Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Finansowanie podatków – nie ryzykuj opóźnienia!

Finansowanie podatków

Odprowadzanie podatków należy do obowiązków każdego przedsiębiorcy. Co więcej, aby nie narazić się na przykre finansowe konsekwencje, podatki należy płacić w ściśle określonych terminach – zwykle podatek dochodowy do 20. dnia każdego miesiąca oraz podatek VAT do 25. dnia miesiąca (lub kwartału). Nie zawsze jednak wszystko układa się po myśli przedsiębiorcy. Co zrobić, gdy mimo usilnych starań wiesz już, że w tym okresie rozliczeniowym nie uda się zebrać potrzebnych środków, by zapłacić podatki w terminie? Mamy rozwiązanie!

Krótkie opóźnienie w zapłacie podatków

Zacznijmy jednak od optymistycznej wiadomości – kilkudniowe opóźnienie w zapłacie podatków (na przykład wskutek zwykłego przeoczenia lub chwilowych problemów finansowych) nie sprawi, że stracisz firmę, a Ciebie z miejsca postawią przed sądem administracyjnym. Jeżeli jednak opóźnienie się zdarzy, musisz jak najszybciej wysłać odpowiednią kwotę podatku powiększoną o odsetki ustawowe.

Jak obliczyć odsetki ustawowe?

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów znajdziesz oficjalny kalkulator odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Wystarczy wprowadzić w odpowiednie pola kwotę podatku, obowiązujący termin płatności oraz datę, w której planujesz uregulować zlecenie, a otrzymasz wysokość odsetek, które należy dodać do kwoty zobowiązania.

Przykład: pani Katarzyna nie była w stanie zapłacić podatku w kwocie 14 500 zł, którego termin płatności upłynął 20 listopada. Decyduje się wysłać odpowiedni przelew 31 grudnia, dlatego wpisuje odpowiednie dane w kalkulatorze i otrzymuje kwotę odsetek: 124 złote. W związku z tym na swój mikrorachunek podatkowy wysyła 14 624 złote, aby uregulować należność za listopad. Jednocześnie spłaca także podatek za grudzień – do 20 grudnia miała zapłacić 17 900 zł, jeśli więc wykona przelew 11 dni później, kwota należnych odsetek wyniesie 43 złote.

Uporczywe niepłacenie podatków

Z uporczywym niepłaceniem podatków mamy do czynienia, gdy opóźnienie jest znaczące, a sytuacja powtarza się. W takim układzie urząd skarbowy ma prawo nałożyć na przedsiębiorcę grzywnę w kwocie od zaledwie 280 zł aż do 56 000 złotych!

Aby więc uniknąć tak przykrych konsekwencji, nie czekaj, aż urząd skarbowy podejmie odpowiednie kroki – zamiast tego sfinansuj swoje podatki w PragmaGO!

Finansowanie podatków

Finansowanie podatków w PragmaGO to usługa, dzięki której możesz rozłożyć na raty podatki, których nie jesteś w stanie zapłacić w terminie.

Cały proces pozyskiwania finansowania odbywa się online – nie musisz więc wychodzić domu i stać w kolejkach – wystarczy wniosek złożony przez internet i potwierdzenie warunków umowy kodem SMS. W ramach usługi finansowania podatków otrzymasz dostęp do stałego limitu odnawialnego, który w przyszłości możesz wykorzystywać do finansowania podatków lub zakupów firmowych.

Dowiedz się więcej o usłudze https://pragmago.pl/finansowanie-podatkow/