Bycie adwokatem wymaga posiadania odpowiedniego i solidnego wykształcenia. Dlatego też zawód adwokata może wykonywać osoba, która nie tylko ukończyła studia prawnicze, ale także odbyła aplikację adwokacką prowadzoną przez samorządy zawodowe. Warunkiem niezbędnym jest również zdanie egzaminu zawodowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przejście tych wszystkich etapów kończy się wpisaniem prawnika na listę adwokatów. Po uzyskaniu wpisu osoba ta może założyć własną kancelarię i udzielać porad prawnych. Po ukończeniu kształcenia w odpowiednim kierunku adwokat może pomóc nam w wielu kwestiach związanych z prawem. Jakiej pomocy możemy szukać u adwokata? I kiedy się do niego udać?
Czym zajmuje się adwokat – czyli, co załatwisz w kancelarii adwokackiej?
Warto wiedzieć, że każdy adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dzięki któremu każdy klient poszkodowany w wyniku świadczenia pomocy prawnej może liczyć na odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważnym aspektem jest także obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, w wyniku którego adwokaci nie mogą udzielać żadnych informacji dotyczących klienta.
Jakiej pomocy i porad prawnych udziela adwokat?
Udzielanie porad prawnych, obrona w sprawach karnych, pomoc w rozwiązywaniu sporów czy podziale majątku – to zaledwie kilka przykładowych sytuacji, w których możemy skorzystać z pomocy prawnika. W rzeczywistości bowiem oferty kancelarii adwokackich obejmują znacznie szerszy zakres usług prawnych obejmujący różne dziedziny prawa. Oto lista najważniejszych spraw, z którymi można zwrócić się o pomoc do adwokata.
Sprawy z zakresu prawa cywilnego
Prawo cywilne to mocno zróżnicowania gałąź prawa, która dotyczy wielu aspektów codziennego życia, regulując zasady postępowania oraz stosunki prawne między osobami prawnymi i fizycznymi. Sprawy z zakresu prawa cywilnego często dotyczą więc relacji pracowniczych, odszkodowań, praw majątkowych, sporów o zapłatę należności czy przypadków naruszenia dóbr osobistych. W sprawach cywilnych adwokat często sporządza opinie prawne, pisma procesowe, umowy cywilnoprawne i inne dokumenty. Adwokat jest także uprawniony do reprezentowania osób fizycznych i występowania w charakterze obrońcy na sali sądowej.
Prawo spadkowe
Kolejnym rodzajem spraw, w których możemy liczyć na pomoc prawną kancelarii adwokackiej, są sprawy spadkowe. W zakresie prawa spadkowego znajdują się wszelkie kwestie dotyczące majątku osoby zmarłej, czyli dziedziczenia ustawowego i testamentowego, dziale spadku, wydziedziczenia czy zachowku. Sprawy spadkowe często okazują się być skomplikowane, dlatego wiele osób korzysta z pomocy prawnika w trakcie postępowań dotyczących stwierdzenia nabycia spadku czy w sprawach o podział majątku. Dzięki temu klienci mogą liczyć korzystniejsze rozwiązanie sprawy, nie martwiąc się o niezbędne dokumenty, pisma procesowe i wnioski. Możemy również udać się do adwokata, jeśli potrzebujemy porady prawnej przy sporządzaniu testamentu.
Sprawy dotyczące prawa karnego
Prawo karne to dziedzina prawa, która obejmuje różnorodne czyny karalne i wykroczenia, określa wysokość możliwych kar oraz sposób prowadzenia postępowań wobec osób, które dopuściły się przestępstw. Jeśli czeka nas udział w postępowaniu karnym, warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej adwokata. W sprawach karnych adwokat może występować w charakterze obrońcy oskarżonego, jak i reprezentować pokrzywdzonych i oskarżycieli posiłkowych zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. Doświadczony adwokat, znający prawo karne i mający bogate doświadczenie procesowe, przygotuje odpowiednią strategię i linię obrony, zwiększając szansę na pomyślny finał sprawy. Oprócz udzielania porad prawnych adwokat, sporządza także pisemne wnioski i pomaga skazanemu w uzyskaniu warunkowego zwolnienia czy przerwy w odbywaniu kary.
