Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Technologie

Zeroemisyjne magazyny do 2050 roku – czy to możliwe?

Zeroemisyjne magazyny

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i neutralność klimatyczna to ogromne wyzwanie dla branży logistycznej. Czy rynek logistyczny wywiąże się ze zobowiązań zawartych w porozumieniu paryskim? Temat ten będzie omawiamy 7 września 2021 podczas II Konferencji Specjalistów Logistyki. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rozwiązania fotowoltaiczne mają zastosowanie na rynku hal wielkopowierzchniowych. Rozmawiamy z Karolem Pawlakiem, Prezesem Zarządu firmy Sustainable Energy Solutions (SES), oraz Tomaszem Braneckim, Prezesem Zarządu firmy JARTOM Real Estate. 

Termin wydarzenia: 7 września 2021 r.

 Głównym założeniem porozumienia jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury, tak aby średnia temperatura wzrosła do końca stulecia maksymalnie o 1,5 stopnia Celsjusza. W związku z tym, kraje Unii Europejskiej zaczęły szukać rozwiązań, które do 2030 r. pozwoliłyby w znacznym stopniu ograniczyć emisję, a do 2050 r. osiągnąć klimatyczną neutralność.

Porozumienie to stanowi duże wyzwanie dla branży logistycznej, ze względu na ogromne zapotrzebowanie energetyczne w dużych obiektach magazynowych i produkcyjnych. Trwają więc zintensyfikowane poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą mu sprostać.

Jak będzie przebiegała transformacja systemu energetycznego?

Transformacja systemu energetycznego w bez emisyjny zależeć będzie od przyspieszenia instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii), w skali pozwalającej zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną. Jeśli chodzi o energetykę słoneczną, można założyć, że popyt w tym obszarze będzie stale wzrastać  wraz z obniżeniem się nakładów technologicznych na instalacje. Szacujemy, że do 2050 r. energia słoneczna może stanowić około 13 proc. całkowitej podaży.

Jak podaje firma Sustainable Energy Solutions (SES), specjalizująca się w nowoczesnych technologiach energetycznych,  na dzień 1 sierpnia 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 2GW i jest większa o ponad 150 MW niż miesiąc wcześniej, a tempo przyrostu liczby przyłączonych instalacji fotowoltaicznych jest ogromne i dotyczy zarówno instalacji gruntowych jaki i tych, montowanych na dachach.

Z czego wynika sukces technologii?

SES wymienia kilka aspektów. Pierwszym z nich jest niebywale szybki zwrot inwestycji – szacuje się, że w ciągu pięciu lat klient zaoszczędzi na energii tyle, ile zainwestował. Pojawiły się również zmiany w przepisach – ułatwienia prawne, pozwalające na szybką realizację inwestycji do 50 kW mocy zainstalowanej, dla której nie są wymagane  pozwolenia na budowę. Na sukces systemów fotowoltaicznych składa się również  podniesienie bezpieczeństwa ekonomicznego poszczególnych przedsiębiorstw. Dzięki inwestycji energooszczędnej uniezależniają się one bowiem od stale rosnących cen energii.

Jaki jest potencjał polskich przestrzeni dachowych na magazynach?

Wg JARTOM Real Estate, firmy doradczej działającej na rynku nowoczesnych nieruchomości komercyjnych o charakterze magazynowym i przemysłowym, w Polsce jest już ponad 20 mln m2 powierzchni dachów. Potencjał jest zatem ogromny.

Dachy płaskie o niewielkiej nośności nie nadawały się dotąd do montażu instalacji solarnych.. Dla takich obiektów dostępne są rozmaite alternatywy – rozwiązania bezpieczne oraz szyte na miarę, a co najważniejsze również energooszczędne.

Jak podkreśla SES, nie każdy dach jest przystosowany do pełnego obłożenia modułami fotowoltaicznymi. Za każdym razem ich ilość jest uzgadniana z konstruktorem, który podejmuje decyzje o bezpieczeństwie statycznym obiektu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zmieścić wymaganej zapotrzebowaniem na energię liczby modułów na dachu zawsze możemy zastosować instalację na gruncie, która jest dobrą alternatywą pod warunkiem posiadania wolej niezacienionej przestrzeni. Stosujemy również instalacje na fasadach pionowych a także zintegrowane systemy fotowoltaiczne, które można zastosować  w miejscach, w których fotowoltaika nie mogła być zastosowana – są to w pełni transparentne szyby fotowoltaiczne oraz modułowe panele fasadowe. Podkreślić należy, że większość nowo powstałych magazynów jest posiada dachy umożliwiające montaż paneli fotowoltaicznych.

A co z bezpieczeństwem?

Przede wszystkim jest to stabilizacja i znacząca redukcja kosztów dostarczania energii elektrycznej. Odpowiednio zainstalowane systemy fotowoltaiczne gwarantują bezpieczeństwo przeciwpożarowe i przeciwporażeniowe, priorytetem jest tu ochrona zdrowia, życia i mienia. Stosowane  zabezpieczenia układu elektrycznego są najwyższej klasy, często wykraczające ponad minimum oczekiwane przez nieprecyzyjne ustawodawstwo. Niestety, jak podkreśla SES, nadal nie każda z firm fotowoltaicznych zwraca na to uwagę.

Niezwykle istotna jest również  analiza wytrzymałości konstrukcji dachowych. Ważne jest zastosowanie właściwie dobranych systemów wsporczych, inspekcja wytrzymałości statycznej budynku, maksymalizacja potencjału produkcji energii ze słońca, z zachowaniem bezpieczeństwa.

Informacji zawartych powyżej udzielili Karol Pawlak, Prezes Sustainable Energy Solutions oraz Tomasz Branecki, Prezes Zarządu JARTOM Real Estate.

Opisane powyżej informacje to jedynie wstęp do tego, co możemy usłyszeć 27 października w Warszawie podczas jednego z największych wydarzeń logistycznych 2020 roku.  JARTOM Real Estate organizuje drugą już edycję Konferencji Specjalistów Logistyki. Będzie to forum praktyków oraz biznes-mikser dostawców i odbiorców branżowych usług i produktów. Podczas wydarzenia Prelegenci poprowadzą między innymi, taki panel jak Zielony ład w logistyce, panel praktycznie w całości poświęcony energochłonności, elektromobilności i innowacji z zakresu fotowoltaiki. Podczas panelu głos zabierze między innymi Dr inż. Karol Pawlak, Prezes Sustainable Energy Solutions, który podzieli się ze słuchaczami swoją wiedzą, praktyką oraz pomysłami.

Wśród gości pojawią się praktycy, zarządcy i przedstawiciele największych firm branży logistycznej. Udział w wydarzeniu daje gwarancję pozyskania cennych informacji i kontaktów oraz pozwala spojrzeć na swoją działalność z szerszej perspektywy. Informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.konferencja-specjalistow-logistyki.jartom.com/.

Powiązane artykuły

Jakość obsługi jako kluczowym czynnik konkurencyjności firmy

teoriabiznesu.pl

Inwestycje ekologiczne w dobie pandemii – wywiad

teoriabiznesu.pl

20 tysięcy osób obejrzało już Konferencję online – Logistyka po ataku koronawirusa.

teoriabiznesu.pl