Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Firma

Książeczka sanepidu – jak wyrobić i jaka jest cena badania

jak wyrobić książeczkę sanepidu

Otwierając własną działalność gospodarczą, lub zatrudniając się w firmie w której mamy styczność z jedzeniem musimy posiadać dokument zwany potocznie książeczką sanepidowską. W tym celu należy wykonać stosowne badania sanepidowskie, inaczej zwane badaniami sanitarno-epidemiologicznymi

Książeczka sanepidu – pytania:

  • Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?
  • Jaka jest cena badania sanpeidowskiego?
  • Gdzie można zrobić badania i wyrobić książeczkę sanepidu?
  • Jakie zawody wymagają posiadania tego dokumentu?

Co to jest książeczka sanepidu?

Książeczka sanepidu jest to dokument potwierdzający wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych, mających na celu zapewnienie ochrony zdrowia osób trzecich, które mogą ulec zakażeniu spowodowanym kontaktem z zakażonym. Osoba taka może przenieść chorobę także na żywność z którą ma styczność.

Uwaga: Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych należy wykonać przed rozpoczęciem pracy.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych wykonywane są u osób, wykonujących pracę, która wiąże się najczęściej z kontaktem z żywnością. Wyrobienie tego dokumentu poprzedzone jest badaniami kału oraz wizyta u lekarza medycyny pracy stwierdzającym zdolność do określonej pracy. Książeczka sanepidowska musi być aktualizowana co roku. W tym ceku należy ponownie udać się do lekarza medycyny pracy po pieczątkę, która będzie potwierdzeniem zdolności do pracy przez kolejny rok.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej wiąże się z przejściem kilku etapów. Osoba zatrudniająca się na stanowisku wymagającym jej wyrobienia, otrzyma od pracodawcy stosowne skierowanie na badania. Opłata za wyrobienie książeczki sanepidu może, ale nie musi być zwracana przez pracodawcę. Następnie taką osobę czeka wizyta w stacji sanitarno-epidemiologicznej znajdującej się w mieście przyszłego kandydata, w której składane są materiały do badania. Są to 3 próbki kału, do którego przyszły pracownik otrzymuje specjalne pojemniki. Istotny jest także zakup pustej książeczki sanepidowskiej, która kosztuje około 5zł.

Ile trwa wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Analiza próbek z reguły nie powinna trwać dłużej niż tydzień czasu. Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne jest wystawiane w etapie końcowym przez lekarza medycyny pracy. Umówienie się na taką wizytę z reguły następuje tego samego dnia a koszt badania z reguły wynosi do 100 złotych – w zależności od miejscowości w której dokonujemy badań.

Cena książeczki sanepidowskiej

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej? Koszt pierwszego badania kosztuje z reguły 80 – 100 zł ( przykład miasta Poznań – 80 złotych ). Jest to cena analizy próbek kału pozostawionych w pierwszym etapie wyrabiania dokumentu. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza medycyny pracy, u którego wizyta nie powinna przekroczyć kwoty 100 złotych.

Koszty związane z wyrobieniem książeczki sanepidu spoczywają na pracowniku, ale może się zdarzyć, że pracodawca pokryje badania lekarza medycyny pracy.

O tym ile kosztują badania sanepidowskie, jaka jest ich ważność dowiemy się z filmu zaprezentowanego przez portal praca.pl:

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidu

lekarz medycyny pracy podbije książeczkę sanpeiduWybronienie książeczki sanepidowskiej jest możliwe w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zlokalizowanej na terenie danego miasta.

Każde większe miasto takie jak Wrocław, Poznań, Warszawa czy Gdańsk posiada taką lokalizację. Osoby mieszkające w mniejszym mieście muszą udać się do tak zwanej wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Przykładowo – jak wyrobić książeczkę sanepidu we Wrocławiu, obrazuje poniższy film:

Stacje sanitarno-epidemiologiczne

Stacje sanitarno-epidemiologiczne to miejsca w których można wykonać badania sanepidowskie. W większych miastach znajdziemy wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno epidemiologiczne. Do największych z nich zaliczamy:

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu
Adres: Zygmunta Noskowskiego 23, 61-705 Poznań

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna W Warszawie
Adres: Żelazna 79, 00-875 Warszawa

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łodzi
Inspekcja sanitarna • Stanisława Przybyszewskiego 10

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna we Wrocławiu
Składowa 1/3, 50-209 Wrocław

Zawody wymagające książeczki sanepidu

Otwierając własną firmę, lub zatrudniając się na stanowisku pracy możemy mieć wątpliwości co do konieczności wyrabiania książeczki sanepidowskiej. Jakie branże wymagają badań sanitarno epidemiologicznych?

Przede wszystkim takie, w których mamy ciągły, stały lub bezpośredni kontakt z osobami mogącymi przenieść zakażenie droga kropelkową lub powietrzną, a związane są z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności lub myciem naczyń. Dodatkowo obowiązek taki może spoczywać na osobach wykonujących zabiegi kosmetyczne, lub fryzjerzy.

 

Powiązane artykuły

+48221043705 – co to za numer? Z jakiego numeru dzwoni Sanepid?

teoriabiznesu.pl