Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Co możesz sprawdzić w wyszukiwarce NIP? Okazuje się, że całkiem sporo!

Co możesz sprawdzić w wyszukiwarce NIP Okazuje się, że całkiem sporo

Artykuł sponsorowany

Numer Identyfikacji Podatkowej towarzyszy nam od ponad dwudziestu lat. W tym czasie zmieniała się jego forma zapisu oraz osobowość prawna. Dziś, po wielu nowelizacjach ustawy o zasadach ewidencji i podatników, po wpisaniu identyfikatora NIP, można dotrzeć do wielu ciekawych informacji. Jakich?

Historia NIP – co warto wiedzieć o tym rejestrze?

 Numer Identyfikacji Podatkowej został wprowadzony w styczniu 1996 roku, ale akt prawny, który go uregulował, powstał jeszcze w 1995 roku. W swoich początkach NIP był obligatoryjnie nadawany każdemu dorosłemu obywatelowi Polski, który miał status podatnika. W intencji ustawodawcy miał być wykorzystywany do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Osoby pracujące musiały podawać w swoim zakładzie pracy NIP, dzięki któremu możliwa była identyfikacja pracownika oraz dokonanie na jego konto zarówno comiesięcznego przelewu za świadczoną usługę pracy, jak i weryfikacja dokumentacji przy zeznaniu rocznym.

Z biegiem czasu większość tych funkcji przejął numer PESEL, który dla osób cywilnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jest dziś głównym, nadrzędnym rejestrem, który służy do identyfikacji. To właśnie numer PESEL pojawia się na dowodach osobistych oraz na dokumentach, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu.

W pierwszych latach funkcjonowania bazy NIP ustawodawca stanął przed problemem podzielenia użytkowników według dwóch kluczy: osób prywatnych, które nie mają działalności gospodarczej oraz wszystkich tych, którzy prowadzą firmę.

Zdecydowano się na dość kontrowersyjną decyzję, jaką było stosowanie dwóch różnych form zapisu Numeru Identyfikacji Podatkowej. Firmy zapisywały go w formacie 000-00-00-000, a osoby cywilne musiały umieszczać myślniki w taki sposób, by NIP wyglądał następująco: 000-000-00-00. Skutkowało to wieloma błędami, dlatego po pewnym czasie w całości zrezygnowano z myślników. Dziś pełnią one jedynie funkcję estetyczną.

Co można sprawdzić w wyszukiwarce NIP?

 Ustawa o Numerze Identyfikacji Podatkowej wprowadziła wiele udogodnień dla wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić różne rodzaje podmiotów. Mają go nie tylko firmy, ale i płatnicy oraz inkasenci podatków. NIP jest też nadawany w administracji rządowej i samorządowej, jak i przedstawicielom NIK-u.

Korzystają też z niego fundacje oraz stowarzyszenia rejestrowe. To właśnie dzięki tym informacjom można dotrzeć na przykład do raportów finansowych oraz danych o zarządzie odpowiednich instytucji. W tym aspekcie numer NIP otwiera drogę do uzyskania wielu ważnych danych o bieżącej kondycji takich podmiotów.

Informacje z bazy NIP można za darmo przeglądać na przykład dzięki wyszukiwarce, jaką udostępnia ALEO.com, czyli największa ogólnodostępna baza firm, która działa w Polsce. Serwis daje też dostęp do usługi śledzenia wzajemnych zależności między wybranymi rodzajami podmiotów, które posiadają Numer Identyfikacji Podatkowej.

Jakie informacje mają status ogólnodostępnych? Przede wszystkim są to dane teleadresowe firmy. Dla fundacji oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i stowarzyszeń można też szybko ustalić tam informacje o finansach, które są podawane w corocznych raportach, jakie te podmioty mają obowiązek złożyć.

Dużym atutem Numeru Identyfikacji Podatkowej jest też to, że w dobrych wyszukiwarkach można dzięki niemu prześledzić cały łańcuch powiązań między członkami zarządu firmy lub na przykład fundacji. Można w ten sposób uzyskać wiele interesujących danych o takim podmiocie gospodarczym.

Jak założyć numer NIP i komu jeszcze on przysługuje?

 Mimo tego, że część obywateli naszego kraju, którzy byli aktywni zawodowo po 1996 roku, ma swój numer NIP, to w przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zwykle nie jest on w użyciu. W pewnym sensie jest on wygaszony, nieaktywny.

Wraz z postępującą cyfryzacją urzędów, która bardzo mocno przyspieszyła w ostatnim roku, głównie za sprawą pandemii COVID-19, założenie Numeru Identyfikacji Podatkowej jest obecnie bardzo proste i nie wymaga już nawet złożenia odpowiednich dokumentów we właściwym dla siedziby firmy urzędzie skarbowym.

Podczas zakładania firmy przez sieć, wystarczy w formularzu CEIDG zaznaczyć jedną rubrykę. To wszystko, co osoba rejestrująca działalność musi zrobić. Następnie, po weryfikacji zgłoszenia przez system, w przeciągu kilku dni roboczych otrzymamy informację telefoniczną lub mailową o tym, że nasz Numer Identyfikacji Podatkowej jest już aktywny i można się nim posługiwać.

Młodzi przedsiębiorcy często bagatelizują znaczenie NIP-u, co może mieć poważne skutki. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy numer pojawia się na firmowych dokumentach ze szczególnym naciskiem na faktury, jakie wystawiamy naszym klientom.

Gdyby okazało się, że przypadkowo zapomnieliśmy go tam umieścić, to narażamy się na konsekwencje natury formalno-prawnej. W przypadku zakupów, które chcielibyśmy odliczyć od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, te także muszą być opatrzone numerem NIP.

Powiązane artykuły

Co to jest REGON? Wniosek i nadanie numeru

teoriabiznesu.pl

Jak sprawdzić i gdzie znaleźć sprawdzić swój NIP w internecie?

teoriabiznesu.pl