinie 15:00 nastąpiło podsumowanie konferencji oraz rozdanie nagród. Bakotech zadbał o uhonorowanie uczestników za każdy rodzaj aktywności – nagrodzono zarówno osoby najbardziej aktywne na czacie, jak i te na LinkedIn. Nagrody wręczono również wybranym osobom, które wypełniły ankietę.

W wydarzeniu wzięło udział 320 osób. W dużej mierze przyczyniła się do tego intensywna promocja oraz zaproszenie do udziału licznych patronów medialnych – do promocji konferencji przystąpiły marki znane w całej Polsce, takie jak wspomniana wyżej Zaufana Trzecia Strona, lecz również AVLab, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA, Poradnik Przedsiębiorcy, Cyberdefence24, Teoria Biznesu oraz Cyber Woman Community.

Konferencja kierowana była przede wszystkim do szefów i prezesów firm, dyrektorów i osób zarządzających siecią, managerów oraz innych osób, które są odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań IT. Jednak profil uczestnika konferencji okazał się o wiele bardziej zróżnicowany. Pojawili się na niej zarówno przedstawiciele największych firm o zasięgu międzynarodowym, jak i raczkujących start-upów, a także osoby z agencji rządowych, instytucji publicznych oraz uczelni wyższych. Pokazuje to, że Bakotechowi udało się zorganizować wydarzenie, z którego przebiegu każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania w zakresie IT, mógł otrzymać coś interesującego oraz cennego.

Bardzo entuzjastyczny odbiór wydarzenia, dobre oceny w ankietach oraz wysoka frekwencja pokazują, że nawet w niepewnych czasach pandemii możliwa jest organizacja wydarzenia na najwyższym poziomie, równie mocno interaktywnego i angażującego co wydarzenie stacjonarne.

Powiązane artykuły

Golden Marketing Conference z Jurkiem Owsiakiem – Twórcą Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

teoriabiznesu.pl

Szczyt IT – darmowa konferencja online dla branży IT

teoriabiznesu.pl

SUMMIT EOIF – największa konferencji o elektronicznym obiegu dokumentów

teoriabiznesu.pl