Prawo rodzinne
Porady prawne z zakresu prawa rodzinnego obejmują wszelkie relacje wewnątrz rodziny. W dużej mierze dotyczą one rozwodów, separacji, ustalenia opieki nad dzieckiem, ograniczenia władzy rodzicielskiej, ustanowienie rozdzielności majątkowej czy określenia wysokości alimentów. Tego rodzaju sytuacje dotykają często niezwykle delikatnych i prywatnych kwestii, powodując ogromny stres i emocje, dlatego dobrze jest wtedy skorzystać z pomocy adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych. Adwokat posiadający szeroką wiedzę na temat prawa rodzinnego udzieli profesjonalnych porad prawnych, zajmie się ochroną prawną, przedstawi możliwe rozwiązania i pomoże w zgromadzeniu odpowiednich dowodów.
Prawo pracy
Kolejną grupą spraw, którymi często zajmują się adwokaci, są sprawy z zakresu prawa pracy. Normy wynikające z prawa pracy mają gwarantować pracownikom przede wszystkim bezpieczne i godne warunki pracy, sprawiedliwe wynagrodzenie czy prawo do urlopu. Każdy pracownik, który doświadczył mobbingu, nękania, odmowy udzielenia urlopu, bezpodstawnego zwolnienia, opóźnienia lub braku wynagrodzenia, powinien skorzystać pomocy prawnej. Kancelaria adwokacka pomaga w prowadzeniu spraw sądowych dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wybierając profesjonalną kancelarię adwokacką, mamy większe szanse na uzyskanie odszkodowania czy zadośćuczynienia. Z kancelariami prawniczymi mogą współpracować również firmy, które potrzebują fachowych opinii i pomocy prawnej przy tworzeniu pism określających prawa i obowiązki czy umów o zakazie konkurencji.
Prawo administracyjne
Przepisy prawa administracyjnego określają stosunki między organami administracji publicznej a obywatelami. Jest to obszerna i skomplikowana gałąź prawa, wymagająca dokładnej i aktualnej wiedzy, dlatego tak wiele osób w przypadku spraw z zakresu prawa administracyjnego decyduje się na kompleksową pomoc prawną. Po pomoc do kancelarii prawnej mogą zgłosić się zarówno klienci indywidualni, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, jak i organy administracji czy jednostki samorządów terytorialnych. Do najczęstszych przypadków z tego zakresu należą sprawy dotyczące pozwoleń na budowę, miejscowych planów zagospodarowania, prawa nieruchomości i kwestii ochrony środowiska. Kancelaria adwokacka pomoże przede wszystkim prowadzić sprawy przed sądami administracyjnymi, organami administracji publicznej oraz sporządzić dokumenty takie jak odwołania, skargi, wnioski czy inne pisma procesowe.
Sprawy dotyczące prawa handlowego
Prawo handlowe reguluje wewnętrzne stosunki między podmiotami prawa handlowego oraz osobami trzecimi. Przez wzgląd na złożoną strukturę i wiele źródeł tego prawa, znaczna część spółek korzysta z pomocy kancelarii prawnych. Również, wiele kancelarii adwokackich oferuje wygodne dla przedsiębiorców rozwiązanie, jakim jest stała obsługa prawna firm, dzięki czemu mogą one liczyć na kompleksowe usługi prawne. Świadczenie usług prawnych w tym zakresie obejmuje między innymi pomoc w procesie zakładania i rejestracji wszelkiego rodzaju spółek, uzyskaniu niezbędnych koncesji i pozwoleń, przeprowadzaniu zmian w istniejących spółkach, wsparcie i doradztwo w przekształcaniu spółek, redagowaniu i negocjowaniu umów handlowych, a także likwidacji i zamykaniu podmiotów gospodarczych.
Usługi kancelarii adwokackiej – podsumowanie
Adwokaci to osoby o wysokich kompetencjach, które posiadają kompleksową wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa. Praca adwokata polega przede wszystkim na zapewnieniu ochrony prawnej oraz świadczeniu pomocy prawnej z zakresu wielu gałęzi prawa. Ponadto adwokat opracowuje projekty aktów prawnych, tworzy opinie prawne i liczne pisma procesowe. Skorzystanie z usług adwokata niesie za sobą wiele korzyści zarówno w postępowaniu przedsądowym, sprawach sądowych jak i postępowaniu wykonawczym. Praca adwokata wykonywana, występowanie w imieniu klienta i profesjonalna pomoc prawna znacznie zwiększają szanse na korzystne rozwiązanie sprawy.
Powyższy artykuł został stworzony we współpracy z Kancelarią Adwokacką – Adwokat Lublin.