Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

jak wybrac najlepsze konto firmowe

Planujesz założyć firmę? W taki razie będzie musiał otworzyć specjalny rachunek bankowy dla swojego biznesu. Jednak zanim to zrobisz, dokładnie przeanalizuj oferty poszczególnych banków. Bo choć konto dla firm zawsze możesz zmienić, lepiej od razu znaleźć takie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Czym jest konto dla firm?

Konto dla firm to rachunek bankowy, przeznaczony dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółek prawa handlowego. Służy do gromadzenia środków firmowych, rozliczania się z kontrahentami, czy wykonywania przelewów do urzędu skarbowego, czy ZUS-u.

Co ciekawe, w Polsce nie każdy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce każdy bank zastrzega w swoim regulaminie, że zwykłe konto osobiste nie może być wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą. Dlatego też założenie konta dla firm jest niezbędne. A skoro tak, to warto wybrać taki rachunek firmowy, który idealnie wpisze się w potrzeby firmy. W wyborze konta firmowego pomóc może ranking kont dla firm serwisu FirmowaKasa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla firm?

Dziś praktycznie każdy bank oferuje usługę prowadzenia konta firmowego. Jak zatem zadecydować, która z nich będzie najlepsza? Przede wszystkim nie daj się nabrać na spoty reklamy, a zamiast tego dokładnie przeanalizuj każdą ofertę. Jednak na początku zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz, aby konto firmowe spełniało swoje zadanie. Pod uwagę weź takie kwestie, jak:

  • rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności,
  • dostępność linii kredytowej dla przedsiębiorców,
  • bliskość stacjonarnej placówki banku.

Jak dopasować konto firmowe do prowadzonej działalności?

To oczywiste, że duże firmy mają zupełnie inne potrzeby niż jednoosobowe działalności gospodarcze. Dotyczy to także tak prozaicznej sprawy, jak konto firmowe. Jako mikroprzedsiębiorca możesz zdecydować się na podstawowy rachunek dla firm z dodatkowym kontem oszczędnościowym oraz kartą płatniczą. Nie ma potrzeby, abyś przepłacał za dodatkowe usługi, czy funkcjonalności, z których i tak nie będziesz korzystał.

Co innego duże firmy, które potrzebują kilku, a nawet kilkudziesięciu subkont, dostępu do konta walutowego i innych produktów bankowych, ułatwiających prowadzenie działalności na większą skalę.

Na jaką linię kredytową możesz liczyć przy koncie dla firmy?

Rozwijając swoją działalność, możesz z czasem potrzebować dodatkowego źródła finansowania. Jeśli zamierzasz skorzystać z linii kredytowej, najłatwiej będzie ją uzyskać w banku, w którym masz już konto dla firm. Dlatego warto spojrzeć na ofertę rachunków firmowych również pod tym kątem i wybrać tę, która w przyszłości zapewni najlepsze warunki kredytowania.

Gdzie znajduje się stacjonarna placówka banku?

Dziś większość spraw bankowych załatwisz przez internet. Jednak w niektórych przypadkach wizyta w placówce stacjonarnej okaże się niezbędna. Z tego względu warto założyć konto dla firmy w banku, który będziesz w stanie odwiedzić, nie tracąc cennego czasu.

Ile kosztuje konto firmowe?

Jest jeszcze jedna kwestia, którą powinieneś się szczególnie zainteresować, wybierając firmowe konto. Oczywiście chodzi o opłaty, jakie wiążą się założeniem i korzystaniem z takiego rachunku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie ciężko znaleźć ofertę, która zapewniałaby bezpłatne korzystanie z konta firmowego. Obecnie banki naliczają opłaty za samo posiadanie konta i karty płatniczej, a nawet wykonywane przelewy. Na szczęście części z tych opłat możesz uniknąć, jeśli spełnisz określone warunki. Zazwyczaj są to:

  • zapewnienie wpływów na konto firmowe w określonej wysokości,
  • wykonywanie przelewów do ZUS-u lub urzędu skarbowego,
  • wykonanie w danym miesiącu określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub dokonanie płatności na określoną kwotę.

Podsumowując, jeśli zamierzasz założyć firmę, musisz otworzyć także konto firmowe. I choć nie jest to wiążąca decyzja, ponieważ taki rachunek zawsze możesz przenieść do innego banku, to warto od razu wybrać konto, które spełni Twoje wymagania.